יניר יגנה

תושבי הדרום התעוררו הבוקר (חמישי) ליומה הראשון  והשברירי - על פי הניסיון בסבבי לחימה קודמים - של הפסקת האש שהושגה בין ישראל לחמאס. על פי הנחיות פיקוד העורף, גם היום לא התקיימו לימודים בטווח של עד 40 קילומטרים מהרצועה, ובשעות הבוקר נשמעו כמה אזעקות שווא ביישובי עוטף עזה. ואולם דומה כי בחלוף לילה ובוקר שקטים, החל משעות הצהריים ניכרת תנועה ערה יותר בכבישי הדרום ובמרכזי הערים וגם בתי הקפה והקניונים החלו מתמלאים. עם זאת, בחנויות ובמסעדות, שאליהן הגיעו רבים לשם בילוי קצר והצטיידות מחדש אחרי ימים ארוכים, ודאי לפני השבת, בולט נושא שיחה מרכזי – גובה הפיצוי הכלכלי לזכאים.

לצד מטלות החזרה לשגרה ושיחות החולין בדבר תמיכה בהפסקת האש או לאו, תושבי הדרום עסוקים כעת בעיקר בשאלת ההחזר הכספי שתעניק המדינה לאלפי עסקים שנסגרו בשבעת ימי המבצע, כמו לעוד אלפים רבים של עובדים שלא הגיעו למקומות העבודה ונותרו בבית עם הילדים שהגנים ובתי הספר שלהם נסגרו בצו פיקוד העורף. "עכשיו תורה של המדינה לפצות אותנו באופן רציני ואמיתי", אמר אושרי ביטון, בעל חנות למוצרי טבע בנתיבות. לדבריו, על הממשלה להעביר סיוע כלכלי נדיב ליישובי הדרום שסובלים זה זמן רב מסבבי הסלמה חוזרים ונשנים שמשתקים את המסחר המקומי. עוד טען ביטון כי אפילו שעל פי הגדרות פיקוד העורף ביישובים שבטווח של בין שבעה ל-40 קילומטרים מהרצועה לא נאסר לפתוח מקומות עבודה, ההנחיה לא היתה מעשית תחת ירי הרקטות הכבד בימי המבצע, הצורך להיות עם הילדים שנותרו בבית והעובדה שגם עסקים שנותרו פתוחים היו ריקים מלקוחות. "אנחנו דורשים מהממשלה שתפצה אותנו על הימים של המבצע - כל החניות היו סגורות בעיר בגלל מטחי הרקטות, גם אלה שפתחו התייאשו, אף לקוח לא הגיע. שייתנו לנו פיצוי הולם בעקבות התקופה הקשה שעברנו", הוסיף.

החקלאים ביישובי עוטף עזה כבר מנוסים ולמודי אכזבות באשר לפיצוי מהמדינה. הם מספרים על נזקים קשים לשדות ולמטעים עקב ריבוי הרקטות והפצמ"רים ורסיסי הטילים המיירטים - חלקם לדבריהם, אינם ברי תיקון. "אחרי 'עופרת יצוקה' המדינה נתנה לנו פיצויים שלא כיסו אפילו את מחצית הנזק שלנו. מישהו חייב להתעורר ולשים לזה לב. חיזוק עוטף עזה מתחיל בפיצוי הולם. כי אם לא יינתן פיצוי החקלאים יתייאשו ויעזבו. רוצים לחזק את העוטף שסבל מהרקטות הכי הרבה וכעשר שנים, אז שיתחילו בפיצוי לחקלאים", אמר חקלאי מיישוב במועצה האזורית אשכול שביקש לא להזדהות. "שייתנו גם כסף לתשתיות ביטחון, אבל למדנו שהכל מתחיל ונגמר בחוזקה של האוכלוסייה".

היום השקט בדרום נותן את אותותיו גם בשדרות, העיר למודת הירי שרבים מתושביה מתנגדים נחרצות להפסקת המבצע; בתי הקפה שהיו שוממים בשבועיים האחרונים התמלאו בתושבים ומבקרים. "עכשיו אפשר לצאת החוצה, אבל חשוב להגיד לממשלה: יכולתם לעשות יותר ולמנוע רקטות בעוד שבועיים בעוטף עזה", אמר אורי, תושב העיר, והדגיש: "עכשיו הגיע הזמן ששר האוצר יגלה את אותה התלהבות כמו שהוא דיבר על היציאה למבצע, גם להעברת כספים לבעלי העסקים ולתושבים שלא הגיעו לעבודה בגלל המבצע".לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ