רגע לאחר מאמצי התיווך: קהיר פועלת לפיוס פנים פלסטיני

לדברי גורמים מצריים, בכוונת הנשיא לנצל את התחזקות החמאס ולפעול לקיום בחירות ברשות. מנהיג האחים המוסלמים במצרים קרא לג'יהאד על ישראל

אבי יששכרוף
אבי יששכרוף

מתכוונת להציע לחמאס ולפתח לחדש את שיחות הפיוס ביניהם – כך אומרים היום (חמישי) גורמים מצריים. לדברי הגורמים, בכוונת הנשיא המצרי, להביא בהקדם לפיוס פנים פלסטיני, להקמת ממשלת מעבר ולקיום בחירות ברשות הפלסטינית.

לדברי גורמים פלסטיניים ששוחחו עם "הארץ", הסכם כזה אפשרי דווקא כעת, , בעקבות התחזקות מעמד חמאס בציבור הפלסטיני. במצב הנוכחי הקשה של הפתח, ה צפוי גם לחשוש פחות מפיוס ובחירות. עם זאת, ההערכה היא שהפנייה המצרית לשני הארגונים תגיע רק לאחר סיום הבחירות ללשכה המדינית הכללית של החמאס וכן עם סיום הדיון בעצרת הכללית של האו"ם סביב .

עד כה נרשמת תחרות קשה בבחירות לראשות הלשכה המדינית בחמאס בין שני מועמדים: ראש הממשלה איסמעיל הנייה וסגן ראש הלשכה המדינית, מוסא אבו מרזוק. אולם גורמים מצריים בכירים העריכו שתתכן חזרה של ראש הלשכה הנוכחי, למרוץ, בעקבות סיומו המוצלח של המו"מ מול ישראל על הפסקת אש.

נשיא מצרים מוחמד מורסיצילום: אי-פי

במקביל נראים סימנים ראשונים של נכונות לפיוס מצד החמאס והגי'האד האסלאמי. שני הארגונים הודיעו כי יתמכו בפנייתו של יו"ר הרשות (אבו מאזן) לאו"ם, ב-29 בנובמבר. זאת על אף שהתנגדו לפנייה זו עד לא מכבר.

מוקדם יותר היום פרסם מנהיג האחים המוסלמים במצרים, מוחמד בדיע, הודעה הקוראת לג'יהאד נגד ישראל. "הג'יהאד הוא חובה", אמר "האויב מבין רק את שפת הכוח", ו"כל הסכמי השלום עם ישראל הם משחקים של הונאה". הודעתו של בדיע נראית חריגה לנוכח הסכם הפסקת האש שעליו אחראית מצרים ובראשה מוחמד מורסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ