קלינטון הזהירה את נתניהו ממהלך שימוטט את הרשות הפלסטינית

המסר האמריקאי לישראל היה לא לשבור את הכלים ולנהוג בתבונה ביום שאחרי ההצבעה באו"ם. קלינטון: להימנע מצעדים כמו ביטול הסכמי אוסלו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון הזהירה את ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחותיה בישראל השבוע שלא לנקוט פעולות קיצוניות בתגובה לפנייה הפלסטינית לאו"ם שצפויה לצאת לפועל ב-29 בנובמבר, כיוון שהדבר עלול להביא להפלת הרשות הפלסטינית.

יממה אחרי כניסתה של הפסקת האש בעזה לתוקפה, צריכה ישראל להתחיל ולהיערך למשבר הבא שעלול להתרחש בעוד שישה ימים - בכ"ט בנובמבר - במטה האו"ם בניו-יורק. יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) צפוי להעלות אז להצבעה בעצרת הכללית של האו"ם את בקשתו לשדרג את מעמד פלסטין לזה של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון.

אם ההצבעה תתקיים יזכו הפלסטינים ברוב גדול של 150 מדינות לפחות מתוך 193 החברות באו"ם. החשש בישראל הינו שכאשר יזכו הפלסטינים במעמד של מדינה, הם יבקשו להתקבל כחברים בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ולהגיש תביעות נגד ישראל, בעיקר סביב הבנייה בהתנחלויות, שהינה בלתי חוקית לפי הדין הבינלאומי. בניסיון להרתיע את אבו-מאזן, איימה ישראל כי תגיב בצעדי ענישה חמורים נגד הרשות הפלסטינית.

שרת החוץ קלינטון ויו"ר הרשות עבאס, השבוע ברמאללהצילום: רויטרס

  שרת החוץ קלינטון נפגשה ביום שלישי בלילה בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק ושר החוץ אביגדור ליברמן. עיקר השיחה עסקה במגעים להפסקת אש ברצועת עזה, אך חלקה נגע גם לפנייה הפלסטינית לאו"ם.

  ביום רביעי בבוקר נסעה קלינטון לרמאללה ונפגשה עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן). קלינטון ביקשה מאבו-מאזן לשקול בשנית את הפנייה לאו"ם או לפחות לדחות אותה עד אחרי הבחירות בישראל.

  בפגישה עם קלינטון וכן בפגישה עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון שהתקיימה שעה קלה לאחר מכן נשמע אבו-מאזן נחוש לא לסגת מהפנייה לאו"ם. הוא אמר לקלינטון כי מבחינתו "הרכבת עזבה את התחנה". לדברי דיפלומט מערבי, אבו-מאזן אמר למזכ"ל האו"ם כי אם ישראל תעניש את הפלסטינים ביום שאחרי "אני אזמין את נתניהו למוקטעה ברמאללה, אתן לו את המפתחות ואלך הביתה".

  קלינטון שבה מרמאללה לירושלים ונפגשה שוב עם נתניהו, ברק וליברמן. גם בפגישה הזו עלתה הפנייה הפלסטינית לאו"ם. קלינטון אמרה לנתניהו כי צריך לבדוק איך מחזקים את אבו-מאזן בתקופה הזו, במיוחד אחרי המבצע בעזה, שהביא להתחזקות של חמאס ברחוב הפלסטיני.

  שני פקידים ישראלים בכירים ובכיר בממשל האמריקאי, שביקשו לשמור על עילום שם בשל רגישות העניין, ציינו כי המסר האמריקאי לישראל היה לא לשבור את הכלים ולנהוג בתבונה ביום שאחרי ההצבעה באו"ם.

  "אנחנו חושבים שצריך לנסות ולצמצם כמה שיותר את הנזקים הפוטנציאלים מהמהלך הפלסטיני באו"ם", אמר הבכיר האמריקאי. "צעדים קיצוניים ביום שאחרי לא יעזרו, אלא רק יחריפו את המצב".

  פקיד הישראלי בכיר שעודכן על הפגישה עם קלינטון ציין ששרת החוץ האמריקאית אמרה לנתניהו שצעדי ענישה ישראלים חריפים רק יחלישו עוד יותר את הרשות הפלסטינית, דבר שלא ישרת את האינטרס הישראלי. קלינטון הדגישה כי צעדים כמו ביטול הסכמי אוסלו או הקפאת כספי המסים הפלסטינים עלולים להביא להשלכות מסוכנות, עד כדי התמוטטות הרשות הפלסטינית.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ