בזמן שנלחמתם

מאז ההודעה על תחילתו ועד היום, מבצע "עמוד ענן" מילא את עמודי החדשות ודחק מהם ידיעות חשובות אחרות. עם שוך הדי הפיצוצים, "הארץ" מביא לכם את סיכום האירועים שלא סוקרו

יאיר אטינגר וכתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר וכתבי "הארץ"

מסימני הרגיעה: האפשרות לדווח, גם אם באיחור ובקצרה, על אירועים שהתרחשו בשבוע החולף ברחבי הארץ, זולת "עמוד ענן". עשרות שעות שידור ומאות אלפי מלים כתובות הוקדשו אמנם לעימות והשלכותיו, אבל מאז יום רביעי שעבר בבתי המשפט התנהלו תיקים, ברחובות נמשכה האלימות ופרויקטים יצאו לדרך. להלן כמה ידיעות חשובות שסיפקו כתבי "הארץ" אשר נדחקו בצל האירועים מעמודי העיתון והאתר.

• ביום חמישי לפני שמונה ימים דן בית המשפט העליון בעתירת עו"ד רסלר, הפורום לשוויון בנטל ותנועת התעוררות, בשל החלטת שר הביטחון שלא לגייס לפי שעה בחורי ישיבה ואברכים חרדים עם פקיעת חוק טל. בג"ץ הוציא צווים על תנאי למדינה בדרישה לנמק מדוע בוטל גיוס 40 אלף חרדים בגילאי גיוס - בני 19 ומעלה. זו הייתה, אגב, חשיפה ראשונה של מספר החרדים הנהנים מפטור משירות לאחר ביטול חוק טל. בנוסף דן בג"ץ בעתירת חדו"ש וארגונים נוספים נגד שינוי הקריטריונים של שר החינוך, שיאפשר המשך מימון הישיבות גם בהעדר חוק טל.

• ביום שני השבוע דחה בג"ץ את עתירת המשפחות השכולות, אומ"ץ והתנועה לאיכות השלטון נגד החלטת ראש הממשלה שלא להדיח את שרי הפנים והאוצר, חרף אחריותם לכשלים באסון הכרמל, כפי שמצא מבקר המדינה. השופטים מצאו כי אין עילה להתערבות שיפוטית בהחלטת נתניהו, אבל ציינו כי "אין בהכרעה זו משום נקיטת עמדה ביחס למשמעויות הציבוריות שנושא עמו דו"ח המבקר, על ממצאיו והמלצותיו. ההכרעה השיפוטית לחוד ומשפט הציבור לחוד".

• ביום שלישי, נער בן 17 דקר למוות נער אחר שלומד עמו בפנימייה בטבעון. הדוקר נמלט ונעצר כעבור כמה שעות, עם נער נוסף שהיה מעורב באירוע. מעצרם הוארך עד יום שני. במשטרה חוקרים את נסיבות האירוע, ובשלב זה החשד הוא כי הרקע למעשה הוא חוב כספי. 

• בית המשפט העליון מתכוון לדון בחוק משאל העם של ח"כ יריב לוין, שאושר כבר ב-2010 ונועד להקשות על הממשלה לסגת משטחים שבשליטת ישראל. העותר הוא ד"ר מוחמד וותד, מרצה למשפטים במכללה האקדמית צפת, הטוען כי חוק משאל עם משנה את שיטת המשטר בישראל ומשנה חוקי יסוד חשובים, וככזה אין זה חוקתי לעגן משאל עם בחקיקה רגילה, ובמקום זאת היה מקום לעגן זאת בחוק-יסוד משאל עם. בית-המשפט העליון החליט לדון בעתירה בהרכב מורחב.

• ביום שני השבוע נרצח גבר כבן 30 בגן יבנה ממטען שהוטמן תחת מכוניתו. הגבר נפצע אנושות בפיצוץ, ופונה לבית החולים קפלן, שם נקבע מותו. מחקירת משטרת קרית מלאכי עולה כי הנרצח אינו מוכר למשטרה. שוטרי ימ"ר לכיש בודקים את  כל הכיוונים. מחקירה ראשונית עולה כי האיש יצא מביתו לעבר מכוניתו ומיד לאחר התנעת הרכב המטען הופעל.

• ביום שלישי נחנכו במרכז הרפואי "זיו" בצפת שני חדרי ניתוח חדשים וממוגנים נגד טילים קונבנציונליים וכימיים. הקמת חדרי הניתוח הממוגנים נעשתה כחלק מהפקת לקחי מלחמת לבנון השנייה, במהלכה עבדו הצוותים הרפואיים במרכז הרפואי זיו תחת אש. עלות הפרויקט נאמדת ב-13 מיליון שקלים, ובמסגרתו ישודרגו וישופצו גם חדרי הניתוח הקיימים. בה בעת הוכרז השבוע על פרויקט נוסף שייצא לדרך במרכז הרפואי בעוד כשנה, הקמת בניין חירום ממוגן שיכלול שמונה חדרי ניתוח, יחידת התעוררות, מחלקת טיפול נמרץ כירורגי ועוד. עלות הפרויקט היא 120 מיליון שקל והוא צפוי להסתיים בעוד חמש שנים.

חיילי צה"ל על גבול עזה, השבוע צילום: ניר כפרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ