פלסטיני נהרג ועוד 10 נפצעו בתקרית שאירעה הבוקר (שישי) ליד גדר הגבול ממזרח לחאן יונס. ההרוג, אנואר גדיע בן 23, נורה בראשו לאחר שהתקרב לגדר המערכת – אזור שהוכרז על ידי צה"ל כרצועת ביטחון שאינה מותרת לכניסת אזרחים. קרוב משפחתו של ההרוג, שנכח באירוע, סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי גדיע ניסה להציב דגל חמאס על הגדר. הוא הוסיף כי חיילי צה"ל ירו באוויר שלוש פעמים לפני שירו בו למוות. 

בתגובה לאירוע מסרו בצה"ל כי "בשעות הבוקר הגיעו כ-300 פלסטינים לעבר גדר המערכת באזור חאן יונס. מספר רב של אנשים החלו להתפרע במקום ואף הסבו נזק לגדר המערכת. אחדים מהם ניסו לחצות את הגדר ולהיכנס לשטח ישראל. כוחות שהיו במקום ירו באוויר וכשאלה לא עצרו ירו לכיוון רגליהם".

בתגובה לאירוע, האשים דובר חמאס את ישראל בהפרת הפסקת האש. לדבריו, בתנועה מתכוונים לפנות למצרים ולהתלונן על ההפרה.

ג'יפ צה"ל והמפגינים הפלסטינים ליד הגדר בחאן יונסצילום: אי-אף-פי

אתמול, פחות מיממה לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת האש וסיומו של מבצע "עמוד ענן", אירעה הפרת סדר ראשונה מאז מסביב לרצועה. בשעות הערב הגיעו קבוצה של כ-200 מפגינים פלסטינים אל גדר המערכת, בסמוך לחאן יונס. בצה"ל דיווחו כי הפלסטינים טלטלו את גדר המערכת וגרמו לה לנזק קל. שלושה מהם אף הצליחו לעבור את הגדר ונתפסו תוך כמה דקות על ידי הכוח צה"ל. רק לאחר שהחיילים ירו באוויר ההפגנה התפזרה.

במערכת הביטחון סבורים שגם לאחר הפסקת האש עשויים להתרחש עימותים בנקודות חיכוך באזורים שונים ברחבי הארץ. בצה"ל נערכים לאפשרות של הפרות סדר היום לאחר תפילות יום השישי בהר הבית, במוקדים שונים בגדה המערבית וכן ברצועת עזה.
לפנות בוקר המשיכו כוחות הביטחון בגל המעצרים בגדה, כשבעצורים גם כמה חברי פרלמנט של חמאס בגדה, ביניהם ד"ר מחמוד רמחי שאמר בתחילת השבוע ל"הארץ" כי "אם ישראל רוצה להמשיך ולהתקיים באזור, עליה לפתוח ערוץ דיאלוג פוליטי עם האיסלאם הפוליטי במרחב, ובתוכו חמאס". אתמול עצר צה"ל 55 פלסטינים בגדה המערבית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ