פרסום ראשון |

ישראל וטורקיה חידשו את שיחות הפיוס

למרות הלחימה בעזה והתקפותיו של ארדואן, נפגשו השבוע בז'נווה שליחו של ראש הממשלה ומנכ"ל משרד החוץ הטורקי ודנו בסיום המשבר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל וטורקיה חידשו את השיחות ביניהן על סיום המשבר בין המדינות שפרץ בעקבות המשט לעזה במאי 2010. שני פקידים ישראלים בכירים ציינו כי שליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יוסף צ׳חנובר, נפגש במהלך השבוע בז׳נווה עם מנכ״ל משרד החוץ הטורקי פרידון סינירלולו ודן עמו באפשרות לקדם פתרון למשבר.

הפגישה בין צ׳חנובר לסינירלולו היתה צריכה להתקיים כבר לפני כמה שבועות אולם נדחתה. למרות הלחימה ברצועת עזה השבוע וההשתלחויות של ראש ממשלת טורקיה רג׳פ טייפ ארדואן בישראל בימים האחרונים, החליטו שני הצדדים לא לבטל את הפגישה. פקיד ישראלי בכיר ציין כי מדובר בניסיון נוסף למצוא נוסחה שתהיה מקובלת על שני הצדדים ותביא לידי סיום את משבר המשט לעזה.

טורקיה דורשת שישראל תתנצל על הרג תשעת הפעילים הטורקים במשט, תשלם פיצויים למשפחות הפצועים וההרוגים ותסיר את המצור על רצועת עזה. ראש ממשלת טורקיה ארדואן ציין לאחרונה כי אינו מתכוון לסגת מדרישות אלה וכי מדובר בתנאי בסיסי להשבת היחסים ביו המדינות למסלול התקין.

ארדואן, שניסה להפגין פעלתנות ומעורבות בהשגת הפסקת האש בעזה, חשף ביום רביעי כי המודיעין הטורקי עמד בקשר עם המוסד בנוגע למגעי הפסקת האש שהתנהלו בקהיר. ככל הנראה התכוון ארדואן לפגישה שהתקיימה בקהיר בין ראש המוסד תמיר פרדו לראש המודיעין הטורקי האקאן פידאן. ארדואן תקף את ישראל בחריפות במהלך מבצע ״עמוד ענן״ וטען כי היא ביצעה פשעי מלחמה בעזה.

יוסף צ'חנוברצילום: מוטי קמחי

צ׳חנובר, ששימש בעבר כמנכ״ל משרד החוץ, מונה ע״י ראש הממשלה בנימין נתניהו לנציגה של ישראל בוועדת הבדיקה של מזכ״ל האו״ם סביב אירועי המשט לעזה. מקבילו של צ׳חנובר מהצד הטורקי היה פרידון סינירלולו, מנכ״ל משרד החוץ ואיש הקשר של ממשלת טורקיה לישראל. סינירלולו אף שימש בעבר כשגריר טורקיה בישראל ולקח חלק בתיווך הטורקי בין ישראל לסוריה בשנים 2007-2008.

שני השליחים ניצלו את עבודתם בוועדת הבדיקה של האו״ם כדי לגבש נוסחה לסיום המשבר בין המדינות. הנוסחה, הכוללת התנצלות ישראלית על תקלות מבצעיות שייתכן והתרחשו ואשר הביאו להריגתם של תשעה אזרחים טורקים במהלך ההשתלטות על האנייה ״מאווי מרמרה״, גובשה כבר לפני למעלה משנה.

צ׳חנובר הציג בזמנו את הנוסחה בפני ראש הממשלה נתניהו והשרים הבכירים בממשלה. אולם, בסופו של דבר החליט נתניהו לא לאמץ את הנוסח, בין השאר בשל חשש שייפגע מכך פוליטית, לאור התנגדותו של שר החוץ אביגדור ליברמן לכל התנצלות בפני טורקיה.

סירובה של ישראל להתנצל בפני טורקיה ופרסום דו"ח ועדת הבדיקה של האו״ם שקבע כי הסגר הימי שמטילה ישראל על רצועת עזה חוקי וצידד ברוב עמדותיה של ישראל, הביאו לתגובה טורקית קשה בדמות גירוש השגריר הישראלי מאנקרה והורדת דרג היחסים הדיפלומטיים בין המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ