ישראל הכפילה את מרחב העבודה לדייגים בעזה

בעזה מדווחים כי חיל הים מתיר לדייגים החל מהיום לשוט למרחק של 6 מייל במקום 3. ראש המל"ל עמידרור: שקלנו לצאת למבצע קרקעי פעמיים

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

ישראל הגדילה היום (שבת) את מרחב הפעולה לדייגים פלסטיניים ברצועת עזה. זאת, במסגרות ההקלות במצור שלהן התחייבה בהסכם הפסקת האש עם חמאס, אחרי מבצע עמוד ענן. על פי דיווחים בעזה, מחרתיים תתקיים פגישה בין נציגי המודיעין המצרי לבין נציגים ישראלים שבה ידונו במעקב אחרי יישום ההבנות והסכם הפסקת האש.

החל מהיום, חיל הים מתיר לדייגים לשוט למרחק של שישה מייל מחופי הרצועה, במקום שלושה עד כה. הקלה נוספת הוחלה גם על חקלאים שיוכלו לשוב ולעבד אדמות סמוך לגדר המערכת. עד כה נאסר על חקלאים לעבוד בשטחים במרחק הפחות מ-300 מטרים מהגדר.

יו"ר ראש איגוד הדייגים בעזה, נזאר עייאש, אמר בתגובה כי גם המרחב החדש אינו יכול לספק פרנסה לדייגים וכי המרחב הטבעי צריך להיות 20 מייל ימי. עייאש קרא לקהילה הבינלאומית להתערב בעניין כדי "להפסיק את הסבל של הדייגים הפלסטינים בעזה", כהגדרתו. על פי הנתונים שמציגים באיגוד הדייג הפלסטיני, בעזה רשומים כ-3,700 דייגים הפועלים ב-700 סירות וספינות קטנות ומספקים פרנסה לכ-70 אלף איש.

דייגים ליד חופי עזה, היוםצילום: אי-אף-פי

בכירים בחמאס יצאו בסוף השבוע בכמה הצהרות בעניין ההבנות על הפסקת האש, בעקבות ביקורת שהושמעה בעולם הערבי ביומיים האחרונים, לפיה ההבנות אינן קובעות בצורה מוחלטת שיוסר המצור מעל הרצועה, וכן כי מצרים נוטלת לעצמה את האחריות למניעת הברחת הנשק לרצועה – דבר שלא היה בעבר, ויכול לפגוע קשות ביכולת של חמאס ושאר הארגונים בכל הנוגע להצטיידות בנשק, ובעיקר בטילים.

בכיר החמאס בעזה, הד"ר מחמוד א-זהאר, שנפגש היום עם כתבים בעזה, התעקש להצהיר כי גדודי אל קסאם ושאר הפלגים הצליחו לפגוע בשבעה מטוסים ישראלים וכי שרידי אחד מהם התגלה במרכז הרצועה. לדבריו, כל העולם הופתע מארסנל הטילים של החמאס ובעיקר מן הרקטות מתוצרת מקומית, טילי הפאג'ר וטילי הנ"מ. לעומת זאת, חבר הלשכה המדינית של החמאס, עזת ארשק, הכחיש בעמוד הפייסבוק שלו כי ההסכם מונע הברחת נשק לעזה :"הטענות שמצרים, בסיוע כוחות אמריקאיים, תפעל למניעת הברחת הנשק אינן נכונות", כתב. לדבריו, "מדובר בהדלפות ישראליות לא אמינות, בניסיון להמעיט בהישג של החמאס ולהסתיר את גודל התבוסה הישראלית".

משרדו של ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, הודיע היום כי נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, טילפן להנייה ובירך אותו על הניצחון ועל העמידה האיתנה מול ישראל בימי המבצע. בהודעה שפרסמה לשכת הנייה נמסר כי אחמדינג'אד הבטיח להמשיך לסייע במאבק הפלסטינים בישראל, אך לא פירט כיצד. במסיבת העיתונאים שבה הודיע ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל על הפסקת האש בשבוע שעבר, הוא הצהיר כי החמאס זכה לסיוע צבאי מאיראן, כולל טילים. משעל הוסיף כי הוא מצפה שטהראן תמשיך ותסייע לחמאס ולשאר הארגונים, חרף חילוקי הדעות בין הצדדים לנוכח המשבר בסוריה והתנערות חמאס ממשטרו של בשאר אסד.

עמידרור: איני משוכנע שחמאס ישמור על הפסקת האש

ראש המועצה לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, אמר הערב בריאיון בערוץ 2 כי בזמן מבצע עמוד ענן נבחנה כמה פעמים האפשרות של כניסה קרקעית של צה"ל לרצועה. "במהלך המבצע שקלנו לפחות פעמיים באופן רציני (להיכנס לרצועה) ופעם אחת עמדנו ממש על פי עבר של לעשות את הדבר הזה". הוא הוסיף: "נשקלה אפשרות לתת את הפקודה בנקודה שבה היה נדמה לנו שאם לא נלך למהלך קרקעי, לא נוכל להשיג את מה שרצינו".

עוד אמר עמידרור כי "אני חושב שנכון שלא נכנסנו למהלך נוסח עופרת יצוקה.. אם ניכנס, צריך שזה יהיה מהלך מאוד ארוך ומאוד עמוק. אם הירי לא יפסיק.. הדרך הצבאית היחידה להפסיק את ירי הקטיושות לעתיד זה רק על ידי שליטה על כל רצועת עזה. ובגלל שזה מבצע כ"כ מסוכן וגדול אסור שנגיע לשם רגע לפני שאין ברירה".

בהתייחס לסיכויים שהשקט יישמר בדרום, אמר עמידרור כי אינו משוכנע לחלוטין שחמאס ישמור עליו, "אבל יש הבטחה כזו בצורה שהיא שונה - מצרים מעורבת, וזה לא כמו פעם. זו מצרים שהיא האבא הגדול של חמאס, הפעם לא מדובר בגוף זר אלא במדינה מאוד מאוד גדולה שלוקחת החלטה עבור גוף שהיא הפטרון שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ