עם השקט היחסי בעזה, תשומת הלב עוברת לגדה

כדי לא לאבד הישגים, בחמאס מקפידים לשמור על הרגיעה. ברמאללה ינסו למשוך כעת את תשומת לב העולם עם הפנייה לאו"ם שתלווה בהפגנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5

שלושה ימים לאחר הכרזת בין ישראל , השוני הבולט בין ההפוגה הנוכחית לקודמותיה נוגע למהירות שבה הוחזר השקט לגבול . בסבבי אלימות קודמים, דובר תמיד על מרחק בלימה בן כמה ימים לפחות - ככל שההתכתשות היתה קשה יותר, לחמאס לקח יותר זמן לרסן את הפלגים הקטנים יותר ברצועה ולעצור את ירי הרקטות לשטח ישראל.

לפי שעה, לא זה מה שקורה הפעם, אחרי . רקטות בודדות נורו ביום רביעי בלילה, בשעות שאחרי הכרזת הפסקת האש, אך מיד לאחר מכן נאכף השקט. יתרה מזאת, שלטון החמאס ברצועה גם טיפל בצורה אחרת מבעבר שאירעה ליד הגדר ממזרח לחאן-יונס, ביום שישי. באירוע, קבוצת מפגינים פלסטיניים ניסתה לחצות את גדר הגבול ולא שעתה לאזהרות של חיילי צה"ל מצדה השני. בסופו של דבר, החיילים פתחו באש חיה ופלסטיני בן 23 נהרג. כ-20 מפגינים נוספים נפצעו.

כלי התקשורת הפלסטיניים ובכירים בארגון הג'יהאד האסלאמי טענו כי בירי, ישראל הפרה את הסכם הפסקת האש. אולם שום ארגון לא ירה, לא פצצת מרגמה וגם לא רקטה לתחומי ישראל במחאה על התקרית. החמאס הסתפק בגינוי רפה, הודיע שיתלונן בפני מצרים בשל הפרת ההסדר - ושלח שוטרים למקום שפיזרו בכוח את המפגינים.

מפגין בשכם לפני כשבועיים. על רקע המבצע בעזה, עלה משמעותית מספר התקריות האלימותצילום: אי-אף-פי

ועכשיו השאלה היא כמובן איך רוצים לפרש את מה שאירע. הסבר אפשרי אחד הוא שהחמאס אכן נרתע מעימות צבאי נוסף עם ישראל בזמן הקרוב, לאחר מה שספג בשמונת ימי המבצע. הסבר נוסף, ואולי משלים להתנהלותו, הוא שהחמאס רשם לעצמו הישג מדיני לא מבוטל בסוף המבצע - חיזוק הקשר עם מצרים והתמיכה הערבית הגוברת בשלטונו בעזה - הישג שאין לו עניין לסכן בטווח הזמן הקרוב בשל תקריות גבול זניחות להבנתו.

בעיני הציבור העזתי, שבוודאי אינו עיוור לנזקי ההפצצות הישראליות, החמאס הביא גם כמה הישגים ניתנים למדידה בתום ההתנגשות הצבאית. הכוונה היא להרחבת אזור הדיג מול חופי עזה משלושה לשישה מייל, והבטחת הגישה לחקלאים לאזורים הקרובים לגדר הגבול עם ישראל.

בעבר, המליצו בכירים במערכת הביטחון , אולם המלצתם לא התקבלה. באופן אירוני, היא מתממשת כעת, בהסדר הפסקת האש, אחרי עימות שישראל טוענת כי הסתיים בניצחונה.

בצד הישראלי, יש מי שרואים ביתרונות המדיניים שבהם זכה החמאס גם צד חיובי. מימוש משמעותי יותר של ריבונותו ברצועת עזה, באופן שמקרב אותו אולי עד חצי הדרך למעמד של מדינה, גם מגדיל את אחריותו על השטח. יש לחמאס יותר סיבות לא לאבד את מה שהשיג - והמבצע בפירוש הוכיח כי ישראל יכולה, אם תחליט, לגרום לו נזק גדול בהרבה - וייתכן שבשל כך יפעיל אכיפה נוקשה יותר כלפי הפלגים הקטנים.

בשבוע הקרוב, אם אכן יישמר השקט ברצועה, יעבור עיקר הקשב לגדה המערבית. בשבוע שעבר, על רקע המבצע הישראלי בעזה, עלה שם באופן תלול מספר התקריות האלימות ושני פלסטינים נהרגו מאש כוחות מילואים של צה"ל, שהוזעקו לגדה כדי להחליף את היחידות הסדירות שנשלחו לגבול הרצועה. גם היה יוזמה של חוליה מהגדה.

אולם, ברקע הדברים עמדה גם הפנייה המתוכננת של יו"ר הרשות הפלסטינית לעצרת הכללית באו"ם השבוע, בתביעה להכיר ברשות כבעלת מעמד של משקיפה בעצרת. בישראל התרשמו שהחמאס מבקש לנצל את אי היציבות כדי לשדרג את מעמדו - והגיבו מיד בגל מעצרים חריג בהיקפו בו נעצרו ברחבי הגדה יותר ממאה פלסטינים, במסגרת מבצע "ענן ירוק".

הפתח ינסה השבוע לעשות ככל האפשר כדי למקד חזרה אליו את תשומת הלב הבינלאומית: אחרי פתיחת קברו של ערפאת, תבוא הפנייה לאו"ם ויתקיימו הפגנות תמיכה בעבאס. אחד האישים שמובילים את המאמץ הוא ג'יבריל רג'וב, שרושם עדנה מחודשת בימים האחרונים, והצליח לארגן לא מעט הפגנות ובראשן זו שהתרחשה ביריחו, ביום שבו חוסל אחמד ג'עברי בעזה.

בימים כתיקונם, הייתה זוכה הפגנה בהשתתפות כ-5,000 אנשים להתייחסות נרחבת יותר. אולם המבצע בעזה פגם מעט בהצלחתו של רג'וב. ובכל זאת, אפשר להעריך שרג'וב מודל 2012 יצליח גם בימים הקרובים להוציא לרחובות עוד כמה אלפים לקראת הפנייה לאו"ם והסכמתה הצפויה של העצרת הכללית לשדרג את מעמד פלסטין למשקיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ