רויטרס

גופתו של יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת תוצא מהקבר מחרתיים, שמונה שנים לאחר מותו, כחלק מהחקירה שאמורה לקבוע אם הוא נרצח. כך מסר אתמול מקור פלסטיני.

בית משפט בצרפת הורה על פתיחת חקירה פלילית של מותו של ערפאת בפאריס, לאחר שמכון בשווייץ טען כי גילה רמות גבוהות של פולוניום רדיואקטיבי בבגדיו של ערפאת, שאלמנתו סוהא מסרה להם לבדיקה.

תאופיק אל טיראווי, העומד בראש הוועדה המפקחת על החקירה, מסר לכתבים ברמאללה כי הוצאת גופת ערפאת מהקבר הוא "הכרח כואב". טיראווי טוען כי לפלסטינים יש "ראיות המעלות את האפשרות שערפאת נרצח בידי הישראלים". ישראל מכחישה כל מעורבות במותו.

שמונה שנים הן פרק זמן גבולי לגילוי שרידי חומר רדיואקטיבי קטלני, על פי המכון השווייצרי לפיזיקת קרינה.

לדברי טיראווי, גופת ערפאת תוצא מקברה במאזולאום שנבנה לכבודו, בלא נוכחות קהל והתקשורת. מגופתו יילקחו דגימות נפרדות שיימסרו לשלושה צוותים של רופאים משפטיים: צרפתי, שווייצרי ורוסי, שהפלסטינים הזמינו לסייע בבדיקה.

לאחר החקירה, "גופתו של המנהיג אבו עמאר תושב לקברה בטקס צבאי ההולם את מעמדו כמנהיג העם הפלסטיני", מסר טיראווי.

הוצאת הגופה מקברה והטענות המחודשות למעורבות ישראלית במותו עלולות להגביר את המתיחות בין הפלסטינים לישראל לאחר מבצע עמוד ענן בעזה. הימצאות שרידי פולוניום עלולה לעורר מחדש את החשדות שמשתף פעולה פלסטיני הרעיל אותו, בהוראת ישראל.

הטענות שמותו של ערפאת נבע ממעשים בלתי כשרים אינן חדשות. ערפאת מת בבית חולים בפאריס בנובמבר 2004, חודש לאחר שהוטס לשם מהמוקטעה ברמאללה, בשל מחלה קשה.

רופאים צרפתים שטיפלו בו בימיו האחרונים דיווחו שלא הצליחו לקבוע את סיבת המוות, שכן לא נעשתה לו נתיחה, בשל התחשבות בבקשת אשתו. ערפאת היה בן 75 במותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ