לוגו הארץ
הארץ

ספינות מלחמה רוסיות עוגנות מול חופי עזה, כדי לסייע בפינוי אזרחים רוסים אם יתלקח מחדש הסכסוך בין ישראל לחמאס, כך דווח היום (ראשון) ב"ביזנס אינסיידר" ובכלי תקשורת ברוסיה. לדברי בכיר בחיל הים הרוסי, הספינות מפקחות על המצב באזור ונועדו לבחון אפשרויות לפינוי אזרחים רוסים בעת הצורך.

לפי הדיווח, לחופי עזה הגיעו שש ספינות רוסיות, בהן בין השאר ספינת טילים, ספינת סיור, ושתי נחתות. בשבוע שעבר, במהלך מבצע "עמוד ענן", שלחה ארצות הברית שלוש ספינות לחופי ישראל, למקרה של פינוי אזרחים אמריקאים שיבקשו לצאת מהמדינה.

במקביל, דווח היום ב"סאנדיי טיימס" הבריטי כי לוויינים ישראליים איתרו ספינת מטען בנמל בנדר עבאס בדרום איראן, ועליה טילים וכלי נשק אחרים. מומחים אומרים כי ייתכן שהנשק נועד לעזה, ושהמשלוח יעבור דרך ים סוף, סודאן ומצרים.

המטען הוכן בשבוע שעבר, בעת ההכרזה על הפסקת האש לאחר שמונת ימי הלחימה במבצע "עמוד ענן". "בלי קשר לרגיעה, נתקוף ונשמיד כל משלוח נשק שנאתר בדרך לעזה", צוטט בידיעה בכיר ביטחוני ישראלי.

מקורות מודיעיניים בישראל מאמינים שהספינה תפליג במסלול הקבוע שאיראן מעבירה בו נשק לעזה. לדבריהם, לאחר שתעזוב את המים הטריטוריאליים של איראן, הספינה תפליג לסודאן. "אנחנו מאמינים שספינות מלחמה איראניות שעוגנות באריתריאה ילוו את הספינה כשתיכנס לים סוף", אמר לטיימס מקור ישראלי.

צילומי לווין של המפעל בחרטום סודן DIGITAL GLOBE
מפעל הנשק בחרטום לפני הפיצוץ
מפעל הנשק בחרטום אחרי הפיצוץ

אתמול דווח כי בכיר החמאס בעזה, מחמוד א-זהאר, מסר שארגונו ימשיך להתחמש בסיוע איראן, למרות הפסקת האש עם ישראל. "אין לנו ברירה אלא להמשיך ולהכניס נשק לעזה, בכל דרך אפשרית", אמר והוסיף כי הוא מצפה לכך שטהראן תגביר את הסיוע הצבאי והכלכלי שלה לחמאס. "יש לנו זכות לקחת כסף ונשק מאיראן. הם נותנים לנו ללא תנאים", אמר.

אתמול התקשר הנשיא האיראני מחמוד אחמדינג'אד לראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, ובירך אותו על "הניצחון והעמידה האיתנה מול ישראל". בהודעה שפרסמה לשכת הנייה נמסר כי אחמדינג'אד הבטיח להמשיך ולתמוך במאבק הפלסטינים בישראל, אך לא פירט כיצד.

במסיבת העיתונאים שבה הודיע ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, על הפסקת האש בשבוע שעבר, הוא הצהיר שחמאס קיבל סיוע צבאי מאיראן, הכולל טילים. משעל הוסיף שהוא מצפה שטהראן תמשיך ותסייע לחמאס ולשאר הארגונים, חרף חילוקי הדעות בין הצדדים בשל המשבר בסוריה והתנערות חמאס ממשטר בשאר אסד.

בסוף אוקטובר ארעה סדרת פיצוצים עזים במתקן הצבאי אל-ירמוק, בדרום חרטום בירת סודאן. אחרי שעות ארוכות שלא נמסרו פרטים על נסיבות הפיצוץ, הודיעו בכירים בממשלת סודאן כי הפיצוץ הוא תוצאה של תקיפה אווירית שביצעו ארבעה מטוסי קרב ישראליים. בירושלים לא הגיבו רשמית לדברים.

תצלומי לוויין של מפעל הנשק בחרטום לאחר הפיצוצים הצביעו על כך שהוא הופצץ מהאוויר. בתצלומים, שהעביר ארגון Satellite Sentinel Project לידי סוכנות הידיעות אי-פי, נראים כמה מכתשים בקוטר 16 מטרים כל אחד. דובר הארגון, ג'ונתן הטסון, אמר שמומחים צבאיים אמרו שהמכתשים מתאימים לפגיעת הפצצה מהאוויר. על פי "פרויקט המעקב הלווייני", המטרה היתה כנראה 40 מכולות שנראו בזירת האירוע, בצילומים מוקדמים יותר. הארגון שהעביר את התמונות טען שהמכתשים נראים במקום שבו עמדו המכולות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ