גילי כהן
ג'קי חורי

הפלסטינים דיווחו הערב (ראשון) על שלושה פצועים בעימותים מסביב לגדר המערכת ברצועת עזה באזור חאן יונס. בשעות האחרונות דיווחו בצבא על עימותים במקום. בצה"ל אומרים כי הכוחות בגזרה השיבו באמצעים לפיזור הפגנות כדי לנסות ולהרחיק את עשרות הפלסטינים שהתקהלו בסמוך לגדר. מצה"ל נמסר עוד כי הם בודקים את הדיווחים על הפצועים הפלסטינים.

בדיווח נפרד נמסר כי חקלאי נפגע קל בעקב בסמוך לגדר המערכת באזור חאן יונס. דובר מערכת הבריאות ברצועה ד"ר אשרף אלקודרה פרסם בעמוד שלו בפייסבוק כי חיילים ישראלים ירו לעבר קבוצה של חקלאים באזור המזרחי בחאן יונס בדרום הרצועה וכתוצאה מהירי נפגע חקלאי בראשו ומצבו הוגדר כקל. לדבריו הצעיר הועבר לבית החולים האירופי ברצועה וכוחות ההצלה הועמדו בכוננות.

מאז סיום מבצע עמוד ענן וכניסתה לתוקף של הפסקת האש, התקיימו מדי יום הפגנות במקום, שכללה גם אבידות בנפש: ביום שישי נהרג פלסטיני, אנואר גדיע (23), לאחר שנורה בראשו כאשר התקרב לגדר המערכת. יחד עם גדיע נפצעו עוד כעשרה פלסטינים, לאחר שהתקרבו לגדר המערכת. בצבא טענו כי אלו הסבו נזק לגדר המערכת, ולכן כוחות הצבא השיבו בירי לאוויר, ומשקבוצת הפלסטינים לא עצרה, גם ירו החיילים אל עבר רגליהם.  גם אתמול אירעה הפגנה דומה באזור, אך לא דווח על פתיחה באש של החיילים.

הבוקר סייר הרמטכ"ל, בני גנץ, בגבול רצועת עזה ושוחח עם מפקדי החטיבות באזור. לפי הרמטכ"ל, ששוחח עם עיתונאים בעת גיוס לחיל השריון בבסיס "מיטב" בתל השומר, המצב הביטחוני בגזרה משתפר, ו"בהחלט נראה שהכיוון חיובי", אמר. "אנחנו נמתין ונראה בימים הקרובים ובתיאום הדרג המדיני נדע לשקול גם את האופן שבו נפעל בהמשך", דברי גנץ. "התוצאות של המבצע מבחינת עוצמת ההרתעה ייבחנו על ציר הזמן".

במסגרת הבנות הפסקת האש ישראל הגדילה אתמול את מרחב הפעולה לדייגים פלסטיניים ברצועת עזה. על פי דיווחים בעזה, מחר תתקיים פגישה בין נציגי המודיעין המצרי לבין נציגים ישראלים שבה ידונו במעקב אחרי יישום ההבנות והסכם הפסקת האש והמשך הדיון בהקלות לתושבי הרצועה.

ישראל התחייבה בהסכם לחדול מכל התקפה על עזה – בים, באוויר וביבשה, וכן להפסיק את ההתנקשויות בראשי ארגוני הטרור הפלסטינים ולהימנע מפלישה כלשהי לשטח הפלסטיני. מקור מדיני בכיר ציין כי אם ישראל תזהה הכנות לפיגוע מרצועת עזה, היא שומרת לעצמה את הזכות להגנה עצמית ותפעל לסכלן. מנגד, חמאס ושאר הארגונים הפלסטיניים התחייבו להפסיק את כל ההתקפות נגד ישראל משטח רצועת עזה, כולל ירי הרקטות והתקפות על קו הגבול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ