אש"ף: הצבעה נגד פלסטין באו"ם תוכיח שרק מאבק מזוין מצליח

לקראת ההצבעה השבוע, הפלסטינים גייסו מדינות אירופיות מרכזיות. "מי שלא יצביע בעד - הוא לא מוסרי או פחדן", אמר ל"הארץ" פקיד בארגון

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

ארבעה ימים לפני ההצבעה על שדרוג מעמדה של הרשות הפלסטינית באו"ם מצפים באש"ף להפתעה משמחת, מבחינתם, שתתחולל באולם העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. מקורות בארגון אומרים כי בימים האחרונים הודיעו להם נציגי שבע מדינות אירופיות נוספות על הכוונה להצביע בעד קבלת פלסטין כמדינה משקיפה לא-חברה. זאת לאחר שחמש מדינות אירופיות הודיעו על כך, ולצד הרמז של שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, שלפיו צרפת מתכוונת להצביע בעד. "עד לפני שבועיים עוד רעדנו, מכיוון שרק שלוש מדינות הודיעו שיצביעו בעד", אמר ל"הארץ" פקיד באש"ף.

באש"ף אומרים כי בריטניה ויתרה על מאמציה ללחוץ על הפלסטינים לדחות את ההצבעה. "ארצות הברית, שהייתה עסוקה בבחירות, גייסה את בריטניה כדי להפעיל לחץ, אך הוא נכשל", אמרו המקורות ל"הארץ". באש"ף מרוצים מכך שגרמניה, שנראה כי תהיה בין המתנגדות, אינה משתמשת בעוצמתה כדי להניא מדינות אחרות מלהצביע בעד. "מי שלא מצביע בעד הוא או פחדן או לא מוסרי. זה היה המסר שלנו", אמר ל"הארץ" פקיד אחר, החבר בצוות הפלסטיני, שבחודשיים האחרונים ניהל בבירות אירופה "קרב רחוב דיפלומטי ופוליטי", כהגדרתו, כדי להבהיר שהצבעה באו"ם היא "הצבעה נטו למען פתרון שתי המדינות בגבולות 1967". לאחר הפסקת האש שהפלסטינים רואים כניצחון לחמאס, הצוות הדיפלומטי הפלסטיני מבהיר כי "הצבעה נגד תהיה איתות ברור לעם הפלסטיני שרק מאבק מזוין מביא הישגים ושהמאבק הדיפלומטי-מדיני נדון מראש לכישלון".

אבו מאזן נואם ברמאללה, היוםצילום: אי-אף-פי

הצוות מורכב מדיפלומטים צעירים של משרד החוץ הפלסטיני ברמאללה, המחלקה ליחסים בינלאומיים של פתח בראשות נביל שעת' ופקידי מחלקת המשא ומתן באש"ף. עד ההצבעה ביום חמישי הקרוב מקווים הפלסטינים לשכנע כמה שיותר מדינות אירופיות לפחות להימנע מהצבעה. קבלת הצעת ההחלטה מובטחת, אבל לפלסטינים חשובה הצבעתן של מדינות שאינן כלולות בין ה-136 שכבר הכירו ב"מדינת פלסטין" מאז 1988, ובמיוחד האירופיות. הקהילה הנוצרית הפלסטינית השתתפה גם היא במערכה הדיפלומטית, כשפרסמה הצהרה המדברת על האחריות ההיסטורית של אירופה למימוש זכויות הפלסטינים, ולכן חובתן להצביע בעד.

מהערכת מצב של אש"ף עולה כי הציבור הפלסטיני תומך במהלך, אם כי לא מתלהב ממנו ולא עוקב אחר המאמצים הדיפלומטיים. לעומת זאת, לפי אותה הערכת מצב, לו מחמוד עבאס היה נכנע ללחצי ארצות הברית, ישראל ובריטניה ודוחה את ההצבעה, הדבר היה מתקבל באופן שלילי ביותר.

המקורות הפלסטיניים מספרים על התגייסות של מדינות ערביות ומוסלמיות למען הצבעה באו"ם. לפי המקורות, בפגישה של שרי החוץ של ארגון המדינות האיסלאמיות הובהר לקמרון ולבוסניה (שהיא במעמד משקיפה) שאם לא יצביעו בעד, מעמדן בארגון יושעה. ערב הסעודית, לפי דיווח זה, אמרה למדינה אירופית שמתכוונת להימנע שכדאי לה לחשוב "על האינטרסים שלה בעולם הערבי". גם דרום אפריקה, הודו וברזיל היו פעילות ביבשותיהן כדי לשכנע מדינות אחרות להצביע בעד, אומרים באש"ף. "הן לקחו את זה כעניין אישי שלהן", הדגישו.

ההצבעה באו"ם, אומרים ברמאללה, תהיה רק הפתיח. אחריה יגשו מיד להקמת ממשלת אחדות לאומית עם החמאס וכפי שהודיע עבאס, אפשר יהיה לחדש את המשא ומתן עם ישראל. מקור בפתח, המעורב במערכה הדיפלומטית, אמר כי הפלסטינים למדו משגיאות העבר. "לא נסכים להמשיך במשא ומתן כל עוד מתבצעות הפרות חוק (בנייה בהתנחלויות) ונקבע לשיחות לוח זמנים נוקשה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ