ניסוי מוצלח ראשון למערכת שרביט קסמים

המערכת שאמורה להיכנס לשימוש מבצעי ב-2015 ולהעניק לישראל מענה לרקטות בטווח הבינוני יירטה בהצלחה כמה רקטות בניסוי בנגב

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים48
גילי כהן
ג'קי חורי

בניסוי שנערך בימים האחרונים באזור הנגב, יירטה רקטה בהצלחה. זהו ניסוי יירוט ראשון שנערך למערכת המפותחת על ידי מפא"ת (מינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית של משרד הביטחון) ועל ידי הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים (MDA).

הטיל המיירט של "שרביט קסמים" מאפשר פעילות בטווח גדול בזכות הפעלת המנוע שלו, שכבה ונדלק שלוש פעמים במהלך מעופו. הניסוי עצמו נעשה הפעם ללא ראש הקרב של הטיל. ניסוי מתקדם יותר שיכלול שיגור של טיל מיירט חמוש ייערך בהמשך. מכ"ם המערכת דומה למכ"ם המתקדם שכבר פועל בעבור הסוללה החמישית של מערכת , ונקרא MMR (multi-mission-radar). המכ"ם כבר הצליח לזהות רקטות ארוכות טווח בזמן , ולפעול כחלק מסוללת "כיפת ברזל" שיירטו שלוש רקטות ארוכות טווח ששוגרו לאזור גוש דן. גורם בכיר במפא"ת שהתייחס לנושא אמר כי במהלך הניסוי "המטרה נעקבה ואפשרה להוציא את המיירט. זוהתה פגיעה ישירה".

לפי התוכניות במשרד הביטחון ובצה"ל, "שרביט קסמים" תהיה מערכת ההגנה מפני רקטות בטווח הבינוני – בין "כיפת ברזל", המסוגלת ליירט רקטות עד לטווח של כ-75 קילומטרים, ובין ה"חץ", שנועד ליירט טילים בליסטיים ארוכי טווח מחוץ לאטמוספירה.

"שרביט קסמים" מפותחת על ידי חברת רפאל וחברת ריתאון האמריקנית. תוצאות הניסוי, אמרו במערכת הביטחון, יאפשרו את המשך הפיתוח של "שרביט קסמים" ואת קיומם של ניסויים נוספים במערכת. בשנים האחרונות היתה דחייה במועד כניסתה לשימוש מבצעי של "שרביט קסמים", ונכון להיום המועד המוערך הוא בעוד כשלוש שנים, בשנת 2015.

בעתיד יוכל שרביט קסמים לשמש גם כפתרון ליירוט מטוסים לא מאוישים, בדומה לזה בתחילת חודש אוקטובר. גורם בכיר ברפאל אמר כי "לראשונה לאחר כמה שנים של פיתוח, המערכת יירטה בהצלחה רבה מטרה שדימתה איומים רלוונטיים שהמערכת אמורה להתמודד אתה. זהו הניסוי המערכתי המלא הראשון שמבוצע במסגרת התוכנית, אך הוא לא האחרון. צפויים ניסויים נוספים כדי להשלים את הפיתוח ולהביא ליעד מבצעי". שר הביטחון, אהוד ברק, אמר הערב בעקבות ההודעה על הניסוי כי "ההצלחה הגדולה של סוללות 'כיפת ברזל' במבצע 'עמוד ענן' מבהירה מעל לכל ספק את החשיבות העצומה שיש למערכות ההגנה מפני טילים".

מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה שנאם אתמול איים כי בכל עימות עתידי עם ישראל כל שטח המדינה מקרית שמונה ועד אילת יהיה חשוף לפגיעת הטילים והרקטות שבחזקת ארגונו. נסראללה נאם לרגל ציון יום עאשורא שבו מציינים השיעים את הרצח של האימאם חוסין בן עלי התייחס למערכה האחרונה ברצועת עזה והעימות בין ישראל לחמאס ואמר כי מה שהגן על עזה היה הרצון של כוחות ההתנגדות והעם הפלסטיני והטילים של הפלגים הפלסטינים :"האויב הזה כבר נעקץ והאויב הזה צריך להפנים מה מחכה לו אם וכאשר יינסה לפגוע בלבנון , אלפי רקטות יפגעו בתל אביב ומעבר לתל אביב , תם העידן שבו ישראל מאיימת על כולם ומטילה אימה על כולם ".

נסראללה גם יצא להגנת איראן ותמיכתה הבלתי מסויגת בעם הפלסטיני ובתנועות ההתנגדות ואמר: "זה מה שהוכח בעזה בימים האחרונים ולפני כן בלבנון , הרפובליקה האסלאמית באיראן לא עושה חשבון לאיומים של אובמה ולפניו לגורג בוש ולכל המערב , איראן עושה זאת מתוך מחויבות אידיאולוגית בלי להציב תנאים ובלי להעמיד דרישות ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ