ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו אישר היום (ראשון) כי חודשו שיחות הפיוס בין ירושלים לאנקרה, כפי שנחשף ב"הארץ" ביום שישי האחרון. בראיון לרשת סי-אן-אן בשפה הטורקית הדגיש דבוטולו כי טורקיה לא תוותר על תנאיה לסיום המשבר: התנצלות ישראלית, מתן פיצויים למשפחות ההרוגים והפצועים והסרת המצור מעל רצועת עזה. "זו היתה פגישה לא פורמלית", הוסיף השר ביחס לחידוש השיחות, "אנחנו מוכנים לדבר אם הישראלים יאמרו שהם מוכנים להיענות לתנאים שלנו".

ביום שישי פרסם "הארץ" כי שליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יוסף צ'חנובר, ומנכ"ל משרד החוץ הטורקי, פרידון סינירלולו נפגשו בז'נווה בשבוע שעבר כדי לדון בגיבוש נוסחה לסיום המשבר בין המדינות, שפרץ בעקבות המשט לעזה במאי 2010. העיתון הטורקי "ייני-סאפאק", שמקורב לחוגים האיסלאמיים במדינה, דיווח היום כי בשיחות בז'נווה ציין צ'חנובר כי ישראל מוכנה להתנצל בפני טורקיה על הריגת תשעת הפעילים הטורקים בעת השתלטות על האונייה "מאווי מרמרה" ולשלם פיצויים למשפחות הקורבנות.

צ'חנובר אמר לסינירלולו כי ישראל מצפה שבתמורה לצעדים שתנקוט, טורקיה תסכים לנורמליזציה של היחסים בין המדינות, תחזיר את שגרירה לתל אביב ותאפשר לשגריר הישראלי לשוב לאנקרה. לפי הדיווח בעיתון הטורקי, צ'חנובר אף אמר לעמיתו הטורקי כי ישראל חוששת שגם אם תנקוט בצעדים שטורקיה דורשת, היא לא תקבל גמול מתאים והיחסים לא ישובו לקדמותם.

שר החוץ דבוטולו במסיבת עיתונאים באלג'יר, היוםצילום: רויטרס

מנכ"ל משרד החוץ הטורקי אמר לשליחו של נתניהו כי אם ישראל תמלא את תנאיה של טורקיה, תראה בכך הממשלה באנקרה פתיחה של דף חדש ביחסים בין המדינות, ותנקוט בצעדים שמבקשת ישראל. עם זאת, סינירלולו הדגיש בפני צ'חנובר כי בנוסף להתנצלות ותשלום פיצויים, טורקיה דורשת שישראל תנקוט צעדים להסרת המצור מעל רצועת עזה.

לפי הדיווח, צ'חנובר לא דחה על הסף את ההצעה על הסרת המצור. הוא ציין כי זהו תהליך שייקח זמן ובכל מקרה ישראל תרצה לקבל מטורקיה ערבויות לכך שהסרת המצור לא תפגע במצב הביטחוני. צ'חנובר וסינירלולו צפויים להמשיך במגעים בנושא ואף קבעו להיפגש שוב, אחרי הבחירות בישראל.

במקביל לשיחות בז'נווה, התקיימה בשבוע שעבר בקהיר, בעת השיחות על הפסקת האש ברצועת עזה, פגישה בין ראש המוסד תמיר פרדו לבין מקבילו הטורקי האקאן פידאן. בפגישה השתתף גם ראש המודיעין המצרי ראפת שחאתה. לפי הדיווח ב"ייני-סאפאק", בפגישה אמר פידאן לפרדו כי טורקיה תערוב לכך שחמאס יפסיק את ירי הרקטות, אך בתמורה ישראל צריכה להתחייב שלא תצא למבצע קרקעי ברצועת עזה. פידאן אמר לפרדו כי חמאס הוא עובדה קיימת וישראל צריכה להבין זאת. הוא הדגיש כי אחרי חמאס יבואו ארגונים קיצוניים בהרבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ