אבי יששכרוף

משרד הדתות בעזה (אל אוקאף) פרסם הערב (ראשון) הודעה חריגה שבה פתווה, פסק דין הלכתי, שאוסרת על הפרת הפסקת האש מול ישראל ״בכל צורה״. את הפתווה כתב השייח סלמן א דיה, שנחשב לאיש הדת החשוב ביותר בזרם הסלפי הקיצוני ברצועה.

על פי פסק ההלכה, כל הפרה של הסכם ההודנא שנקבע במצרים, נחשבת ״חראם״, כלומר אסורה על פי הדת, כל עוד ״האויב אינו מפר אותו״. הפתווה הינה ככל הנראה תוצר של מגעים בין בכירי החמאס והזרם הסלפי בעזה. בראשות משרד האווקאף של החמאס עומד איסמעיל רדואן , מבכירי הארגון. הפתווה, כמו גם הודעת משרד הדתות, היא ראשונה מסוגה בכל הקשור ליחסים עם ישראל.

היום הודיעו מקורות פלסטיניים ברצועה כי ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, צפוי לבקר בעזה ב-5 בדצמבר. על פי הדיווח משעל אף אמור לשאת דברים בטקסים שייערכו ביום השנה להקמת חמאס. השנה, צפויים אירועים גדולים במיוחד בעקבות מבצע עמוד ענן ובציון 25 שנים להיווסדות התנועה. זהו ביקור ראשון של משעל ברצועת עזה.

משעל. מעולם לא ביקר ברצועת עזהצילום: אי–פי

כבר לפני כחודש פרסמה הטלוויזיה של חמאס כי משעל צפוי לקיים ביקור ברצועה. לפני כחודשיים הודיע משעל כי אין בכוונתו להתמודד על תפקיד ראש הלשכה המדינית פעם נוספת. משעל מסר את הדברים לצמרת הארגון שהתכנסה בקהיר.

לפני כחודש, בציון חג הקורבן המוסלמי ביקר אמיר קטאר, חמד בן ח'ליפה אל-תאני, והיה המנהיג ערבי ראשון המבקר ברצועה מאז השתלט חמאס על עזה בהפיכה אלימה ביוני 2007.

קטאר היא אמנם נסיכות נפט קטנטנה במונחים ערביים, אך היא הפכה לאחת המעצמות במזרח התיכון, בין היתר בשל מעמדה בליגה הערבית כאחת משתי המדינות המובילות את המחנה הסוני מול הציר השיעי, בגלל עושרה הרב וכמובן – הודות לבעלותה על כלי התקשורת החשוב במזרח התיכון – רשת אל-ג'זירה.

ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, אמר כי הביקור מהווה את שבירת המצור על הרצועה. במהלך ביקורו הכריז האמיר על מיזמים ענקיים לשיקום עזה, שעלותם כרבע מיליארד דולר, כולם במימון ארצו. העיר החדשה תיקרא חאמד, על שמו של האמיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ