האיחוד האירופי דן בגיבוש רשימה של מתנחלים אלימים שלא יורשו להיכנס למדינותיו

במסמך המלצות שהגיע לידי "הארץ" נמתחה ביקורת על היד הקלה של הממשלה נוכח הקמת מאחזים ואלימות המתנחלים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

האיחוד האירופי החל לקדם מהלך להכללת מתנחלים אלימים ב"רשימה שחורה" שבעטיה ייאסר עליהם להיכנס למדינות האיחוד. דיפלומט מערבי ציין כי טרם התקבלה החלטה בעניין בדרג שרי החוץ, אולם ועדת מומחים לענייני המזרח התיכון המליצה לקדם את המהלך. הנושא עשוי לעלות לדיון באחד המפגשים הקרובים של שרי החוץ של האיחוד האירופי.

בינואר האחרון חיברו הקונסולים הכלליים של מדינות האיחוד האירופי במזרח ירושלים וברמאללה דו"ח שעסק באלימות של מתנחלים נגד פלסטינים בגדה המערבית. הדו"ח המליץ למטה האיחוד האירופי בבריסל להרכיב "רשימה שחורה" של מתנחלים, שכניסתם ל-27 מדינות האיחוד תיאסר. דו"ח הקונסולים נותר במגירות הפקידות הבכירה באיחוד האירופי כחמישה חודשים, עד שב-14 במאי האחרון החליטו שרי החוץ האירופים להתחיל בנקיטת צעדים מעשיים בכל הנוגע למתרחש בשטחי C בגדה המערבית.

בעקבות ההחלטה הועברה ב-12 ביוני הנחיה לוועדת המומחים לענייני המזרח התיכון של מוסדות האיחוד האירופי בבריסל, שלפיה יש להמליץ על פעולות מעשיות שהאיחוד האירופי יכול לנקוט ביחס לאלימות מתנחלים כלפי פלסטינים בגדה המערבית. בוועדת המומחים, שמכונה Maghreb-Mashreq) MAMA), יושבים נציגי כל 27 מדינות האיחוד האירופי. הנציגים דנו בסוגייה כמה חודשים, וב-17 באוקטובר העבירו מסמך המלצות מסווג לוועדה המדינית-ביטחונית של שגרירי האיחוד האירופי, שמכינה את דיוני שרי החוץ ומגבשת את נוסח ההחלטות שיקבלו.

תושב שועפאט ליד מכוניתו שרוססה, אתמול צילום: אחיקם סרי

המסמך, שהגיע לידי "הארץ", מתאר מציאות קשה שלפיה חלק גדול ממקרי האלימות מצד מתנחלים נגד פלסטינים מבוצע ב"דפוס שמטרתו לאלץ קהילות פלסטיניות בכוח לעזוב את מקום מושבם בשטחי C, כדי שניתן יהיה להרחיב את ההתנחלויות והמאחזים". במסמך נכתב עוד כי על רקע התגברות כוחם הפוליטי של המתנחלים בישראל ולנוכח העובדה שהרשויות הישראליות לא נקטו פעולות נחרצות נגד הקמת המאחזים הבלתי חוקיים "נוצרה תרבות של פטור מעונש שבמסגרתה האלימות נמשכת".

ועדת המומחים קבעה כי ההתקפות של מתנחלים נגד פלסטינים בגדה המערבית הופכות קשות יותר, ובכמה אזורים הן נראות מתואמות יותר. "האו"ם רואה אלימות מתנחלים כאיום הביטחוני הגדול ביותר לאנשיו בגדה המערבית", נכתב במסמך.

לפי ועדת המומחים, ממשלת ישראל מגנה את פעולות האלימות נגד פלסטינים ואף הקימה יחידה משטרתית מיוחדת לטיפול בבעיה, אולם עדיין "אינה עושה מספיק כדי להתמודד עם תרבות הפטור מעונש שבתוכה מתרחשת אלימות המתנחלים". לפי המסמך, מתנחלים שתקפו פלסטינים כמעט ולא הורשעו או נענשו ו-90% מהתיקים נסגרו ללא כתבי אישום. "יש דיווחים מדאיגים שלפיהם גם במקרים שבו הצבא הישראלי היה בשטח, הוא לא פעל כדי להגן על פלסטינים ורכושם מפני התקפות מתנחלים קיצוניים", נכתב במסמך, "אם אלימות המתנחלים לא תטופל באמצעות צעדי מנע, היא תפגע במאמצי שני הצדדים לפתור את הסכסוך".

המסמך כלל שורת המלצות שיועברו לשרי החוץ של האיחוד האירופי, ובראשן הרכבת "רשימה שחורה" של מתנחלים אלימים על ידי כל אחת ממדינות האיחוד שתחפוץ בכך. בשבוע שעבר, אחרי שכבר העבירו את המלצותיהם, הגיע חברי ועדת המומחים לביקור בישראל ובגדה המערבית. מקור במשרד החוץ ציין כי הביקור היה "בלתי מאוזן בעליל". לדבריו, "למראה הצער זה מאפיין חלק מהפקידות האירופית". הוא הוסיף כי הדיפלומטים האירופים הקדישו את מרבית הזמן לביקור ברשות הפלסטינית.

במשרד החוץ בירושלים הביעו כעס רב על תכני המסמך, בייחוד לנוכח העובדה שלא הגיע לישראל כל מידע על כך שמוסדות האיחוד האירופי מקדמים הרכבת "רשימה שחורה" כזו. דובר משרד החוץ יגאל פלמור מסר כי "בהצעה המתלהמת לאסור כניסת 'מתנחלים אלימים' בגלל שישראל לא מעמידה אותם לדין יש סתירה פנימית. כיצד יוגדר אדם כמתנחל אלים, אם לא הורשע בדין? אם הורשע - הרי שישראל כן העמידה אותו למשפט. נראה שבהתלהבותם להמליץ על צעדים תקיפים, זנחו המומחים הנכבדים את הלוגיקה הפשוטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ