אש"ף: גייסנו 13 מדינות אירופיות שיצביעו בעד שדרוג מעמדנו באו"ם

"מי שלא יצביע השבוע הוא לא מוסרי או פחדן", אמר ל"הארץ" פקיד בארגון. ברמאללה מעריכים כי אחרי ההצבעה יחלו מגעים לממשלת אחדות עם חמאס

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

ארבעה ימים לפני ההצבעה על שדרוג מעמדה של הרשות הפלסטינית באו"ם מצפים באש"ף להפתעה משמחת, מבחינתם, שתתחולל באולם העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. מקורות בארגון אומרים כי בימים האחרונים הודיעו להם נציגי שבע מדינות אירופיות נוספות על הכוונה להצביע בעד קבלת פלסטין כמדינה משקיפה לא-חברה. זאת לאחר שחמש מדינות אירופיות הודיעו על כך, ולצד הרמז של שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, שלפיו צרפת מתכוונת להצביע בעד. "עד לפני שבועיים עוד רעדנו, מכיוון שרק שלוש מדינות הודיעו שיצביעו בעד", אמר ל"הארץ" פקיד באש"ף.

באש"ף אומרים כי בריטניה ויתרה על מאמציה ללחוץ על הפלסטינים לדחות את ההצבעה. בארגון מרוצים מכך שגרמניה, שנראה כי תהיה בין המתנגדות, אינה משתמשת בעוצמתה כדי להניא מדינות אחרות מלהצביע בעד. "מי שלא מצביע בעד הוא או פחדן או לא מוסרי. זה היה המסר שלנו", אמר ל"הארץ" פקיד אחר, החבר בצוות הפלסטיני, שבחודשיים האחרונים ניהל בבירות אירופה "קרב רחוב דיפלומטי ופוליטי", כהגדרתו,  כדי להבהיר שהצבעה באו"ם היא "הצבעה נטו למען פתרון שתי המדינות בגבולות 1967". לאחר הפסקת האש שהפלסטינים רואים כניצחון לחמאס, הצוות הדיפלומטי הפלסטיני מבהיר כי "הצבעה נגד תהיה איתות ברור לעם הפלסטיני שרק מאבק מזוין מביא הישגים ושהמאבק הדיפלומטי-מדיני נדון מראש לכישלון".

יו"ר הרשות עבאס עם ראש ממשלת איטליה מונטי בעצרת האו"םצילום: אי–פי

מהערכת מצב של אש"ף עולה כי הציבור הפלסטיני תומך במהלך, אם כי לא מתלהב ממנו ולא עוקב אחר המאמצים הדיפלומטיים. המקורות הפלסטיניים מספרים על התגייסות של מדינות ערביות ומוסלמיות למען הצבעה באו"ם. לדבריהם, בפגישה של שרי החוץ של ארגון המדינות האיסלאמיות הובהר לקמרון ולבוסניה (שהיא במעמד משקיפה) שאם לא יצביעו בעד, מעמדן בארגון יושעה. ערב הסעודית, לפי דיווח זה,  אמרה למדינה אירופית שמתכוונת להימנע שכדאי לה לחשוב "על האינטרסים שלה בעולם הערבי". גם דרום אפריקה, הודו וברזיל היו פעילות ביבשותיהן כדי לשכנע מדינות אחרות להצביע בעד, אומרים באש"ף. "הן לקחו את זה כעניין אישי שלהן", הדגישו.

ההצבעה באו"ם, אומרים ברמאללה, תהיה רק הפתיח. אחריה יגשו מיד להקמת ממשלת אחדות לאומית עם החמאס וכפי שהודיע עבאס, אפשר יהיה לחדש את המשא ומתן עם ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ