הפנייה הפלסטינית לאו"ם

ישראל משנה מדיניות: מנסה לרכך ההכרה בפלסטין במקום למנוע את ההצבעה

יצחק מולכו, שליחו של רה"מ, יצא בחשאי לוושינגטון לאחר שנתניהו הכיר בכך שעבאס ישלים את המהלך באו"ם וינסה לתאם שינויים בנוסח ההחלטה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים38
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל החלה לנהל מו"מ שקט באמצעות הממשל האמריקאי על נוסח ההחלטה ביום חמישי בעניין הכרה בפלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון. שליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, יצא ביום ראשון בחשאי לוושינגטון כדי לנהל מגעים בנושא עם בכירים בבית הלבן ובמחלקת המדינה.

בשבועות האחרונים הצהירה ישראל, הן בפומבי והן בערוצים דיפלומטיים, כי היא מתנגדת לכל נוסח של החלטה שהפלסטינים יביאו להצבעה בעצרת הכללית. ישראל סירבה להיכנס לכל מו"מ על נוסח ההחלטה ואף ביקשה מארה"ב וממדינות האיחוד האירופי שלא לנהל מגעים כאלה, אלא להתמקד בהפעלת לחץ על יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לדחות את ההצבעה.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי בימים האחרונים הבהירו בכירים בממשל האמריקאי לראש הממשלה בנימין נתניהו וליועציו כי אבו מאזן נחוש להשלים את המהלך באו"ם וכי להערכתם אין כל דרך למנוע את ההצבעה. הממשל האמריקאי עידכן את ישראל כי הוא מתכוון לנסות ולמתן את נוסח ההחלטה כדי למזער נזקים.

אבו מאזן נואם מול העצרת הכללית של האו"םצילום: אי–פי

לדברי הפקיד הישראלי הבכיר, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לשנות את המדיניות ולהצטרף למאמץ האמריקאי לרכך את נוסח ההחלטה. נתניהו שיגר ביום ראשון את שליחו המיוחד, עו"ד יצחק מולכו לוושינגטון כדי לעבוד עם בכירים בממשל אובמה על השינויים שישראל היתה רוצה לראות בטקסט שיובא להצבעה. עם זאת, לא ברור אם ניתן יהיה להכניס את השינויים האלה לנוסח ההחלטה בזמן הקצר שנותר.

ישראל מעוניינת להכניס להחלטה סעיפים שיאמרו במפורש או במרומז כי הפלסטינים לא יבקשו להתקבל כחברים בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג כדי לקדם הליכים משפטיים נגד גורמים ישראלים. לחילופין ישראל היתה רוצה לראות בהחלטה סעיף שידגיש כי מדובר בהחלטה סמלית בלבד ואין בה משום מתן ריבונות לפלסטינים על הגדה המערבית, רצועת עזה ומזרח ירושלים. ישראל גם מעוניינת שההחלטה תכלול התחייבות פלסטינית לחדש את המו"מ הישיר עם ישראל ללא תנאים מוקדמים.

שיחותיו של מולכו בוושינגטון עוסקות גם בתיאום התגובה הישראלית למהלך הפלסטיני עם האמריקאים. ששרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון ביקשה מרה"מ נתניהו לא לנקוט בצעדי ענישה שיביאו למיטוט הרשות הפלסטינית. ישראל מעוניינת לתאם כמה שיותר עם האמריקאים את הפעולות שתנקוט כדי לוודא שלא תיווצר מתיחות עם ארה"ב בנושא הפלסטיני ביום שאחרי ההצבעה.

רה"מ נתניהו כינס היום את פורום שרי "התשיעייה" לדיון בצעדי התגובה הישראלים למהלך הפלסטיני באו"ם. מיד אחרי ההצבעה תקדם ישראל סנקציות נגד הפלסטינים, אולם לא תבצע כפי שדורש שר החוץ אביגדור ליברמן. רק במידה והפלסטינים ישתמשו בהחלטה באו"ם כדי לקדם מהלכים בבית הדין הבינלאומי, תבחן ישראל צעדים חריפים בהרבה. "צריך להיות חכמים ולא רק צודקים", אמר פקיד ישראלי בכיר. "יהיו צעדי תגובה אבל הם יהיו מדודים יחסית".

הפקיד הבכיר ציין כי בשלב זה מתכננת ישראל להקפיא את כספי המסים שהיא גובה עבור הרשות הפלסטינית. מדובר בצעד דומה לזה שבו ינקוט ממשל אובמה בהתאם לחוק שעבר בקונגרס לפני כשנה. עם זאת, מדובר בצעד הפיך, במיוחד לאור החשש שהקפאת כספי המסים לא תאפשר תשלום משכורות לאנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, דבר שיפגע בתפקודם ויגביר את המתיחות בגדה המערבית.

כמו כן ישראל מתכננת להודיע על בניית מאות יחידות דיור חדשות בהתנחלויות בגדה המערבית וכן להביא לאישור הממשלה חלקים בדוח המאחזים של השופט בדימוס אדמונד לוי. החלקים שיובאו לאישור יעסקו בהקלת הליכי התכנון והבנייה בהתנחלויות ובצעדים להכשרת מאחזים בלתי חוקיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ