משרד התחבורה בוחן הפעלת קווי אוטובוס נפרדים לפלסטינים בשומרון

מתנחלים התלוננו כי הפלסטינים הנוסעים עמם מהווים סיכון ביטחוני. לפי התוכנית החדשה, קווים יעודיים יסיעו את הפועלים מהמחסומים לעבודה בישראל

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בוחן תוכנית להפעיל קווי אוטובוס לאתרי העבודה המרכזיים בישראל, בעקבות תלונות של ראשי מועצות על פלסטינים שנוסעים באוטובוסים של המתנחלים. בשנה האחרונה הגיעו מספר פניות בעניין , ראש העיר אריאל, ולהרצל בן ארי, ראש מועצת קרני שומרון. התושבים התלוננו כי קיים סיכון ביטחוני בנסיעת פלסטינים באוטובוסים של ישראלים.

הפלסטינים עולים לאוטובוסים בעיקר באזור כביש מספר 5, במקום בו עוברים קווים הנוסעים מפתח תקווה או מתל אביב לאריאל או לקרני שומרון. לפלסטינים אסור להיכנס לשטחי ההתנחלויות ללא היתר, כך שהם יכולים לעלות רק בתחנות המועטות הנמצאות על הכבישים הבין עירוניים. תלונות נוספות התייחסו לנסיעתם של הפועלים מהעבודה, מהתחנה המרכזית בתל אביב לשומרון. בשל השיפור במצב הביטחוני חלה עלייה משמעותית במספר הפועלים הנכנסים מדי יום לעבודה בישראל, וכיום עומד מספרם על כ-29 אלף, לעומת 22 אלף ב-2010.

רון נחמן כתב בפייסבוק שלו כי "שוחחתי עם גורמי הביטחון של הצבא, המשטרה ומשרד התחבורה על מנת להפסיק את עלייתם של פלסטינים לקווי התחבורה שמובילים לאריאל. כל הגורמים הללו מטפלים בבעיה זו, ואנחנו מקווים שבהקדם הם ימצאו פתרון למציאות המטרידה את אנשינו. אנחנו נעדכן את התושבים לגבי ההתקדמות של טיפול גורמי הביטחון ואחרים בסוגיה".

התושבים חלקו עם נחמן את חרדתם נוכח המצב ודרשו להקצות לפלסטינים קווים נפרדים. "בקווים של אריאל יש יותר מחבלים מתושבים יהודים וכולם מתנפלים על הנהג המסכן", כתבה אורה מזרחי. נסטיה שבצקי הוסיפה "אני לא יכולה לנסוע הביתה להורים באריאל כי אני מפחדת". סם פטרנקו כתב "סוף סוף. רק עכשיו נזכרת בזה שיש לנו אוטובוסים מלאים בערבים?". ארז לוסטיג כתב לראש עירו "רון, כולנו יודעים שמלכתחילה הם לא היו צריכים לעלות לקווי השומרון. עכשיו שכל הקופים על העץ, ממש קשה להוריד אותם משם. והיום היו הרבה קופים באוטובוס".

פלסטינים בנסיעת מחאה על קו אוטובוס בגדה, לפני שנה

בשל הלחצים החלה המשטרה לערוך מבצע להורדת הנוסעים הפלסטינים מהאוטובוס. רוב ההיתרים מחייבים את הפלסטינים לצאת ולהיכנס דרך אותו מעבר, כדי לפקח על כך שהם לא נשארים לישון בישראל, מה שמצריך היתר נוסף.

חייל מילואים סיפר ל"הארץ" על אירוע שהתרחש במחסום סמוך לעזון באחד מימי מבצע "עמוד ענן". "לקראת ערב הודיעו לי שעשרות פלסטינים זועמים בדרכם למחסום. כשהם הגיעו אלי גיליתי שסיבת הזעם היא הורדתם מהאוטובוס", אמר, "רובם עובדים בגוש דן וחוזרים לבתיהם בקווים של חברת אפיקים. כמובן שבאוטובוס נוסעים גם מתנחלים, שכנראה לא מרוצים מהנסיעה המשותפת". 

חייל המילואים הוסיף כי באזור אלקנה עצר האוטובוס במחסום של המשטרה והוריד את כל הפלסטינים שברשותם נמצאו כל אישורי הכניסה והעבודה בארץ. "לצד הליכה בת קילומטרים אל המחסום, הם נאלצו לשלם עשרות שקלים על מוניות לביתם", אמר, "חברים שהחליפו אותי במחסום סיפרו שביום למחרת קרה אותו הדבר. השוטרים החרימו להם את תעודות הזהות, הביאו את התעודות למחסום, והפלסטינים נאלצו שוב לרדת מהאוטובוס וללכת למחסום קילומטרים ברגל".

המשטרה מסרה בתגובה לאירוע במחסום כי "פועלים פלסטינים צריכים לחזור לשטחים דרך מעבר מסודר על מנת 'לסגור מעגל' ולראות שאותם פועלים, שבבוקר נכנסו לשטחי הקו הירוק כדין, יוצאים לשטחים ולא נשארים לישון בתוך הקו הירוק. זה שפועל מחזיק באישור עבודה כדין לא מאפשר לו לנסוע ישירות לתוך השטחים ללא מעבר דרך מעבר מסודר, ולכן יש פעילות אכיפה למטרה ביטחונית".

לפי התוכנית החדשה שנבחנת במשרד התחבורה, אוטובוסים יובילו את הפלסטינים מהמחסומים למקומות העבודה בישראל. כל אדם יוכל אמנם לנסוע בהם, אך באופן טבעי הם ישרתו את האוכלוסייה הפלסטינית שלא תשמש בקווי המתנחלים. טרם ידוע מהו לוח הזמנים להפעלת הקווים החדשים.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "המשרד בוחן אפשרות להוספת קו אוטובוס שייתן מענה הולם לחישובי דרום השומרון. הקו יספק שירות גם לפלסטינים בעלי היתר כניסה לישראל, העוברים דרך מעבר אייל בדרך לעבודתם במרכז הארץ".

במשרד הוסיפו כי "מרבית הפלסטינים בעלי היתר כניסה לישראל נוסעים באמצעות מסיעים בלתי חוקיים, הגובים מהם מחירים מופקעים. בנוסף לכך, נאלצים עובדים אלה לבצע מספר מעברים בתוך הקו הירוק לכיוון אריאל ומשם באוטובוס למרכז הארץ, דבר המאריך עבורם באופן משמעותי את זמן הנסיעה. הקו החדש עתיד לספק לנוסעים שירות מהיר וישיר, ויחסוך מהם את הצורך להחליף אוטובוסים בדרך לעבודתם".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "זה זמן נתקבלו תלונות של תושבים וראשי רשויות לפיהן פועלים שחוזרים מעבודתם במרכז הארץ עולים לקווי האוטובוס הרגילים וחוזרים הביתה ללא בדיקה ביטחונית, והאוטובוסים עמוסים. הנושא נבדק ויש צורך בתגבור קווי אוטובוס נוספים לטובת כמות הנוסעים. פועלים פלסטינים חוזרים לביתם לאחר יום עבודה שלא כחוק (לא דרך מעבר מסודר). הוחלט להוסיף את קווי האוטובוס למעברים על מנת לדאוג לרווחת הפועלים לחזרה הביתה בצורה מסודרת יותר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ