בריטניה לפלסטינים: נתמוך במהלך באו"ם אם לא תפנו לבית הדין הבינלאומי

בעקבות מבצע "עמוד ענן" שינתה הממשלה הבריטית את עמדתה: תהיה מוכנה לתמוך בקבלת פלסטין לאו"ם כמדינה לא חברה, אם הפלסטינים ימלאו שלושה תנאים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ממשלת בריטניה שוקלת לשנות את עמדתה, לתמוך במהלך הפלסטיני באו"ם ולהצביע בעד קבלת פלסטין לארגון כמדינה משקיפה ולא חברה, בהצבעה שתתקיים ביום חמישי בעצרת הכללית בניו יורק. עם זאת, בריטניה מתנה את תמיכתה בקבלת ערבויות מיו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), שלא לנצל את החלטת העצרת הכללית כדי להגיש תביעות נגד ישראלים בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, ה-ICC.

לפי העיתון הבריטי "פייננשל טיימס", בריטניה הבהירה לעבאס שהיא מוכנה לתמוך בהצעת ההחלטה באו"ם, שבה יקבלו הפלסטינים מעמד מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון. זהו שינוי בעמדת בריטניה, שהתנגדה לחלוטין, עד לפני כמה ימים, לצעד הפלסטיני וטענה שלא תתמוך בו.

ממשלת בריטניה דורשת ערבויות מעבאס בשלושה עניינים, תמורת התמיכה: א. הפלסטינים לא ינסו להתקבל לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, או לסוכנויות או"ם נוספות. ישראל חוששת שקבלת פלסטין לבית הדין הבינלאומי תאפשר לפלסטינים לפתוח בהליכים משפטיים נגד ישראלים.

ב. הפלסטינים לא ישתמשו בהחלטת העצרת הכללית של האו"ם כבסיס לפנייה מחודשת למועצת הביטחון של האו"ם ולהתקבל כחברה מלאה באו"ם.

הפגנת תמיכה במהלך של הרשות באו"ם, אתמול ברמאללהצילום: רויטרס

ג. יו"ר הרשות הפלסטינית יתחייב שמיד לאחר קבלת ההחלטה באו"ם הוא יחדש את המו"מ עם ישראל, ללא תנאים מוקדמים.

השינוי במדיניות הבריטית נובע ממבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה. בעיני הבריטים, המבצע חיזק את חמאס ולכן יש לפעול לחיזוק הרשות הפלסטינית, באמצעות תמיכה במהלך שלה באו"ם. המדיניות הבריטית השתנתה גם לאור ההבנה במערב, שלא יהיה אפשר למנוע את המהלך הפלסטיני באו"ם ומוטב לבחון דרכים למזער את נזקיו. גם ארה"ב וישראל הבינו הזאת והחלו לנקוט צעדים בכיוון הזה.

ב"הארץ" פורסם אתמול שישראל החלה לנהל מו"מ שקט, באמצעות הממשל האמריקאי, על נוסח ההחלטה שיביאו הפלסטינים להצבעה בעצרת הכללית של האו"ם ביום חמישי. לדברי פקיד ישראלי בכיר, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לשנות את המדיניות ולהצטרף למאמץ האמריקאי לרכך את נוסח ההחלטה.

נתניהו שיגר שלשום לוושינגטון את שליחו המיוחד, עו"ד יצחק מולכו, כדי לעבוד עם בכירים בממשל אובמה על השינויים שישראל רוצה לראות בטקסט שיובא להצבעה. אך לא ברור אם ניתן יהיה להכניס את השינויים האלה לנוסח ההחלטה בזמן הקצר שנותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ