הבקשה הפלסטינית להכרה באו"ם |

הרשות סירבה להתחייב שלא תתבע ישראלים בביה"ד בהאג

נכשל המאמץ האמריקאי-ישראלי לרכך את הצעת ההחלטה הפלסטינית לקבלת הכרה באו"ם. בכיר ישראלי: "זה היה מעט מדי ומאוחר מדי"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נכשל המאמץ האמריקאי-ישראלי לריכוך נוסח הצעת ההחלטה בעניין הכרה במדינה פלסטינית, שתובא להצבעה בעצרת הכללית של האו"ם ביום חמישי. ל"הארץ" נודע כי הפלסטינים סירבו להכניס להחלטה סעיף, המונע מהם לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC). הפלסטינים הפיצו את הטיוטה האחרונה של הצעת ההחלטה היום לפנות בוקר בניו יורק, והם מסרבים לכל דיון נוסף בה.

ביומיים האחרונים ניסתה ארה"ב לשנות את נוסח ההחלטה, כדי למזער את הנזקים המדיניים העלולים להיגרם מההצבעה, שבה צפויים הפלסטינים לקבל רוב גדול. אתמול פורסם ב"הארץ" שישראל הצטרפה למאמץ האמריקאי ושראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיגר ביום ראשון את שליחו המיוחד, עו"ד יצחק מולכו, לוושינגטון, כדי לעבוד עם בכירי ממשל אובמה בעניין זה.

פקיד ישראלי בכיר, המעורה במגעים הבינלאומיים לריכוך ההחלטה, אמר שהמאמץ היה מועט מדי ומאוחר מדי והוא הסתיים בכישלון. לדבריו, בכירים בממשל האמריקאי פנו אתמול לראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, וביקשו ממנו לבוא בדחיפות לוושינגטון לנהל מו"מ על נוסח ההחלטה, אך הוא סירב. "עריקאת אמר לאמריקאים שאין לו זמן ושהוא ידבר אתם אחרי ההצבעה", אמר הבכיר הישראלי. "הפלסטינים אינם מוכנים לדון עוד על נוסח ההחלטה".

לחצו לקריאת המסמך המלא

הפלסטינים התעקשו בעיקר לדחות את הדרישה להכניס להצעת ההחלטה סעיף הקובע שלא יפנו לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, כדי להגיש תביעות נגד ישראלים. בריטניה הבהירה לפלסטינים שתתמוך במהלך שלהם באו"ם, אם יתנו לה ערבויות שלא יפנו לבית הדין הפלילי הבינלאומי. הבריטים לא ציינו אם הם דורשים ערבויות בכתב או בעל פה. גם שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, רמז היום שמדינתו תתמוך בהם בהצבעה באו"ם. הפלסטינים הבהירו לארה"ב ולמדינות בולטות באיחוד האירופי, שהם מוכנים לתת ערבות, ובעל פה בלבד, שלא יפנו לבית הדין הבינלאומי למשך כחצי שנה, אך לאחר מכן יראו עצמם משוחררים מהתחייבות זו.

משהשיבו בשלילה לאמריקאים, המשלחת הפלסטינית לאו"ם הפיצה בניו יורק טיוטה סופית של הצעת ההחלטה. בנוסח, שממילא היה כללי ומתון יחסית, הוכנסו שינויים מינוריים בעקבות בקשות אירופיות. השינוי העיקרי הוא הדגשת הצורך לחדש בדחיפות את תהליך השלום עם ישראל.

"העצרת הכללית מביעה את הצורך הדחוף לחדש ולהאיץ את המו"מ במסגרת תהליך השלום במזרח התיכון", נכתב בטיוטה. "...כדי להשיג שלום כולל, צודק ובר-קיימא בין הפלסטינים לבין ישראל, שבמסגרתו יפתרו כל סוגיות הליבה – הפליטים, ירושלים, התנחלויות, גבולות, ביטחון ומים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ