דגימות מגופת ערפאת נלקחו כדי לבדוק אם הוא נרצח

הדגימות נאספו כחלק מחקירת מותו שנפתחה בשל גילוי רמות גבוהות של פולוניום רדיואקטיבי בבגדיו. תיבדק גם הימצאות חומרים רעילים אחרים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

תהליך הוצאת הדגימות משרידי גופתו של יו"ר הרשות הפלסטינית לשעבר, יאסר ערפאת, הסתיים היום (שלישי). הדגימות הוצאו, שמונה שנים לאחר מותו של ערפאת, כחלק מחקירה שאמורה לקבוע האם הוא נרצח. החקירה נפתחה בהוראת בית משפט בצרפת, לאחר שמכון בשוויץ טען כי גילה רמות גבוהות של פולוניום רדיואקטיבי בבגדיו של ערפאת. עקב ההחלטה שלא להוציא את השרידים מהקבר בוטל טקס הקבורה מחדש שתוכנן ובמקומו הניחו נציגי אש"ף זרים על הקבר.

הדגימות יועברו לבדיקות של מומחים ברוסיה, שוויץ וצרפת שם ייבדק אם נמצאים בגופה שרידי פולוניום רדיואקטיבי. לדברי ד"ר עבדאללה אלבשיר, יו"ר הועדה הרפואית, גם אם לא יימצאו שרידי פולוניום, תבדק המצאותם של חומרים רעילים אחרים, זאת משום שיש תמימות דעים בקרב צוות הרופאים שליווה את ערפאת לפיה ההידרדרות במצבו נבעה מהרעלה. עם זאת, רופאים צרפתים שטיפלו בו בימיו האחרונים דיווחו שלא הצליחו לקבוע את סיבת המוות, שכן לא נעשתה לו נתיחה.

במסיבת עיתונאים שנערכה היום ברמאללה אמר יו"ר הוועדה לחקירת נסיבות מותו של ערפאת, תאופיק אל טיראווי, כי התזמון של הוצאת הדגימות,ימים לפני הפנייה הפלסטינית לאו"ם, היא מקרית לחלוטין. עם זאת הוסיף כי "במצב שנוצר יוצא שרוחו של המנהיג ערפאת תומכת במאבק להקמת המדינה הפלסטינית והפניה לקהילה הבינלאומית".

יאזר ערפאתצילום: פייר תורגמן

הטענות שמותו של ערפאת נבע ממעשים בלתי כשרים אינן חדשות והימצאות שרידי פולוניום עלולה לעורר מחדש את החשדות שמשתף פעולה פלסטיני הרעיל אותו, בהוראת ישראל. ערפאת מת בבית חולים בפאריס בנובמבר 2004, חודש לאחר שהוטס לשם מהמוקטעה ברמאללה, בשל מחלה קשה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ