35 שנה לביקור |

בגין הורה "לעשות כל דבר שבעולם" כדי שסאדאת יהיה מבסוט, והזמין גם את אסד לביקור

ארכיון המדינה פרסם מסמכים חסויים המתארים את המגעים החשאיים וההתרגשות שקדמה לביקורו ההיסטורי של נשיא מצרים בירושלים ב-77'

עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

"אדווח עכשיו על דברים שאינם ניתנים לפרסום", אמר ראש הממשלה מנחם בגין, בישיבת ממשלה שהתקיימה ב-4 בספטמבר 1977. "הנשיא צ'אושסקו אמר לי, שסאדאת מוכן לקיום פגישה בין נציגי ישראל ומצרים. שאלתי אותו אם הכוונה היא לפגישה בין נשיא מצרים לביני, והוא ענה שבשלב זה מדובר בפגישה בין נציגים ישראלים ונציגים מצרים. מובן מאליו, שלא ניתן פרסום לכך ונראה את ההתפתחות".

דבריו של בגין מופיעים בפרוטוקול הישיבה שתוכנה הוגדר "סודי ביותר", שהתקיימה חודשיים לפני ביקורו ההיסטורי של נשיא מצרים בישראל. הפרוטוקול נחשף היום בפעם הראשונה,  במלאת 35 שנה לביקור, שהתקיים ב-20 בנובמבר והוביל להסכם השלום עם מצרים.

יחד עמו פרסם ארכיון המדינה כ-40 מסמכים היסטוריים נוספים הקשורים לפרשה, המציגים את המשא ומתן שקדם לביקור, את המגעים הסודיים עם מצרים, את ההיערכות לביקור והשיחות על המשך הדרך. כל המסמכים הועלו לאתר של ארכיון המדינה.

ביקורו של בגין ברומניה – המדינה הקומוניסטית היחידה שקיימה יחסים דיפלומטיים עם ישראל – התקיים בסוף אוגוסט 1977. לרומניה היו יחסים טובים עם העולם הערבי וישראל ניסתה לקדם באמצעותה קשרים עם מצרים. בפגישה בארבע עיניים בין בגין לנשיא, הרודן ניקולאי צ'אושסקו, 12 שנים לפני שהוצא להורג, שמע בגין שסאדאת הסכים לפגישה ישירה בין נציגים ישראלים ומצרים. "ניצלתי הזדמנות של שיחה אישית עם צ'אושסקו... כאשר הנשיא החליט פתאום להפסיק שיחה שנמשכה שעתיים, ולטייל אתי בגן, עם מתורגמן בלבד", סיפר בגין לחברי הממשלה.

בצד המסר מסאדאת שהועבר באמצעות רומניה, ישראל ניצלה את קשריה עם מרוקו והמלך חסן השני כדי לקדם את פגישה, בדרגים אחרים, בין נציגים ישראלים ומצרים. ב-9 בספטמבר הגיעה תשובה חיובית: המצרים מוכנים לפגישה.

ב-16 בספטמבר משה דיין טס בחשאי למרוקו ונפגש, בעודו מחופש, עם סגן ראש ממשלת מצרים חסן תוהאמי. בדו"ח שחיבר המוסד מתוארת הפגישה בפירוט רב. גם דו"ח זה נחשף היום בפעם הראשונה לציבור. "בהגיעם, נלקחו האורחים...לבית האירוח האישי של המלך (חסן השני, ע"א), השוכן ליד חווילתו הפרטית. אחרי מנוחה קצרה... הם הוכנסו דרך דלת אחורית מיוחדת, המשמשת...למבקרים סודיים ואורחים חשאיים", נכתב בדו"ח המוסד. בהמשך נאמר, "החבורה התקבלה על ידי.... (המוסד צינזר את המלים הבאות, ע"א), שאיפשר לדיין להשתחרר מאיפורו ולחזור לחזותו הטבעית".

תוהאמי פנה לדיין ואמר: "כל השנים האלה חשבתי שאפגוש אותך רק בשדה הקרב או במפלה מדינית, והנה כאן הננו שנינו בחיפוש אחר שלום, תודות למאמצי המלך ולאמון שסאדאת נותן בבגין ובך. אתם מנהיגים חזקים ואמיצים ואנו מאמינים שתעזו לקבל החלטות גורליות לשלום מלא והגון". תוהמי הוסיף כי "סאדאת רציני ביותר לגבי השלום", והדגיש כי בשלב זה השיחות מתקיימות ללא ידיעת ארה"ב.

בסיכומו של דבר תוהאמי מסר כי סאדאת הסכים לנהל דו-שיח עם ישראל ושהוא בוטח בממשלת בגין, אך מתנה את הפגישה בהסכמה מראש לנסיגה מהשטחים.

הפגישה נמשכה ארבע שעות. היא כללה גם ארוחת ערב וחלוקת מתנות. "דיין הגיש למלך מערכת כלי-זין כנעניים מאוספו הפרטי של דיין", כתב המוסד. הביקור הסתיים בשלום, אך אחד הגורמים המעורבים - לפי הדו"ח המוסד - "הציע, עם כל הכבוד, שבביקוריו הבאים ירכיב דיין משקפיים קצת יותר כהים, כיוון שאלה שהרכיב היו שקופים מדי".

ארכיון המדינה פרסם היום לראשונה גם את פרוטוקול הישיבה של ועדת החוץ והביטחון מה-18 בנובמבר 1977, יומיים לפני ביקור סאדאת בישראל. פרוטוקול הוועדה סווג "סודי", וחלקים ממנו עדיין מצונזרים. אך מחלקיו שהותרו לפרסום ניכרת ההתרגשות הרבה של בגין וחברי הממשלה והכנסת לקראת ביקור סאדאת יומיים לאחר מכן. "אנחנו נעשה כל דבר שבעולם כדי שהאיש הזה ייצא מבסוט מירושלים. כל דבר שבעולם", אמר בגין. "כשאני אומר כל דבר שבעולם, פירוש הדבר - זולת דבר שאי אפשר לעשות. אני חושב שיש לנו סיכוי להצליח - ולכן, תנו את הצ'אנס", אמר. "הוא יתקבל בכבוד. הוא רגיש מאוד לכבוד", הוסיף.

"אני מעריך שנמשיך במשא ומתן וזה דבר חיובי. עצם העובדה, ששליט של ארץ שנמצאת במצב מלחמה עם מדינה אחרת בא לאותה מדינה. אני לא בטוח אם כבר קרה כדבר הזה. אני לא זוכר. זה דבר נדיר מאוד וצריך לדפדף עוד פעם בדפים ישנים כדי לבדוק", הוסיף בגין.

בישיבה דיווח בגין כי הזמין גם את נשיא סוריה, חפאז אסד, לביקור בירושלים. “עם אסד יותר קשה. הזמנתי אותו לבמת הכנסת. אם יבוא אינני יודע. אני מוכן להיפגש אתו גם במקום נייטרלי, לא צריך להתייאש", אמר בגין.

צ'אושסקו, ערפאת ובגין

לצד היחסים עם מצרים, הנושא העיקרי שעלה בשיחה שקיים ראש הממשלה בגין עם הרודן הרומני, היה דרישתו של צ'אושסקו להכרה ישראלית באש"ף ופתיחה של משא ומתן בין הצדדים. בגין עדכן את שרי הממשלה בדברי צ'אושסקו, ולפיהם "...אנו צריכים להכיר באש"ף, לנהל משא ומתן עם ערפאת – ערפאת הוא אדם טוב – צ'אושסקו דיבר אתו ויש הרבה יותר גרועים ממנו באש"ף – ערפאת מוכן להכיר במדינת ישראל".

בפגישה, שהתקיימה עשור לאחר כיבוש השטחים, דרשה רומניה מישראל לסגת מהם. “גם הוא העיר על ההתנחלויות והשיבותי כמו שצריך”, עידכן בגין את השרים. "הוא תבע נסיגה לגבולות 1967... הוא אמר: אם המדיניות הישראלית תימשך, כלומר לפי דבריו, אי הסכמה לנסיגה לקוי 4 ביוני 1967, אי הכרה במדינה פלסטינית, אי ניהול משא ומתן עם אש"ף – הוא חושש, והוא אמר זאת בחרדה – שיתעוררו הרגשות האנטי-יהודיים בחלקי עולם רבים". בגין השיב לו: “אני מבקש שתדע כי העם היהודי מאוחד היום, יותר מאשר אי פעם, סביב ישראל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ