המדיניות החדשה של צה"ל בעזה: ירי כמוצא אחרון, חופש תנועה ליד הגדר

למרות הרג הפלסטיני שניסה לתלות דגל חמאס על הגדר, בצה"ל טוענים שמאז הפסקת האש דווקא רוככו הנהלים. אלוף פיקוד הדרום: "בשטח יש שקט מוחלט"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

כמעט שבוע לאחר סיום מבצע עמוד ענן, צה"ל מרכך את התנהלותו בגבול עם רצועת עזה: בפיקוד הדרום שינו את הוראות הפתיחה באש והרחיבו את חופש התנועה של פלסטינים בסמוך לגדר המערכת.

בניגוד לימים שקדמו למבצע, חקלאים פלסטינים המעוניינים לעבד את אדמותיהם הקרובות לשטח ישראל רשאים להגיע כעת עד למרחק של כ-100 מטר מגדר המערכת, זאת במקום המרחב ה"סטרילי" של 300 מטר שהונהג עד כה. ואולם חרף פתיחת השטח לתנועה, אין להכניס אליו נשק.

באשר להוראות הפתיחה באש, בפיקוד הורו לכוחות המשרתים באזור להפעיל נוהל מעצר חשוד כאשר הם מזהים אדם המתקרב לגדר המערכת (כלומר, נכנס ל-100 המטרים האסורים), אך התירו לפתוח לעברו באש רק אם ניכר כי הוא מנסה לפגוע בגדר, וגם אז – יש לכוון את הירי לכיוון הרגליים.

בששת הימים שחלפו מאז ההכרזה על הפסקת אש כבר יושמו הנהלים החדשים במספר תקריות שאירעו בסמוך לגדר: ביום שישי האחרון נהרג פלסטיני, אנואר גדיע, לאחר שנורה בראשו כשהתקרב לגדר כדי לתלות עליה את דגל חמאס. ביום ראשון השתמשו כוחות הצבא בירי רימוני גז כדי להרחיק פלסטינים שהפגינו במקום.

כנדבך נוסף למה שנראה כמו היערכות לרגיעה ממושכת, שינה הצבא גם את אופי הפריסה של כוחותיו סביב הרצועה: במקום גדודי החי"ר והשריון שרוכזו בסמוך לגבול לצד כלים כבדים - לקראת אפשרות של פעולה קרקעית, מוצבים כעת בפתחה של הרצועה חיילים מחטיבת גבעתי, שמתמקדים בפיזור הפגנות. "גמרנו את המבצע עם סוג של הסדרה, שאנחנו כרגע – הדרג המדיני והמטה הכללי - עוסקים בייצובה", אמר היום (שלישי) מפקד פיקוד הדרום, אלוף טל רוסו, בשיחה עם עיתונאים. "בשטח יש שקט מוחלט. לא ראינו דבר כזה בשום מבצע ובשום סבב".

אלוף טל רוסו לצד שר הביטחון אהוד ברק. "המשך הרגיעה תלוי רק בצד השני"צילום: אילן אסייג

אחת הסוגיות שעדיין מדאיגות את הצבא היא ההערכה שממערב לגדר מוטמנים עשרות מטעני נפץ. ואולם בפיקוד הדרום מעריכים כי בעתיד הקרוב לא יוטמנו בשטח מטענים חדשים, מאחר ולדברי רוסו "לחמאס יש סיבה טובה לסכל כרגע הכנות לפיגועים".

במקביל למהלכים הצבאיים, נציגי הדרג המדיני והצבא ממשיכים בשיחות עם מצרים כדי לעגן את הפסקת האש בין הצדדים בהסכם ברור. קצין בכיר בצה"ל, שהתייחס לנושא עוד בזמן המבצע, אמר כי המצרים הם גורם בעל חשיבות רבה בשמירה על השקט הביטחוני באזור. הדרישה של צה"ל היא שלא תצא שום פעילות טרור מרצועת עזה, לצד הפסקת ההתעצמות של ארגוני הטרור בכלי נשק מתקדמים ובאמצעי לחימה. מנגד, הפלסטינים דורשים להרחיב את תנועת הסחורות במעברים, לצד הגדלת אזור הדיג המותר בחוף עזה - שכבר הורחב מאז הפסקת האש משלושה מייל ימי לשישה. הצדדים טרם גיבשו הבנות לגבי אופי התגובה הישראלית במקרה ויזוהו ניסיונות להוציא פיגועים דרך חצי האי סיני או באמצעות הפעלת תאי חמאס באזור הגדה המערבית.

עד שיעוגנו ההסכמות בכתב, במערכת הביטחון מגבשים מעין רשימת כללים לתגובה צבאית במקרה של הפרת הפסקת האש: בין היתר מנסחים שם נהלי תגובה לתרחישים של ירי רקטות לעבר יישובי הדרום ולפעילות חבלנית כנגד כוחות צה"ל. בצבא מבהירים כי כל איום מיידי שיהווה סכנה - לחיילים או לאזרחים - יגרור אחריו פעילות צה"לית. זאת לצד העובדה שבצבא די הופתעו מהשקט הכמעט מיידי שגררה אחריה הפסקת הלחימה. שלוש רקטות נורו עד כה מעזה לישראל מאז רביעי שעבר, כאשר כל השיגורים בוצעו בשעה שלאחר נצירת האש.

היום התברר כי המדיניות החדשה של הצבא עמדה למבחן כבר בשעתיים הראשונות שלאחר ההכרזה על הפסקת אש: ברביעי בלילה זיהו באוגדת עזה שני פלסטינים שמניחים רקטה בבור שיגור. מפקד האוגדה, תת אלוף מיקי אדלשטיין, ביקש את אישור מפקד הפיקוד "לסכל" את הפעילות – כלומר, להפציץ מהאוויר את עמדת השיגור – אך נענה בשלילה. כשנשאל היום רוסו כמה זמן יימשך להערכתו השקט בדרום, השיב האלוף: "זה תלוי רק בצד השני". לדבריו, "רק לאורך זמן נדע את תוצאות ההרתעה והשפעתה".

הגבול ליד עזה. חופש התנועה הורחב עד למאה מטרים לפני הגדרצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ