תרשים איראני מציג פצצה גרעינית החזקה מזו שהוטלה בהירושימה

סוכנות הידיעות אי-פי פרסמה תרשים שהיה חלק מההערכות סבא"א על תוכנית הגרעין האיראנית. לדברי מומחה אמריקאי מדובר ב"ניסיון להבין את התהליך"

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים30
לוגו אי-פי
אי-פי

מדענים איראנים ביצעו הדמיות ממוחשבות המדמות נשק גרעיני החזק פי שלושה מהפצצה הגרעינית שהוטלה על העיר הירושימה במלחמת העולם השנייה, כך על פי תרשים שהגיע לידי סוכנות הידיעות אי-פי.

סוכנות הידיעות מדווחת היום (שלישי) כי התרשים הודלף על ידי "בכירים ממדינה העוקבת מקרוב אחר תוכנית הגרעין האיראנית במטרה לנסות ולעצור אותה בטרם תפיק נשק גרעיני". התרשים ניתן לסוכנות הידיעות בתנאי ששמם של הבכירים ושם המדינה ממנה הם מגיעים לא יפורסמו.

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) דיווחה בשנה שעברה כי בידיה תרשימים המעידים על כך שאיראן בוחנת את הפוטנציאל של סוגים שונים של נשק גרעיני. דיפלומט בכיר, המגיע ממדינה שאינה מזוהה אם אף אחד מהצדדים של הסוגיה האיראנית, אישר כי התרשים שפורסם היום הוא אחד מהתרשימים שעליהם התבססה סבא"א בקביעתה בשנה שעברה, וכי הוא חלק מתרשימי מחשב של תוכנית הגרעין האיראנית שהועברו לסבא"א על ידי סוכנויות ביון של כמה מדינות.

התרשים שפורסם היום

התרשים המפורסם מציג עקומת פעמון לפי משתנים של זמן (במיקרו שניות), כוח ואנרגיה (שניהם בקילוטון). התרשים מציג את מידת ההרס של הנשק האטומי שנבחן באמצעותו. שיא העקומה נמצא מעט מעל 50 קילוטון לאחר 2 מיקרו שנייה, נקודה המשקפת את מלוא העוצמה של כלי הנשק על פי המודל.

לשם השוואה, הפצצה שהטילה ארה"ב על הירושימה במלחמת העולם השנייה, היתה בעלת עוצמה של כ-15 קילוטון. פצצות גרעיניות מודרניות הן בעלות כוח הרס הגדול במאות מונים מהפצצה שהוטלה על יפאן.

על התרשים עצמו מופיע כיתוב בפרסית. "שינויים בהספק ובאנרגיה המשתחררת כנגזרת של זמן" הספרה "5", המופיעה בכותרת, מרמזת על כך שמדובר בתרשים אחד מתוך סדרת תרשימים.

דיוויד אולברייט, מהמכון הבינלאומי למדע וביטחון – מוסד בו נעזר הממשל האמריקאי למעקב אחר תוכנית הגרעין האיראנית, אומר כי התרשים נראה אמין ומקורי, אולם לדבריו כנראה שמטרתו היא "להבין את התהליך" ולא כתרשים של נשק ממשי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ