בחזרה לאו"ם |

ישראל כבר השלימה עם כ"ט בנובמבר הפלסטיני

לפחות 150 מדינות צפויות להכיר מחר בעצרת האו"ם בפלסטין כמדינה משקיפה בארגון. נתניהו וליברמן מבינים שהפסידו ומנסים להוריד פרופיל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אביגדור ליברמן נשאל אתמול (שלישי) בפגישה סגורה מה יהיה ביום חמישי בערב. השואל קיווה לשמוע את הערכותיו של שר החוץ לגבי ההצבעה שתתקיים באותה שעה באולם העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק על ההצעה להכיר בפלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון, אך ליברמן השיב בציניות. "יהיה משחק כדורגל טוב", אמר. אגב, בזמן ההצבעה באו"ם ישהה ליברמן בדיוני "פורום סבן" בוושינגטון. לדיון המכריע בניו-יורק הוא העדיף לא להגיע ומי שינהל את קרב הבלימה מטעמה של ישראל וינאם בפני העצרת הכללית הוא השגריר באו"ם, רון פרושאור.

התשובה של ליברמן מייצגת את מה שהוא ועמיתיו לפורום "התשיעייה" הבינו ביומיים האחרונים - המהלך הפלסטיני באו"ם הינו בלתי נמנע וכך גם התבוסה הדיפלומטית שישראל צפויה לספוג. מה שנשאר לליברמן, נתניהו וחבריהם לשולחן הממשלה זה לראות איך חוזרים הביתה בשלום - גם מדינית וגם פוליטית.

אחרי שבועות ארוכים שבהם ראתה ישראל את המהלך הפלסטיני באו"ם כאיום מדיני חמור, מתחילים בלשכת ראש הממשלה ובמשרד החוץ לרדת מהעץ. בסביבת נתניהו וליברמן מנסים לגמד את האירוע באו"ם ולתאר אותו כהצבעה טכנית בלבד או כניצחון סמלי פלסטיני ללא משמעויות מדיניות. המדיניות הישראלית החדשה כוללת "הורדת פרופיל" תקשורתית. במסגרת זו, דברי הרהב בדבר העונשים שתשית ישראל על הפלסטינים ביום שאחרי ההצבעה אופסנו בבוידעם. גם איומיו המתלהמים של שר החוץ ליברמן למוטט את הרשות הפלסטינית נעלמו כלא היו. מקור מדיני בכיר ציין כי בכל הנוגע לתגובה הישראלית, "הורדת הפרופיל" תהיה מילת המפתח. לדבריו, חרף האיומים המוקדמים, ישראל אינה מתכוונת לבטל את הסכמי אוסלו. גם הרעיון שעלה ב"תשיעייה" להודיע על בניית 3,000 יחידות דיור בהתנחלויות נגנז כיוון שנתניהו הבין שהדבר יקעקע את קו ההסברה הישראלי לגבי ההתנחלויות.

"בחנו פעולות תגובה שונות, אבל בסוף השרים הבינו שכמעט כל מה שנעשה יפגע בישראל לפחות כמו שיפגע בפלסטינים", אמר המקור המדיני הבכיר. "אם הרשות תתמוטט, זה יקרה על הראש שלנו. לא צריך ישר למשוך את האש אלינו ביום שאחרי ההצבעה, עדיף לתת לפלסטינים להיות תחת לחץ לחדש את המו"מ כפי שהבטיחו".


הצעדים בהם תנקוט ישראל בשלב הראשון יהיו מדודים וזהירים. ישראל תפסיק להעלים עין מהפרות פלסטיניות של ההסכמים בין הצדדים ותציק ליו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) על ידי הקפדה על קוצו של יוד בכל אחד מהם. כך למשל, ישראל תקזז בחודשים הקרובים חוב בסך 700 מיליון שקלים לחברת החשמל וחובות נוספים של כמה מאות מיליוני שקלים מכספי המסים שהיא גובה עבור הפלסטינים. משמעות המהלך, שמותר לישראל לבצעו במסגרת הסכמי אוסלו, היא שבמשך חודשיים או שלושה תוכל ישראל לגרוף לקופתה את מלוא הסכום של כספי המסים שאותם היא מעבירה לפלסטינים מדי חודש.

המשך צעדי התגובה ייקבעו בהמשך. אם ביום שאחרי ההצבעה הפלסטינים יסתפקו בחגיגות ברמאללה ויחדשו את המו"מ עם ישראל, כפי שהודיעו, לא יבוצעו כל צעדי ענישה. אך אם עבאס יחליט לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC) כדי לתבוע גורמים ישראלים, התגובה תהיה חריפה. "אנחנו נחכה לצעד פלסטיני נגד ישראל ואז תהיה לנו לגיטימציה להגיב בעוצמה", אמר המקור המדיני.

המשלחת הפלסטינית לאו"ם הפיצה ביום שלישי לפנות בוקר טיוטה סופית של הצעת ההחלטה. בנוסח, שממילא היה כללי ומתון יחסית, הוכנסו שינויים מינוריים בעקבות בקשות אירופיות. השינוי העיקרי שהוכנס נוגע לעתיד תהליך השלום. "העצרת הכללית מביעה את הצורך הדחוף לחדש את המו"מ במסגרת תהליך השלום במזרח התיכון", נכתב בטיוטה. "העצרת הכללית נחושה לתרום להשגת הסדר שלום במזרח התיכון שיסיים את הכיבוש שהחל ב-1967 וימלא את חזון שתי המדינות - פלסטין עצמאית, ריבונית, דמוקרטית, רציפה ובת-קיימא שחיה בשלום וביטחון לצד ישראל על בסיס גבולות 1967".

לפי ההערכות העדכניות במשרד החוץ, הפלסטינים צפויים לזכות לתמיכה של 150 מדינות לפחות, ובתוכן רוב מדינות האיחוד האירופי. מקור בכיר במשרד החוץ ציין כי בימים האחרונים, כאשר התברר שעבאס אינו מתכוון לסגת מהמהלך, החל סחף לטובת הפלסטינים במדינות האיחוד האירופי שבהן מיקדה ישראל את המאמץ הדיפלומטי. תחילה היתה זו צרפת, שעדכנה את ישראל כבר בשבוע שעבר כי תצביע בעד הפלסטינים. אך המכה המשמעותית ביותר היתה בריטניה. הממשלה בלונדון הפעילה לחץ רב על הפלסטינים לדחות את ההצבעה, אולם אתמול הבינו בישראל שהמדיניות הזו כבר לא רלוונטית.

הבריטים נוטים לתמוך במהלך הפלסטיני, במיוחד בשל מבצע "עמוד ענן". בעיניהם, המבצע חיזק את חמאס, ולכן יש לפעול לחיזוקו של אבו-מאזן באמצעות תמיכה במהלך שלו באו"ם. הבריטים מתנים את תמיכתם בקבלת ערבויות לכך שהפלסטינים לא ינסו להתקבל לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג או לסוכנויות או"ם נוספות.

אך הסחף המדיני לא נעצר כאן. לאור העמדה הצרפתית והבריטית, מעריכים במשרד החוץ שגם ספרד תתמוך במהלך הפלסטיני. בנוסף, הולנד ואיטליה, שבמשרד החוץ סימנו אותן כמי שיצביעו נגד המהלך הפלסטיני, עברו כעת למחנה הנמנעות. בסך הכל מעריכים במשרד החוץ כי לפחות 15 מתוך 27 חברות האיחוד האירופי יצביעו בעד הפלסטינים. מנגד, לטובת ישראל יצביעו רק גרמניה וצ'כיה.

מה דעתכם על רשימת כולנו? יש סיכוי שתצביעו עבורה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ