ישראל: עבאס מסיח את דעת הפלסטינים מכישלונותיו

בירושלים מנסים להמעיט מחשיבות המהלך הפלסטיני מחר באו"ם, אך עדיין מקפידים לציין כי מדובר בהפרת ההסכמים שנחתמו עם אש"ף

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

24 שעות לפני ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם על הכרה בפלסטין כמדינה שאינה חברה מלאה בארגון, נמשכים ניסיונות ממשלת נתניהו להמעיט מחשיבות המהלך הפלסטיני והשלכותיו. "זו תהיה החלטה חסרת כל משמעות כי רק מועצת הביטחון יכולה לאשר הקמת מדינה אמיתית", אמר היום (רביעי) מקור מדיני בכיר בירושלים.

לדברי המקור המדיני המטרה האמיתית מאחורי המהלך של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) אינה להשיג הכרה באו"ם, אלא "להסיח את דעת הקהל הפלסטינית מכישלונה של הרשות לטפל בבעיות הפנימיות". המקור המדיני הוסיף כי "מחר בערב יהיו חגיגות ברמאללה, אבל ביום שישי בבוקר לא יהיה כל שינוי בשטח".

במסגרת הניסיון למזער נזקים בדעת הקהל הישראלית לקראת הבחירות, החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן להציג קו לפיו מדובר במהלך טכני וחסר משמעות - ולא בהחלטה בעלת השלכות מדיניות על מעמדה הבינלאומי של ישראל. "יש לפלסטינים רוב אוטומטי שיתמוך בהם גם אם ירצו להעביר החלטה שהשמש זורחת במערב", אמר המקור המדיני. "אנחנו רגילים שיש החלטות של האו"ם נגד ישראל".

המקור המדיני הדגיש עם זאת כי למרות שמדור במהלך סמלי, ישראל רואה זאת כהפרה מוחלטת של ההסכמים שנחתמו עם אש"ף, בדגש על הסכמי אוסלו. "זו שבירת כלים ומהלך חד-צדדי לחלוטין", אמר המקור המדיני. עם זאת, בירושלים מסרבים להתחייב על צעדי תגובה כלשהם. "גם אנחנו נוכל לשבור את הכלים, אבל לא נפרט מה נעשה", אמר המקור המדיני. "נגיב בזמן ובדרך המתאימה".

אבו מאזן בעצרת האו"ם בספטמבר האחרוןצילום: אי–פי

מוקדם יותר היום הודיעו רשמית ספרד, נורווגיה, שוויץ ודנמרק על תמיכתן בהצעה הפלסטינית באו"ם מחר, בעוד שממשלת גרמניה הודיעה כי תצביע נגד. בריטניה מפעילה לחץ על הרשות הפלסטינית כדי שזו תתחייב פומבית לא לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ביום שאחרי ההצבעה באו"ם. שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר היום בנאום בפרלמנט כי אם בריטניה תקבל ערבויות כאלו מהפלסטינים היא תתמוך בהכרה במדינה פלסטינית, אך אם לא תקבל תימנע בהצבעה. הרשות מצידה סירבה להתחייב להימנע מתביעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ