חיים לוינסון

נשיא בתי המשפט הצבאיים באיו"ש, אלוף משנה אהרון משניות, מקדם יוזמה להחלת חוק העונשין הישראלי על הפלסטינים בשטחים, במקום חוקי הביטחון הצבאיים והחוק הפלילי הירדני.

מכיוון שהכיבוש הישראלי בשטחי הגדה המערבית נחשב לזמני, החוקים שחלו במקום לפניו עדיין תקפים. העונשים על עבירות פליליות באיו"ש נקבעים לפי החוק הירדני, שעליו נוספו עם השנים 1,700 צווים צבאיים שונים. עם זאת, סדרי הדין והראיות מתנהלים כמו בבית המשפט בישראל, בהתאם לצו צבאי שהוצא.

חוקי הביטחון בשטחים מחמירים הרבה יותר מאלה הנהוגים בישראל, על מנת לתת מענה הולם לעבירות הנגזרות מפעילות הטרור. כך, למשל, עבירת רצח בשטחים דינה מוות (העונש מעולם לא יושם), לעומת מאסר עולם בישראל; ודינו של ניסיון רצח בגדה הוא מאסר עולם לעומת 20 שנות מאסר בישראל. יש הבדלים גם בין החוק הישראלי לירדני. למשל, בחוק הירדני עבירת האונס אינה כוללת מקרה של גבר האונס את אשתו. הבדלים משמעותיים נוספים קיימים בתחום המעצרים: בישראל חל חוק המעצרים מ-1996, המסדיר את זכויות העצורים. באיו"ש הוא שונה משמעותית, במספר ימי המעצר עד שהעצור מובא בפני שופט, ביכולת לקבל תסקירי מעצר ובמעצרי קטינים.

בית הדין הצבאי במחנה עופרצילום: דניאל בר און/גיני

אלוף-משנה משניות, תושב אפרת, עומד בראש מערכת בתי המשפט הצבאיים. באחרונה החל משניות לקדם בפורומים צבאיים ומשפטיים רפורמה משפטית, שתחיל את חוק העונשין הישראלי באזורים שבשיפוטו.

לדבריו, המטרה היא למחוק את הפערים בין מערכות שיפוט ולבטל את מראית העין של עיוות דין. משניות מציע לעשות זאת באמצעות צו צבאי, שיחיל את חוק העונשין, כפי שצווים צבאיים מחילים חוקים שונים באיו"ש.

בהרצאה שהעביר בלשכת עורכי הדין בימי מבצע עמוד ענן, אמר משניות כי "העליתי את הדברים בפורום המתאים. אמרו לי ‘זה סיפוח', אבל יש דרכים לעשות זאת בלי שזה יתפרש כסיפוח".

בתי המשפט הצבאיים זוכים באחרונה לעניין בינלאומי מוגבר. על פי הנתונים שהציג משניות, בשנה האחרונה היו 468 ביקורים של אזרחים זרים בבתי המשפט, מתוכם של 109 בעלי דרכון דיפלומטי. לאחדים מהמשפטים המתנהלים, בעיקר אלה של פעילי זכויות אדם פלסטינים, באים באופן קבוע דיפלומטים זרים.

יש לציין כי השיפוט הצבאי הוא אחד השרידים האחרונים של המשטר השונה באיו"ש. על ההתנחלויות עצמן כבר הוחל החוק הישראלי, וכל חוק שמחוקק בישראל מוחל גם באיו"ש בצו צבאי. החל משנות ה-70, ישראלים העוברים עבירות פליליות בשטחים נשפטים בישראל לפי החוקים הישראליים. תחום בעייתי מרכזי נוסף בשטחים הוא דיני המקרקעין, שהם תערובת של חוקים טורקיים, בריטיים, ירדניים, צבאיים וישראליים. בשנים האחרונות לוחצים המתנחלים להחלת חוק התכנון והבנייה הישראלי, שיחליף את חוסר הסדר הנוכחי.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "נשיא בית המשפט הצבאי לערעורים באיו"ש, אל"מ אהרון משניות, הרצה לפני חודשים אחדים בכנס בינלאומי בנושא ‘ביטחון לאומי ומשפט פלילי'. במסגרת זו הביע את עמדתו בנושא החלת דיני העונשין הישראלים על האוכלוסייה הפלסטינית באזור יהודה ושומרון. הנשיא הדגיש כי ההחלטה בעניין תתקבל על ידי המופקדים על החקיקה באזור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ