אולמרט: אין סיבה להתנגד לבקשה הפלסטינית באו"ם

במכתב לפרופ' ברנרד אבישי מהאוניברסיטה העברית בירושלים כתב אולמרט כי "ישראל צריכה להושיט יד ולעודד כוחות מתונים בקרב הפלסטינים"

חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק

ראש הממשלה לשעבר "שובר שורות" עם עמדתה הרשמית של הממשלה וטוען שלישראל "אין סיבה להתנגד" להכרה בפלסטין כ"מדינה משקיפה" בארגון.

אולמרט אף טוען שהכרה זו "יוצקת בסיס" לפתרון של שתי מדינות ושישראל צריכה לנהל משא ומתן עם הפלסטינים על בסיסה.

באמירה שבוודאי תעורר תרעומת בממשלה ובקרב מפלגות הימין, אולמרט אומר שהבקשה הפלסטינית "עולה בקנה אחד עם פתרון שתי המדינות". בעקבותיה, הוא מוסיף, ישראל צריכה לנהל "תהליך רציני של משא ומתן כדי להסכים על גבולות ספציפיים המבוססים על קווי 1967, וכדי לפתור את שאר הסוגיות."

תומך במהלך הפלסטיני. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרטצילום: דודו בכר

אולמרט הביע את עמדתו בכתב בפני פרופסור ברנרד אבישי מהאוניברסיטה העברית בירושלים, במאמר שפורסם אמש בבלוג אמריקאי-יהודי מיסודו של הסופר פיטר ביינרט. הבלוג מתארח באתר האינטרנט הפופולרי "דיילי ביסט".

אולמרט, לדברי אבישי, ידע שדבריו מעוררי המחלוקת מיועדים לפרסום, ויתכן שיש בכך סימן שראש הממשלה לשעבר מתכוון לעורר סערה שתציב אותו במרכז הדיון הציבורי. עמדתו החד משמעית של אולמרט מבדלת אותו משאר מנהיגי מפלגות הנמצאות משמאל לליכוד: אלה אמנם ביקרו את כישלונה של הממשלה באי-מניעת הרוב המאסיבי הצפוי להצביע היום (חמישי) בעד הבקשה הפלסטינית, אך הם נמנעו מלתמוך בה במפורש, כפי שעושה אולמרט.

לדברי גורמים יודעי-דבר, אולמרט עדיין לא גיבש החלטה סופית בדבר כוונותיו הפוליטיות לקראת הבחירות הקרובות, ועוד לא פסל לחלוטין את האפשרות שיחליט להתמודד על ראשות הממשלה. אתמול פורסם שאולמרט חבר ליושב ראש קדימה שאול מופז והסכים לשמש כחבר בוועדה המפלגתית שתקבע את הרכבה של רשימת קדימה לכנסת.
אולמרט, שכראש ממשלה הגיש לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הצעה מרחיקת לכת להסדר קבע עם הפלסטינים, כתב לאבישי שישראל "צריכה להושיט יד ולעודד כוחות מתונים בקרב הפלסטינים. אבו מאזן (עבאס) ו[ראש הממשלה] סלאם פיאד זקוקים לעזרתנו. הגיע הזמן שנתן אותה."

עבאס צפוי להציג את בקשתו הרשמית להכרה בפלסטין כ"מדינה משקיפה" היום בשעה עשר בלילה לפי שעון ישראל בנאום בפני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור אמור להציג את התנגדותה של ישראל מיד לאחר נאומו של עבאס, ואחריו ינאמו עוד מספר שרי חוץ שינמקו את עמדת מדינותיהם.

ההצבעה על הבקשה הפלסטינית צפויה להיערך בחצות, והיא תזכה ככל הנראה בתמיכה מאסיבית של חברות האו"ם, כולל מדינות מערב אירופיות כמו צרפת, שתתמוכנה בהצעה, ובהימנעות מדינות עוד יותר קרובות ישראל, כמו אוסטרליה. רק מדינות מעטות צפויות להתנגד לבקשה הפלסטינית, ובהן ישראל, ארצות הברית, צ'כיה, גרמניה, קנדה ועוד מספר מדינות קטנות מאזור האוקיינוס השקט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ