לקראת ההצבעה באו"ם |

גרמניה הודיעה במפתיע כי לא תתנגד; נתניהו: המציאות לא תשתנה

מקורות במשרד החוץ ציינו כי ההחלטה הגרמנית צפויה להביא גם את צ'כיה להימנע. בלגיה הודיעה הבוקר כי בכוונתה לתמוך בבקשה הפלסטינית

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הסחף המדיני לטובת הפלסטינים לקראת ההצבעה באו"ם הלילה נמשך והופך למפולת של ממש. הבוקר, שעות ספורות לפני ההצבעה חל מהפך בעמדתה של גרמניה. שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה הודיע כי ארצו תימנע בהצבעה ולא תצביע נגד, כפי שישראל שיערה בתחילה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הבוקר כי תוצאות ההצבעה לא ישנו דבר בשטח.

"לא קיבלנו את ההחלטה הזו בקלות", אמר וסטרוולה. "גרמניה שותפה למטרה של מדינה פלסטינית. פעלנו לשם כך בדרכים רבות, אבל הצעדים האחרונים לקראת הקמת מדינה יכולים להתבצע רק במסגרת מו"מ בין ישראל לפלסטינים".

מקורות במשרד החוץ ציינו כי ההחלטה הגרמנית צפויה להביא גם את צ'כיה לשנות את הצבעתה מהתנגדות להימנעות. בכך למעשה נותרה ישראל ללא אף מדינה אירופית שתתייצב לצדה בהצבעה. גם בולגריה ורומניה, שמולן התנהלו מגעים אינטנסיביים ביממה האחרונה, החליטו להימנע ולא להתנגד. "המהפך בעמדה הבריטית גרם גם לגרמנים לשנות את עמדתם", אמר מקור במשרד החוץ. "הפסדנו את אירופה. יותר מחצי מהמדינות יצביעו עם הפלסטינים והשאר יימנעו".

גם ממשלת בלגיה החליטה הבוקר לתמוך במהלך הפלסטיני באו"ם ולהצביע בעד הכרה במדינה פלסטינית הערב בעצרת הכללית. שר החוץ הבלגי דידייה ריינדר הודיע כי שגריר בלגיה באו"ם ידגיש לאחר ההצבעה כי ארצו קוראת לחידוש מיידי של המו"מ בין ישראל לפלסטינים ללא תנאים מוקדמים.

בנוסף לבלגיה, מסרו עד כה 11 מחברות האיחוד האירופי שיתמכו במהלך הפלסטיני: צרפת, ספרד, קפריסין, פורטוגל, לוקסמבורג, פינלנד, דנמרק, אוסטריה, מלטה, אירלנד ויוון. נורווגיה ושווייץ, שאינן חברות באיחוד האירופי, הודיעו על תמיכתן גם כן. למעשה אף מדינה החברה באיחוד האירופי לא תתנגד למהלך.

בסיור במרכז למורשת בגין, אמר היום נתניהו כי ההחלטה בעצרת הכללית של האו"ם על הכרה במדינה פלסטינית "לא תשנה דבר בשטח". נתניהו תקף את הקהילה הבינלאומית וציין כי "לא משנה כמה אצבעות יורמו נגדנו, אין כוח בעולם שיגרום לי להתפשר על ביטחון ישראל".

8 מתוך 8 |
חגיגות ברמאללה, היום
1 מתוך 8 |
תומכי עבאס חוגגים בעזה, הבוקר
2 מתוך 8 |
המונים בחברון, היום

נתניהו ציין כי ההחלטה לא תקדם הקמה של מדינה פלסטינית אלא תרחיק אותה. "ידה של ישראל מושטת לשלום אבל לא תקום מדינה פלסטינית בלי הכרה בישראל כמדינתו של העם היהודי", אמר נתניהו. "לא תקום מדינה פלסטינית בלי הכרזה על סיום הסכסוך ולא תקום מדינה פלסטינית בלי סידורי ביטחון שיגנו על אזרחי ישראל. לכל אלה אין זכר בהצעת ההחלטה בעצרת הכללית של האו"ם. אלה רק חלק מהסיבות שבגללן אנו דוחים את הצעת ההחלטה".

ראש הממשלה הוסיף: "את השלום אפשר להשיג רק בדרך של מו"מ ישיר בין הצדדים ללא תנאים מוקדמים ולא דרך החלטות חד-צדדיות באו"ם. אני מציע לא להתרשם ממחיאות הכפיים באו"ם. אני זוכר את מחיאות הכפיים שישראל קיבלה מהעולם כשהחליטה לצאת חד-צדדית מעזה. קיבלנו מחיאות כפיים וספגנו טילים. ישראל יצאה מעזה ואיראן נכנסה. בדיוק אותו דבר קרה כשיצאנו מלבנון. כראש ממשלה לא אתן שיקום בסיס טרור איראני נוסף ביהודה ושומרון – בלב הארץ – קילומטר אחד ממרכז ירושלים".

ההצבעה באו"ם, שתועבר בשידור חי בכלי התקשורת הבינלאומיים, צפויה להפוך להישג מדיני ותדמיתי חסר תקדים של הרשות הפלסטינית ושל העומד בראשה. ראש הממשלה נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן ושר הביטחון אהוד ברק מבינים כי תמונת הניצחון הפלסטינית באו"ם תהיה תמונת ההפסד של ישראל ושל שלושתם באופן אישי.

בירושלים מבינים את משמעות התוצאות. בעוד המפלגות השולטות בישראל נעות עוד ועוד ימינה, הקהילה הבינלאומית, כולל ידידותיה של ישראל, נעה שמאלה ואינה מוכנה להשלים עוד עם הכיבוש הישראלי בגדה המערבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ