לקראת ההצבעה באו"ם |

בכיר גרמני: ביקשנו שתפסיקו לבנות בהתנחלויות, אבל לא הקשבתם

בירושלים מביעים כעס ואכזבה על החלטת גרמניה להימנע בהצבעה באו"ם, אבל בברלין טוענים: ישראל הביאה את זה על עצמה. גם איטליה תתמוך

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ההחלטה הגרמנית לא להתנגד למהלך הפלסטיני ולהימנע בהצבעה בעצרת הכללית של האו"ם הערב (חמישי), הכתה בהלם את בכירי משרד החוץ ולשכת ראש הממשלה. עם זאת, בכיר גרמני שלקח חלק בדיונים בסוגיה, הדגיש כי הכתובת היתה על הקיר. אחר הצהריים הודיעה איטליה כי תתמוך במהלך הפלסטיני. קודם לכן, הצהירו האיטלקים כי יימנעו בהצבעה. 

הפקיד הגרמני הבכיר, שביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא, אמר ל"הארץ" כי גרמניה ניסתה לסייע לישראל בנושא הפלסטיני זמן רב, אך ממשל נתניהו לא נקט בצעדים הדרושים כדי לקדם את תהליך השלום. "הישראלים לא הגיבו בשום צורה לבקשה שלנו שהם יבצעו מחוות כלפי הפלסטינים, במיוחד בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות", אמר הפקיד הגרמני הבכיר. 

ההתנהלות הישראלית סביב המהלך הפלסטיני באו"ם היתה לא החלטית ומבולבלת. הגרמנים חשו כי ישראל משתמשת בהם ואינה פועלת בשקיפות ובתיאום. לדברי הפקיד הגרמני הבכיר, ההחלטה שתתקבל היום בעצרת הכללית של האו"ם בנוגע להכרה במדינה פלסטינית חיובית במובן אחד – היא מסייעת לבלום את ההידרדרות לעבר פתרון של מדינה דו-לאומית. "ההחלטה מכירה בצורה ברורה בפתרון שתי המדינות ובזכותה של מדינת ישראל להתקיים", אמר.

ההחלטה הגרמנית בנוגע להימנעות בהצבעה באו"ם צפויה להחריף את המתיחות הרבה הקיימת ממילא בין הקנצלרית אנגלה מרקל לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. בלשכת ראש הממשלה בירושלים קיים כעס רב על השינוי בעמדתה של גרמניה, במיוחד לאור העובדה שעד הבוקר הגרמנים העבירו מסרים לישראל על כך שבכוונתם להצביע נגד. בשבוע הבא צפוי להתקיים מפגש פסגה של ממשלת ישראל וממשלת גרמניה בברלין. יש להניח שהמחלוקת בנושא ההצבעה באו"ם תעיב על השיחות. 

מאז כניסתו של נתניהו לתפקידו לפני ארבע שנים יחסיו עם הקנצלרית מרקל מתוחים ביותר. מרקל סברה שבכמה מקרים נתניהו לא עמד בהבטחות שנתן לה בנוגע לתהליך השלום עם הפלסטינים ובעיקר זעמה על המשך הבנייה בהתנחלויות.

אחד השיאים במשבר בין השניים התרחש בפברואר 2011 – גם אז על רקע אופי ההצבעה של גרמניה באו"ם. הגרמנים יישרו קו עם בריטניה וצרפת והצביעו אז במועצת הביטחון של האו"ם בעד החלטה שגינתה את הבנייה בהתנחלויות. בעקבות ההצבעה התקשר נתניהו למרקל והביע את אכזבתו. מרקל הגיבה לדבריו בכעס וטענה כי הוא זה שאכזב אותה כאשר לא נקף אצבע לקידום תהליך השלום.

מרקל ונתניהו ב-2001. ההימנעות - תוצאה של מתיחות מתמשכתצילום: לע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ