עדכונים שוטפים מהצבעת האו"ם

ברוב מוחץ עצרת האו"ם קיבלה את פלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה

138 מדינות הצביעו בעד ו-9 התנגדו יו"ר הרשות האשים את ישראל בפשעי מלחמה ובטיהור אתני; פרושאור: עבאס לא מכיר בישראל

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

העצרת הכללית של האו"ם קיבלה הערב - כ"ט בנובמבר - ברוב מוחץ החלטה היסטורית שמכירה בפלסטין בגבולות 1967 כמדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון. 138 מדינות הצביעו בעד הצעת ההחלטה, 41 מדינות נמנעו ו-9 מדינות התנגדו להחלטה. ישראל, ספגה תבוסה מדינית, ונותרה מבודדת לצד ארצות הברית, קנדה, מיקרונזיה ואיי מרשל. מלשכת נתניהו נמסר כי "ההחלטה היא חסרת משמעות ולא תשנה דבר בשטח. בהליכתם לאו"ם הפרו הפלסטינים את ההסכים עם ישראל, וישראל תגיב על כך בהתאם".

04:21: ‫ראש הממשלה הפלסטיני סאלם פיאד דיבר בהקרנת הסרט "מדינה 194" הלילה בוושינגטון: "יש להיות כנים עם עצמנו - הרשות לא היתה מסוגלת לספק את הסחורה, חמאס היה זה שהביא לשחרור האסירים ומשך תשומת לב. עלינו להתאושש מזה. יש לנצל את הרגע, לחיזוק התהליך המדיני. כמובן אם עזה תמשיך להתרחק, איך ייראה פתרון שתי המדינות? משמעותי מאוד שנוכל להתאחד"‬.

00:47: שרת החוץ האמריקאית קלינטון גינתה את ההכרה הערב של הפלסטינים כמדינה משקיפה וכינתה את המהלך "מכשול נוסף בדרך לעשיית שלום". קלינטון הדגישה כי רק משא ומתן ישיר בין הצדדים הוא המסלול הנכון להשגת השלום המיוחל.

00:14: יו"ר העבודה שלי יחימוביץ': ההחלטה באה כתוצאה מהקיפאון המתמשך. נתניהו וליברמן צריכים לשאול איך במשמרת שלהם נגרמה לישראל מפלה ומבוכה ואיך דווקא הם אלה שהעניקו לפלסטינים מתנה בסדר גודל שכזה.

00:11: יו"ר מרצ זהבה גלאון: מדינות העולם נתנו לביבי סטירת לחי מצלצלת. עכשיו, משהוקמה המדינה הפלסטינית, הגיע הזמן להקים את הפרטנר הישראלי.

00:09: שר החוץ ליברמן: נאומו של אבו מאזן הוכיח שוב, למי שעוד היה צריך הוכחה כזו, שמדובר באויב שאין לו שום רצון או כוונה לשלום. נאום השטנה של אבו מאזן הוא ההסבר הטוב ביותר מדוע כל עוד הוא בתפקיד הוא רק ירחיק כל הסדר של שלום.

00:06: מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, בירך על ההחלטה וקרא לשני הצדדים לשוב לשולחן המשא ומתן.

00:00: עצרת האו"ם קיבלה את פלסטין ברוב מוחץ כמדינה משקיפה שאינה חברה. 138 מדינות הצביעו בעד, 41 מדינות נמנעו ו-9 מדינות התנגדו להצעת ההחלטה.

23:50: שר החוץ הטורקי נואם בפני עצרת האו"ם ומדבר על המצב ברצועת עזה, על ההתנחלויות ועל החזון הטורקי לאזור כולו. "נאספנו כאן כדי לתקן עוול היסטורי נגד העם הפלסטיני. על הדגל הפלסטיני להתנוסס לצד הבניין הזה. הדגל הזה יסמל שניצבנו יחד כדי לתקן עשורים של עוול היסטורי לעם הפלסטיני. החזון שלנו לא יושג עד שלא נראה את הדגל של מדינת פלסטין ניצב לצד שלנו כמדינה חברה מלאה – והיום הזה יגיע בקרוב. החזון שלנו הוא לשלום, לא יותר ולא פחות". לאורך נאומו זוכה דבוטאולו למחיאות כפיים סוערות מספר פעמים.

23:40: לשכת ראש הממשלה פרסמה תגובה חריפה לנאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית: "העולם צפה בנאום שטנה נוטף ארס ומלא בתעמולה שקרית נגד צה"ל ואזרחי ישראל. כך לא מדבר אדם שרוצה שלום". מלשכת נתניהו נמסר כי ראש הממשלה הבהיר שלא תקום מדינה פלסטינית ללא הסדר שיבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל. "ההחלטה היא חסרת משמעות, ולא תשנה דבר בשטח, הדרך לשלום בין ירושלים לרמאללה עוברת במשא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים, ולא בהחלטות חד צדדיות באו"ם. בהליכתם לאו"ם הפרו הפלסטינים את ההסכמים עם ישראל, וישראל תגיב על כך בהתאם", נמסר.

23:39: שר החוץ הקנדי: "קנדה הייתה להיות אחת מהצדדים שניסחו את התוכנית להחלטת שתי המדינות ב-1948. עם זאת, לא כל מי שהיו צריכים לתמוך בהחלטה זו עשו זאת ואנשי האזור סבלו במשך שבעה עשורים". שר החוץ הוסיף ואמר כי "כל פתרון שתי מדינות צריך להיות מושג בדיונים בין שתי המדינות. לא נוכל לתמוך בהחלטה שנוגדת לחלוטין את עמדותינו, ולכן נצביע נגד ונשקול את הצעדים הבאים".

23:30: שר החוץ האינדונזי: "הגיעה העת שהקהילה הבינלאומית תתקן את המצב. לא ניתן יותר להכחיש את זכותם של הפלסטינים לחופש ולהגדרה עצמית".

9 מתוך 9 |
פיצה בצורת דגל הרשות ברמאללה, אמש
1 מתוך 9 |
חגיגות ליד בית לחם, אמש
2 מתוך 9 |
צופים בנאומו של עבאס, אמש ליד בית לחם

23:27: פרושאור: "בהגשת ההצעה הזאת הפלסטינים שוב עושים את הבחירה הלא נכונה, לפני 65 שנים הפלסטינים יכלו לבחור לחיות מדינה לצד מדינה עם ישראל. הם דחו את זה אז והם דוחים את זה עכשיו. האמת היא שישראל רוצה שלום והפלסטינים מתחמקים ממנו. היום הפלסטינים מפנים את גבם לשלום".

23:22: שגריר ישראל פנה ליו"ר הרשות ואמר: "מעולם לא שמעתי אותך אומר את הביטוי 'שתי מדינות לשני עמים', כי העם הפלסטיני לא מוכן להכיר במה שהגוף הזה הכיר לפני 65 שנים – מדינה יהודית. אתה קורא לאו"ם להכיר במדינה פלסטינית, ומנסה לשכתב את ההיסטוריה. הנשיא עבאס, במקום לשכתב את ההיסטוריה, הגיע הזמן לעשות היסטוריה". פרושאור מתח ביקורת על עבאס על כך שאינו יכול אפילו לבקר בכמחצית משטח המדינה שהוא מייצג כיוון שחמאס מחזיק בו.

23:17: פרושאור דיבר על ביקור סאדאת ועל השלום עם ירדן: "כשעמד מולנו מנהיג ערבי שרצה שלום, עשינו שלום". הוא הזכיר את קריאות ראש הממשלה נתניהו להכרה פלסטינית במדינת ישראל ועל כך שעל הפלסטינים להיות מוכנים לסיים את העימות. "אף אחד מהעקרונות הללו לא מופיע בהצעה שמונחת היום בפני האסיפה, ולכן ישראל לא יכולה לקבל אותה". שלום ניתן להשיג רק באמצעות דיונים, ולא באמצעות הצעה חד-צדדית. "אף הצעה של האו"ם לא יכולה לחתוך את הקשר בן 4,000 השנים בין העם היהודי למולדתו ישראל"

23:13: שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור: "אני עומד בפניכם גבוה וגאה כי אני מייצג את המדינה היהודית היחידה בעולם, שנבנתה במולדת עתיקת היומין שלה. ישראל אינה מדינה שמהססת להגן על עצמה אבל תמיד, תמיד, תושיט ידה לשלום. התנ"ך אומר ' בקש שלום ורדפהו'. השלום ממלא את ליבנו ואת התרבות שלנו".

23:10: יו"ר הרשות הפלסטינית: "לא באנו לכאן בניסיון לפגוע בלגיטימציה של מדינה שהוקמה לפני שנים רבות, זוהי ישראל. להיפך, באנו לכאן כדי להדגיש את הלגיטימציה של מדינה שחייבת לקבל עתה את עצמאותה, והיא פלסטין. לא באנו לכאן כדי להוסיף תסבוכת לתהליך השלום, שמדיניות ישראל הכניסה לטיפול נמרץ. באנו לכאן כדי להתחיל בניסיון הרציני האחרון להשיג שלום".

היום לפני 65 שנה, העצרת הכללית של האו"ם אימצה את החלטה 181, שחילקה את פלסטין ההיסטורית לשתי מדינות והפכה לתעודת הלידה של ישראל. אותו יום, 65 שנה לאחר מכן, היום אותו קבע הגוף הנכבד שלכם כיום הסולידריות הבינלאומית עם העם הפלסטיני, עצרת האו"ם ניצבת בפני חובה מוסרית והיסטורית, שלא יכולה להידחות יותר, ולפני חובה מעשית להציל את סיכויי השלום, שהיא דחופה ולא יכולה להתעכב יותר. עצרת האו"ם נקראת היום לחתום על תעודת הלידה של מדינת פלסטין".

23:07: עבאס: "בשם הארגון לשחרור פלסטין אני אומר: לא נוותר, לא נתעייף, ונחישותנו לא תתערער. אנו נמשיך לשאוף להשיג שלום צודק, עם זאת מעל הכל, לא נקבל פחות מעצמאות לפלסטין, עם מזרח ירושלים בירתה, על כל השטחים הפלסטיניים שנכבשו ב-1967, שתחיה בשלום וביטחון לצד מדינת ישראל, עם פתרון לבעית הפליטים על בסיס החלטת האו"ם 194 כפי שמפרטת יוזמת השלום הערבית". יו"ר הרשות הפלסטינית המשיך וטען כי "הממשלה הישראלית יכולה להמשיך בבוטות את מדיניותה התוקפנית ואת פשעי המלחמה בגלל אמונתה שהיא נמצאת מעל לחוק והיא חסינה מנשיאה באחריות ומהשלכותיה".

23:00: יו"ר הרשות הפלסטינית בנאומו באו"ם מלין על היחס הישראלי: "לא שמענו מלה אחת של נציג ישראלי המבטא רצון כן להציל את תהליך השלום. להיפך, עמנו היה עד והוא עדיין עד להגברה חסרת תקדים של המתקפות הצבאיות, המצור, ההתנחלויות והטיהור האתני, בייחוד במזרח ירושלים הכבושה, כמו גם מעצרים המוניים, התקפות מתנחלים ושאר פעולות שבגללן הפך הכיבוש הישראלי למלה נרדפת למשטר אפרטהייד של כיבוש קולוניאלי, שמקבע את מגפת הגזענות ומעודד שנאה והתלהמות".

22:57: עבאס: "פלסטין פונה היום לעצרת הכללית כי היא מאמינה בשלום וכי אנשיה, כפי שהוכח בימי עבר, זקוקים לו נואשות. פלסטין פונה היום לפורום בינלאומי מכובד זה, נציג ומגן הלגיטימיות הבינלאומית, ומאשרת בכך את אמונתנו כי הקהילה הבינלאומית ניצבת בפני ההזדמנות האחרונה לפתרון שתי המדינות".

22:50: יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, עלה לנאום בפני אסיפת האו"ם לקול מחיאות כפיים רמות. "פלסטין מגיעה היום לאו"ם בעת בה היא עדיין מטפלת בפצעיה וקוברת את מתיה הקדושים הילדים, הנשים והגברים, שנפלו קורבן לתוקפנות הישראלית האחרונה", אמר עבאס בפתח דבריו.

22:45: "האסיפה הכללית נקראת להעניק לפלסטין מעמד של משקיפה שאינה חברה", אמר השגריר הסודאני. "עצמאות, חירות, הזכות להגדרה עצמית אלו עקרונות שקודשו על ידי אמנת האו"ם וזה יהיה יום היסטורי כי הוא יקדש את עקרונות האמנה", הוסיף השגריר ואמר כי קבלת ההחלטה תהיה "ניצחון לאמת וניצחון לעם הפלסטיני".

22:35: נשיא עצרת האו"ם פתח את הדיון במליאה, והעביר את זכות הדיבור לשגריר סודאן, יו"ר קבוצת השגרירים הערבים באו"ם, שיציג את הצעת ההחלטה להכיר במדינה הפלסטינית כמשקיפה שאינה חברה."יש לי את הכבוד והעונג להציג את הצעת ההחלטה שנקראת 'מעמדה של פלסטין באו"ם' וסימנה a/77-28".

22:30: שר הביטחון, אהוד ברק, נועד בפנטגון עם שר ההגנה האמריקאי, לאון פנטה, וקיבל ממנו אות הוקרה על שירות ציבורי יוצא דופן. "למעמד החדש של הפלסטינים באו"ם לא תהיה השפעה מיידית משמעותית, אך בעתיד הם יוכלו להעלות טענות על עוולות העבר בבית הדין הבינלאומי, זה גם לא עוזר עם הסטאטוס קוו", אמר ברק. שר הביטחון הוסיף: "אנו מעדיפים שהפלסטינים יחזרו לשיחות הישירות שאין להן תחליף, אך מעדיפים לדחות זאת עד לאחר הבחירות".

22:00: יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, נכנס לאולם מליאת האו"ם בניו יורק לקראת תחילת הדיון בבקשה הפלסטינית להכרה כמדינה משקיפה שאינה חברה מלאה.

21:23: "בתקשורת הפלסטינית והערבית, עבאס זכה מחדש במעמד של גיבור ומנהיג עשוי ללא חת: 'המעז המנצח'. בין היתר, תודות למאמץ ההסברתי הישראלי שהציג את הצעד של יו"ר הרשות כלא פחות מ'טרור מדיני'. והנה, הודות לקמפיין השלילי של ממשלת ישראל, זכה עבאס לסיקור נרחב בתקשורת הבינלאומית ולקונצנזוס פלסטיני נדיר. אפילו בכירי החמאס שהתנגדו תחילה לפנייה לאו"ם, התייצבו הפעם לצדו כדי להביע את תמיכתם בנחישותו של הראיס ובתעוזתו ללכת לא רק נגד רצונה של ישראל, אלא גם נגד הממשל האמריקאי". אבי יששכרוף טוען שעבאס והפלסטינים צריכים להודות לשר החוץ אביגדור ליברמן.

20:50: ד"ר אלון ליאל, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ, שהשתתף בהפגנת התמיכה בתל אביב בצעד הפלסטיני: "מהיום בערב יש מדינה פלסטינית. אם עד היום שלטנו בחיים של עם אחר, מהיום אנחנו שולטים במדינה אחרת". הוא בירך את סופיאן אבו-זיידה, בכיר בפתח ושר לשעבר בממשלה הפלסטינית, שהשתתף אף הוא בהפגנה בתל אביב. "זה יום חג. אני שמח שיש לכם מדינה כי מגיעה לכם מדינה. מגיע גם לנו שיש לכם מדינה. נמאס לנו לשלוט בחיים שלכם. אנחנו לא רוצים לשלוט בחיים של חמישה מיליון פלסטינים", אמר ליאל.

20:11: שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, לערוץ 10: "ההחלטה הסימבולית הזאת היא פרס לטרור. היא פרס למי שלא רוצה לקיים משא ומתן ישיר. הטעות היא שאין בהחלטה הסימבולית הזאת דבר דבר וחצי דבר על הצרכים הביטחוניים של מדינת ישראל, אין בה חצי דבר על הכרה במדינת ישראל כמדינת לאום העם היהודי ואין בה חצי דבר על חזרה למשא ומתן". פרושאור הוסיף כי "בסופו של דבר לאזרח הפשוט הפלסטיני מחר בבוקר שום דבר לא ישתנה. לא יהיה פה שינוי דרסטי של אורח חיים, כדי לשנות אורח חיים צריך לשבת ביחד ולדבר".

19:50: קבוצת סנאטורים אמריקאים הזהירו את הפלסטינים כי הם עלולים לאבד את כספי הסיוע של ארצות הברית וכן את הנציגות בוושינגטון, אם ינסו להשתמש במעמדם המשודרג באו"ם נגד ישראל.

הסנאטורים הרפובליקאים לינדזי גרהם וג'ון בראסו, ועמיתיהם הדמוקרטים צ'אק שומר ובוב מננדז אמרו כי יפעלו להוספת תיקון לחוק ההגנה לגבי הפלסטינים. התיקון החדש יורה על הפסקת הסיוע האמריקאי אם ישתמשו במעמדם כדי לתבוע את ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג. במקביל, אי נכונות לנהל משא ומתן משמעותי עם ישראל תגרום לסגירת משרדי אש"ף בוושינגטון.‬

18:40: מאות פעילי מרצ וחד"ש מפגינים מול היכל העצמאות בתל אביב כהבעת תמיכה במהלך הפלסטיני באו"ם.

18:00: בערי הגדה והרצועה הפגינו היום בצהריים אלפי פלסטינים לציון קבלתה הצפויה של פלסטין כמדינה לא חברה באו"ם. יום ההצבעה באו"ם הוכרז מבעוד מועד על יום חופשה במגזר הציבורי ובבתי הספר, "כדי לאפשר לכולם להשתתף בחגיגות".

רוב המשתתפים בהפגנות, שאורגנו על ידי הפתח ואש"ף, היו עובדי ציבור, תלמידי תיכון וחברי פתח שנשאו את תמונותיו של יו"ר הרשות עבאס. בעצרות בערים שונות נאמו נציגי הפתח וארגונים אחרים באש"ף, וגם נציגי חמאס והג'יהאד האיסלאמי - שהדגישו את חשיבות הפיוס הלאומי והאחדות.

17:13: "גם אם תוגש תביעה נגד ישראלים, המשפט נגדם לא יוכל לצאת לפועל אלא אם הם יוסגרו לבית הדין, אך עשויה להיווצר תסבוכת משפטית-דיפלומטית מביכה. הדרך למנוע תסבוכת כזו היא כמובן להימנע מלבצע פשעים ולחקור טענות על פשעים בינלאומיים בישראל עצמה: סמכותו של בית הדין הבינלאומי הפלילי היא משלימה, והוא לא ידון בנושא אם המדינה הרלוונטית חקרה אותו בעצמה חקירה כנה". אייל גרוס לא בטוח האם המהלך הפלסטיני יעצים אותם או שמא מדובר בקליפה ללא תוכן

17:00: איטליה מודיעה כי למרות הודעתה המוקדמת שתימנע בהצבעה, היא מתכוונת לתמוך. האיטלקים הסבירו כי תמיכה בהצבעה הולמת את רעיון שתי המדינות לשני עמים. 

14:30: ההחלטה הגרמנית לא להתנגד למהלך הפלסטיני ולהימנע בהצבעה בעצרת הכללית של האו"ם, הכתה בהלם את בכירי משרד החוץ ולשכת ראש הממשלה. עם זאת, בכיר גרמני שלקח חלק בדיונים בסוגיה, הדגיש כי הכתובת היתה על הקיר.

הפקיד הגרמני הבכיר, שביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא, אמר ל"הארץ" כי גרמניה ניסתה לסייע לישראל בנושא הפלסטיני זמן רב, אך ממשל נתניהו לא נקט בצעדים הדרושים כדי לקדם את תהליך השלום. "הישראלים לא הגיבו בשום צורה לבקשה שלנו שהם יבצעו מחוות כלפי הפלסטינים, במיוחד בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות", אמר הפקיד הגרמני הבכיר. 

12:00: שעות ספורות לפני ההצבעה חל מהפך בעמדתה של גרמניה. שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה הודיע כי ארצו תימנע בהצבעה ולא תצביע נגד, כפי שישראל שיערה בתחילה. "לא קיבלנו את ההחלטה הזו בקלות", אמר וסטרוולה. "גרמניה שותפה למטרה של מדינה פלסטינית. פעלנו לשם כך בדרכים רבות, אבל הצעדים האחרונים לקראת הקמת מדינה יכולים להתבצע רק במסגרת מו"מ בין ישראל לפלסטינים". מקורות במשרד החוץ ציינו כי ההחלטה הגרמנית צפויה להביא גם את צ'כיה לשנות את הצבעתה מהתנגדות להימנעות. 

11:00: בסיור במרכז למורשת בגין, אמר היום ראש הממשלה נתניהו כי ההחלטה בעצרת הכללית של האו"ם על הכרה במדינה פלסטינית "לא תשנה דבר בשטח". נתניהו תקף את הקהילה הבינלאומית וציין כי "לא משנה כמה אצבעות יורמו נגדנו, אין כוח בעולם שיגרום לי להתפשר על ביטחון ישראל".

נתניהו ציין כי ההחלטה לא תקדם הקמה של מדינה פלסטינית אלא תרחיק אותה. "ידה של ישראל מושטת לשלום אבל לא תקום מדינה פלסטינית בלי הכרה בישראל כמדינתו של העם היהודי", אמר נתניהו. "לא תקום מדינה פלסטינית בלי הכרזה על סיום הסכסוך ולא תקום מדינה פלסטינית בלי סידורי ביטחון שיגנו על אזרחי ישראל. לכל אלה אין זכר בהצעת ההחלטה בעצרת הכללית של האו"ם. אלה רק חלק מהסיבות שבגללן אנו דוחים את הצעת ההחלטה".

ראש הממשלה הוסיף: "את השלום אפשר להשיג רק בדרך של מו"מ ישיר בין הצדדים ללא תנאים מוקדמים ולא דרך החלטות חד-צדדיות באו"ם. אני מציע לא להתרשם ממחיאות הכפיים באו"ם. אני זוכר את מחיאות הכפיים שישראל קיבלה מהעולם כשהחליטה לצאת חד-צדדית מעזה. קיבלנו מחיאות כפיים וספגנו טילים. ישראל יצאה מעזה ואיראן נכנסה. בדיוק אותו דבר קרה כשיצאנו מלבנון. כראש ממשלה לא אתן שיקום בסיס טרור איראני נוסף ביהודה ושומרון – בלב הארץ – קילומטר אחד ממרכז ירושלים".

ההצבעה באו"ם, שתועבר בשידור חי בכלי התקשורת הבינלאומיים, צפויה להפוך להישג מדיני ותדמיתי חסר תקדים של הרשות הפלסטינית ושל העומד בראשה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן ושר הביטחון אהוד ברק מבינים כי תמונת הניצחון הפלסטינית באו"ם תהיה תמונת ההפסד של ישראל ושל שלושתם באופן אישי.

בירושלים מבינים את משמעות התוצאות. בעוד שהמפלגות השולטות בישראל נעות עוד ועוד ימינה, הקהילה הבינלאומית, כולל ידידותיה של ישראל, נעות שמאלה ואינן מוכנות להשלים עוד עם הכיבוש הישראלי בגדה המערבית.

איש מהבכירים הישראלים אינו רוצה שהכישלון ידבק בו. נתניהו, שאך לפני חודשיים התהדר בנאומו בעצרת האו"ם, ירד למחתרת. הוא לא התבטא בנושא בקולו ואפילו לא פרסם הודעה רשמית. הבוקר הוא יבקר בתערוכה לציון 35 שנה לביקור נשיא מצרים אנואר סאדאת בישראל. אולי שם יתייחס לסוגיה בכל זאת.

ליברמן וברק, שלמרבה האירוניה ינחתו בניו יורק היום בדרכם לכינוס פורום סבן בוושינגטון, יתרחקו מהמצלמות. שר החוץ העדיף להימנע מלבוא לנאום בפני העצרת והותיר את השגריר באו"ם, רון פרושאור, להתייצב בודד במערכה.

ישראל, מצדה, הרימה ידיים והחלה להשלים עם התבוסה. משרד החוץ הפסיק כמעט לחלוטין את ניסיונותיו לשכנע מדינות להצביע נגד ההחלטה ועבר למאמצי שתדלנות שמטרתם לחלץ הודעות מכמה שיותר מדינות, המדגישות כי ההחלטה סמלית בלבד וכי גבולות הקבע ושאר נושאי הליבה יוסדרו רק במשא ומתן ישיר עם ישראל. לנתניהו ולליברמן נותר למזער את הנזקים, בעיקר אלה הפוליטיים, בקרב הבוחרים בישראל ולנסות לכסות על השתהותם בטיפול בסוגיה הפלסטינית בארבע השנים האחרונות. 

השתתפו בהכנת הידיעה: ברק רביד, עמירה הס, אילן ליאור, אבי יששכרוף, ניר חסון, חמי שלו ונטשה מוזגוביה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ