מול היכל העצמאות |

פעילי שמאל הפגינו בתל אביב בעד ההכרה בפלסטין

מאות הפעילים הניפו דגלי ישראל ופלסטין ומחו על החלטת ישראל להתנגד. "נמאס לנו לשלוט בפלסטינים", אמר מנכ"ל משרד החוץ לשעבר אלון ליאל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מול היכל העצמאות בתל אביב הפגינו הערב (חמישי) מאות פעילי מרצ וחד"ש בהבעת תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית. המפגינים בירכו על המהלך הפלסטיני באו"ם ואמרו כי זה צעד חשוב בדרך להקמת שתי מדינות זו לצד זו. הם מחו על כוונת ישראל להתנגד לצירופה של פלסטין לאו"ם כמדינה משקיפה שאינה חברה ונשאו שלטים שעליהם נכתב בין השאר "Israel: Yes" ו"מדינה פלסטינית – אינטרס ישראלי". מאחורי הנואמים הונפו דגלי ישראל ופלסטין.

"מהיום בערב יש מדינה פלסטינית", אמר ד"ר אלון ליאל, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ. "אם עד היום שלטנו בחיים של עם אחר, מהיום אנחנו שולטים במדינה אחרת". הוא בירך את סופיאן אבו-זיידה, בכיר בפתח ושר לשעבר בממשלה הפלסטינית, שהשתתף אף הוא בהפגנה בתל אביב. "זה יום חג. אני שמח שיש לכם מדינה כי מגיעה לכם מדינה. מגיע גם לנו שיש לכם מדינה. נמאס לנו לשלוט בחיים שלכם. אנחנו לא רוצים לשלוט בחיים של חמישה מיליון פלסטינים", אמר ליאל.

"אני שמח לבוא ישר מעזה לתל אביב ולפגוש חברים שכבר לפחות 20 שנה אנחנו נפגשים ומנסים להשיג את השלום", אמר אבו-זיידה. "כמה אני שמח שברגע שיש הפגנות ברמאללה ובעזה גם בתל אביב חוגגים את היום הזה שהפלסטינים מקבלים מעמד של מדינה לא חברה באו"ם. אני רוצה להודות לכל אלה שבאו לכאן. המסר שעובר לפלסטינים זה שעדיין יש אנשים בישראל שמאמינים בשתי מדינות לשני עמים. יש שפויים בישראל. יש אנשים שמאמינים שצריך לשים קץ לכיבוש. די, נמאס לנו. הפלסטינים רוצים מדינה שתחיה בשלום לצדה של מדינת ישראל".

"הגיע הזמן", הצהירה פעילת השמאל הוותיקה, פרופ' גליה גולן. "הגיע הזמן לצאת מן האשליה הזאת ולנטוש את הדרך של הגזענות, הייאוש והדיכוי. היום יש לנו הזדמנות להשיג הכרה בגבולות של ישראל – גבולות 67. היום יש הזדמנות להשיג הכרה בעיר הבירה של ישראל – מערב ירושלים. היום, הודות למה שמתרחש באו"ם, יש הזדמנות לקדם פתרון לסיום הסכסוך. יש לנו פרטנר. הוא שם בעצרת הכללית של האו"ם – אבו מאזן, נשיא מדינת פלסטין".

לדברים האלה הצטרף גם ח"כ לשעבר מטעם מרצ, מוסי רז, המשמש מנכ"ל תחנת הרדיו הישראלית-פלסטינית "כל השלום". "זו ההחלטה הצודקת ביותר שניתן לקבל – לפלסטינים ולאזרחי ישראל", אמר. "אנחנו מכאן מתחילים את המסע יחד עם הפלסטינים לשחרור השטחים הכבושים ולהסכם שלום. יש סיכוי לחיות פה יחד". רז קרא לראש הממשלה ולשר החוץ להכיר בהזדמנות ולהורות לשגריר הישראלי באו"ם להצביע בעד המהלך הפלסטיני.

"מזל טוב פלסטין. מזל טוב לשוחרי השלום בישראל", אמרה בראשית דבריה ד"ר נבילה אספניולי, הניצבת במקום החמישי ברשימת חד"ש לכנסת. "אני מברכת על ההליכה לאו"ם, ומקווה שהיום תוכרז ההכרה במדינת פלסטין. אני מקווה שההכרזה תוציא אותנו מן המלכוד אליו נקלענו, של משא ומתן מתמשך ללא שום תוצאות. במקום כובש ונכבש, יוכלו עתה ישראל ופלסטין לחזור למשא ומתן כשתי מדינות. אני מקווה שהצעד הזה יוכל לשבור סוף סוף את הסטטוס קוו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ