אתר 911 |

ארה"ב בונה מתקן צבאי תת קרקעי סודי בגוש דן

לפי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", המתקן נבנה בסמוך לאחד מהבסיסים במרכז. ייתכן שמדובר בחדר מצב שישמש ללחימה משותפת של שני הצבאות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארצות הברית מפקחת על בנייתו של קומפלקס תת-קרקעי סודי עבור צה"ל, המכונה "אתר 911", כך מדווח ה"וושינגטון פוסט". לפי הפרסום, ייבנו חמש קומות מתחת לפני האדמה בסמוך לבסיס חיל האוויר הנמצא באזור תל אביב. לחיל האוויר ישנו בסיס אחד בתל אביב, שדה דב, אך הוא צפוי להתפנות בשנים הקרובות. ייתכן ומדובר באחד מבסיסי החיל הנמצאים באזור המרכז - בתל נוף או בפלמחים.

מתאר תוכנית הבנייה כולל קומה אחת של כיתות, אודיטוריום גדול בקומה תחתונה יותר. מניתוח תוכנית זו ניתן להסיק כי ייתכן ומדובר בבניית חדר מצב מאובטח, שישמש לניהול לחימה אפשרית המשותפת לשני הצבאות. פירוט תוכנית הבנייה מגלה כי המבנה עצמו מורכב מקומות בגדלים משתנים: בעוד שלוש הקומות הקרובות יותר לפני הקרקע יהיו בגודל של מעט פחות מ-4,000 מ"ר, שתי הקומות התחתונות ביותר יהיו קטנות הרבה יותר ויכילו ציוד צבאי. לצד זאת, מדווח ה"וושינגטון פוסט" על חוזה נוסף של בנייה אמריקאית בישראל שעתיד להתפרסם בקיץ הקרוב, של בניית מתחם גדול שכולל אמצעי תקשורת וחשמל - אף הוא יכול לשמש לטובת "בור" לניהול שדה הקרב. בנייתו צפויה להימשך כשנתיים וחצי.

על העבודות יפקח חיל ההנדסה של צבא ארה"ב. על פי הדיווח בפוסט, מדובר בפרויקט אחרון בשורה של פרויקטים שביצע חיל ההנדסה האמריקאי בישראל לאורך השנים ובהם; הקמת בסיס חיל האוויר נבטים בנגב, הקמת האנגרים תת-קרקעיים למטוסי קרב, הקמת מתקנים לטיפול בנשק גרעיני ("שישראל אינה מודה שיש ברשותה", לשון הדיווח), מרכזי שליטה ובקרה, בסיסי מודיעין ועוד.

בניית "אתר 911" מוערכת בלמעלה ממאה מיליון דולרים, וצפויה להימשך שנתיים. רק חברות אמריקאיות מורשות להציע הצעות לבניית האתר, במכרז שעתיד להיסגר בתחילת חודש דצמבר. לפי מכרז זה, עובדי בניין ישראלים לא יוכלו לקחת חלק בבניית האתר, אלא רק עובדים שיגיעו מארצות הברית או קנדה, מדינות מערב אירופה, פולין, מולדובה, תאילנד, הפיליפינים, ונצואלה, רומניה וסין. עובדי הבנייה במקום יידרשו לאישורים מיוחדים, והקמת המתקן תהיה תחת אבטחה כבדה, כשהיסודות יוקפו בגדרות, כך שיהיו בנפרד מיתר הבסיס הצה"לי. המכרז מתאר שורה של הגבלות על תהליך הקמת האתר, אף כי הן אינן חריגות לבניית כל מתקן צבאי: היציאה והכניסה אליו מותרת במקום אחד בלבד; הבנייה עצמה תהיה תחת אבטחה של חמושים ששירתו בעבר בחיל האוויר, וכל איסוף מידע על הנעשה ב"אתר 911" אסור בהחלט.

הדיווח בפוסט מוסיף ומרחיב כי על התכנון האדריכלי אמון משרדה של עדה כרמי-מלמד, שמוכרת לציבור בזכות בניינים כמו בית המשפט העליון (שתיכננה יחד עם אחיה רם כרמי) או קמפוס האוניברסיטה הפתוחה ברעננה. פרק נרחב במכרז של חיל ההנדסה האמריקאי מוקדש לתיאור המזוזות שאותן יש להתקין במתקן החדש - "בכל דלת כניסה, פרט לשירותים ומקלחות. המזוזות ייכתבו בדיו בלתי מחיק, והנוסח יהיה אשכנזי או ספרדי, אך לא מעורב, והן יאושרו על ידי גורם מוסמך מטעם הרבנות הראשית".


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ