ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בישיבה היסטורית במטה האו"ם בניו יורק, 65 שנה בדיוק אחרי ההצבעה על תוכנית החלוקה, החליטה העצרת הכללית של האו"ם ברוב עצום להכיר בפלסטין בגבולות 1967 כמדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון. רוב המדינות הצביעו בעד ובודדות בלבד, בהן ישראל, ארה"ב וקנדה, הצביעו נגד.

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) נשא נאום תקיף וביקורתי ביותר כלפי ישראל, שזכה לתשואות רמות מהנוכחים באולם. עבאס פתח את דבריו בהתייחסות למבצע "עמוד ענן" ואמר: "פלסטין מגיעה היום לאו"ם כשהיא עדיין מטפלת בפצעיה וקוברת את מתיה שנפלו קורבן לתוקפנות הישראלית האחרונה". יו"ר הרשות ביקר את ישראל וטען כי "לא שמענו מלה אחת של נציג ישראלי המבטא רצון כן להציל את תהליך השלום. להיפך, עמנו היה עד והוא עדיין עד להגברה חסרת תקדים של המתקפות הצבאיות, המצור, ההתנחלויות והטיהור האתני, בייחוד במזרח ירושלים הכבושה.

הממשלה הישראלית יכולה להמשיך בבוטות את מדיניותה התוקפנית ואת פשעי המלחמה בגלל אמונתה שהיא נמצאת מעל לחוק והיא חסינה מנשיאה באחריות ומהשלכותיה. לא באנו לכאן כדי להוסיף תסבוכת לתהליך השלום, שמדיניות ישראל הכניסה לטיפול נמרץ. באנו לכאן כדי להתחיל בניסיון הרציני האחרון להשיג שלום. הגיע הזמן שתתנו לנו את תעודת הלידה למדינת פלסטין".

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, שנותר כמעט לבדו במערכה, נשא את נאום התגובה הישראלי. פרושאור תקף את המהלך הפלסטיני ואמר "ההחלטה המונחת בפניכם היום לא תשנה דבר בשטח. ההחלטה מהווה הפרה של הסכמים שנחתמו בין ישראל לפלסטינים והיא רק מרחיקה אותנו מהשלום". לדבריו, "ההחלטה שאתם עומדים להצביע עליה לא כוללת מילה על צרכי הביטחון של ישראל. היא לא קוראת לפלסטינים להכיר בישראל כמדינת העם היהודי. היא לא דורשת מהפלסטינים לסיים את הסכסוך. אני חוזר ואומר - מדינה פלסטינית תושג רק באמצעות משא ומתן בין הצדדים".

פרושאור הדגיש את מאמצי ישראל לקידום השלום עם הפלסטינים. "הצענו הצעות מרחיקות לכת לשלום - קיבלנו טרור. פינינו שטחים – קיבלנו טרור. שמנו הצעות מוחשיות על השולחן – נענינו בטרור. ההנהגה הפלסטינית מעולם לא אמרה אמת לבני עמה, ומעולם לא קיבלה הכרעות היסטוריות למען השלום. אין דרכים עוקפות, אין קיצורי דרך ואין פתרונות מידיים. אני קורא לכם לא להיכנס לספרי ההיסטוריה כמי שהובילו את הפלסטינים במצעד האיוולת הזה".

לשכת נתניהו פרסמה תגובה חריפה לנאום עבאס: "העולם צפה בנאום שטנה נוטף ארס ומלא בתעמולה שקרית נגד צה"ל ואזרחי ישראל. כך לא מדבר אדם שרוצה שלום. בהליכתם לאו"ם הפרו הפלסטינים את ההסכמים עם ישראל, וישראל תגיב על כך בהתאם".

לאחר שבועות רבים שבהם ניסתה ישראל לסכל את המהלך הפלסטיני, תוך שימוש בהפחדות ואיומים על הפלת הרשות וביטול הסכמי אוסלו, המשיכה אתמול ירושלים בקו שבו נקטה ביומיים האחרונים, של ניסיון לגמד את האירוע ולתאר אותו כחסר משמעות.

כמה שעות לפני ההצבעה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, בסיור במרכז למורשת בגין, כי ההחלטה בעצרת הכללית של האו"ם על הכרה במדינה פלסטינית "לא תשנה דבר בשטח". נתניהו תקף את הקהילה הבינלאומית וציין כי "לא משנה כמה אצבעות יורמו נגדנו, אין כוח בעולם שיגרום לי להתפשר על ביטחון ישראל".

ישראל, מצדה, הרימה ידיים והחלה להשלים עם התבוסה. משרד החוץ הפסיק כמעט לחלוטין את ניסיונותיו לשכנע מדינות להצביע נגד ההחלטה ועבר למאמצי שתדלנות שמטרתם לחלץ הודעות מכמה שיותר מדינות, המדגישות כי ההחלטה סמלית בלבד וכי גבולות הקבע ושאר נושאי הליבה יוסדרו רק במשא ומתן ישיר עם ישראל. לנתניהו ולליברמן נותר למזער את הנזקים, בעיקר אלה הפוליטיים, בקרב הבוחרים בישראל ולנסות לכסות על השתהותם בטיפול בסוגיה הפלסטינית בארבע השנים האחרונות.

בשלב זה, ישראל צפויה להגיב על המהלך הפלסטיני באו"ם בצורה מינורית. ישראל צפויה להטיל הגבלות על בכירי הרשות הפלסטינית, לבטל את תעודות ה-VIP שמאפשרות להם תנועה חופשית במחסומי צה"ל בגדה ותקזז חובות בסך מיליארד שקלים שיש לרשות הפלסטינית כלפי גופים ישראלים, בראשם חברת החשמל. הקיזוז יתבצע מהחרמה של כספי המסים שישראל גובה מדי חודש עבור הרשות הפלסטינית.

צעדים חריפים יותר ייבחנו ויבוצעו רק בהמשך וכתגובה לפעולות פלסטיניות נוספות, כמו פנייה לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג או ניסיון להתקבל לסוכנויות או"ם נוספות. מקור מדיני בכיר בירושלים ציין כי ישראל אינה מעוניינת לבצע צעדי תגובה מידיים שרק ימקדו עוד יותר את הביקורת הבינלאומית נגדה ולא נגד הפלסטינים, שיידרשו אחרי המהלך באו"ם לחדש את המשא ומתן עם ישראל ללא תנאים מוקדמים. 

ההכרה בפלסטין כמדינה: כל הפרשנויות והמאמרים באתר "הארץ": שאלות ותשובות על המהלך הפלסטיני באו"ם | ברק רביד | עבאס צריך להודות לליברמן | אבי יששכרוף | המהלך באו"ם: העצמה או קליפה ריקה | אייל גרוס | אובמה לא התאמץ והרשות הצליחה במה שכשלה בעבר | חמי שלו | אלפי פלסטינים פתחו בחגיגות בגדה וברצועה | עמירה הס | פעילי שמאל הפגינו בתל אביב בעד פלסטין |  כ"ט בנובמבר של הפלסטינים | גדעון לוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ