אין הרבה דגים בים

דייגי עזה מודאגים מכך שבטווח ששת המייל המותר לדיג, עליו הסכימו ישראל וחמאס כחלק מהפסקת האש, ייאזלו הדגים תוך שבוע. צה"ל עצר דייגים שעברו את הטווח והחרים את ספינותיהם

עביר איוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עביר איוב

דוכנים עמוסים בסרדינים, בחסילונים, בסרטנים ובגיטרנים גודשים את שוק הדגים הצפוף המשקיף על נמל עזה. מושטאק זידאן הכריז על מרכולתו בקול: "דגים טריים!". הוא מפסיק לרגע כדי לשרת לקוח שהביע עניין בחסילונים. זידאן, דייג ומוכר דגים זה 30 שנה, נרגש מאוד מהחדשות שמסעירות את שוק הדגים. "אי אפשר להשוות שישה מייל לשלושה מייל", הוא קובע ביחס להרחבת תחום הדיג מול חופי עזה, במסגרת הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס. "אף שהכול יותר יקר עכשיו, השוק פורח", הוא מסביר.

בשנת 2007, שבה השתלט החמאס על עזה, שנה אחרי חטיפת גלעד שליט, הוגבל תחום הדיג בעזה לשלושה מייל מהחוף והסוחרים נאלצו לייבא דגים ממצרים. הסחורה שמגיעה ממצרים אינה מתקרבת באיכותה לדגים הטריים הנמשים מהים בעזה, ונוצר מצב שבו רק 20% מכמות הדגים שנסחרה בשוק היתה מהדיג מקומי. מושטאק הפסיק לסחור בדגים, פרט לכמות קטנה מאוד שאותה דג בכוחות עצמו. "יש לקוחות שקונים ממני כבר 25 שנה, אני לא יכול לספק להם סחורה באיכות נמוכה", הוא מסביר.

במרחק כמה מטרים משם האווירה שונה לגמרי. טארק קאסקין מרים עשר רשתות אל ספינת הדיג שלו. "זה כל מה שתפסתי היום", הוא מציין באכזבה, ומצביע על גיטרן בודד. את הדג יאכל בארוחת הערב עם משפחתו. "ראיתי להקת גיטרנים ענקית, אבל כשניסיתי להתקרב ספינות חיל הים הישראלי התחילו לירות באוויר, לאות אזהרה", אמר.

טארק הוא בן למשפחת דייגים. אחיו הפסיק לדוג בעקבות פרסום מגבלות הדיג. "הוא מצא עבודה באונרוו"א, ועכשיו הוא יכול להביא אוכל הביתה לבנים שלו", סיפר. אבל לא רק טארק פסימי. גם סוחר הדגים חליל אבו סמען מאוכזב. "לפני שהגבילו את תחום הדיג לשישה מייל קנינו כמויות גדולות של דגים מהמצרים, במחירים נמוכים", הסביר, "עכשיו אנחנו נאלצים לקנות מהדייגים המקומיים כמויות קטנות במחירים גבוהים". לדעתו, כמות הדגים הגדולה שבטווח שישה מייל תאזל בתוך שבוע. "רק אם ירחיבו את התחום ל‑20 מייל מהחוף יורגש שינוי אמיתי", הוסיף.

למרות הפסקת האש עצר חיל הים דייגים עזתים במשך יומיים רצופים. ביום חמישי נעצרו שני דייגים והובלו לאשדוד. ביום רביעי נעצרו חמישה. ארבעה מהם שוחררו מיד והחמישי נלקח לנמל אשדוד. מוחמד מעיד שהוא וארבעת עמיתיו אולצו להתפשט לפני שנעצרו. "הם החרימו את הספינה שלי, לקחו את הטלפונים הסלולריים שלי וקשרו את עינינו, עד שהגענו לאשדוד", סיפר. מוחמד שוחרר באותו יום. הוא חזר לעזה דרך מעבר ארז, אולם ספינת הדיג שלו טרם הוחזרה לו.

יו"ר איגוד הדייגים בעזה, ניזאר עייאש, העריך כי הסיבה לפעולת של צה"ל היא שאין ברשות הדייגים מכשור מודרני למדידת מרחק מהחוף, כך שהם אינם יודעים מתי עברו את מרחב הדיג המותר. "ישראל עדיין יכולה להפנות אותם בחזרה לחוף מבלי לעצור איש", הוסיף.

מקורות בצבא מאשרים את דבר המעצרים ואומרים כי הרכוש יושב לדייגים בימים הקרובים. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "חיל הים ממשיך להגן על גבולה הימי של מדינת ישראל. כלי השיט החורגים מן השטח המותר לשיט מטופלים על ידי כוחות חיל הים בהתאם לנהלים".

הגבלות תחום הדיג השתנו פעמים רבות מאז חתימת הסכמי אוסלו. בהסכמים נקבע תחום הדיג ל‑20 מייל ימי מהחוף, אולם מאז הודק הסגר על עזה. ב-2007 הוגבל תחום הדיג לשלושה מייל מהחוף. מתנדבים ממדינות שונות מתלווים לדייגי עזה כשהם יוצאים לדוג כדי לשמור עליהם. רוזה שיאנו מתנועת הסולידריות הבינלאומית סיפרה כי היא מוסיפה לצאת להפלגות גם עכשיו, אחרי פרסום ההקלות. "שישה מייל הם שיפור, אבל זה עדיין לא מספיק", אמרה, "הסכמי אוסלו קבעו תחום דיג של 20 מייל מהחוף ולדייגים יש זכות לפרנס את משפחותיהם".

דייגי עזה מרגישים על בשרם את העליות והמורדות ביחסי ישראל והפלסטינים, אך רובם לא נוטשים את התחום. "דיג הוא הדבר היחידי שאני יודע לעשות", אמר אחד הדייגים והוסיף "אני כמו דג, לא יכול לחיות מחוץ למים".

הכותבת היא עיתונאית החיה בעזה

דייגים בחוף בעזה, השבוע. "ראיתי להקת גיטרנים, וכשניסיתי להתקרב ספינות חיל הים ירו באוויר", סיפר טארק צילום: עבדאללה ק. שוראב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ