היום שאחרי המפלה המדינית

בתגובה להכרה בפלסטין באו"ם: נתניהו החליט על גל בנייה בהתנחלויות

3,000 יחידות דיור יבנו במזרח י-ם ובגדה. חרף ההתחייבות לאובמה תקודם גם תוכנית בנייה באזור E1 שתקשה על הקמת מדינה פלסטינית רציפה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הממשל האמריקאי מתח הערב (שישי) ביקורת חריפה על החלטת ממשלת ישראל לפתוח בגל בנייה בהתנחלויות. "צעדים כאלה גורמים נזק ומערימים קשיים בפני חידוש המו"מ (עם הרשות הפלסטינית) ובפני השגת פתרון שתי המדינות", אמר פקיד בכיר במחלקת המדינה. "אנחנו מתנגדים מזה שנים רבות לבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים ולהודעות על בנייה כזו".

מוקדם יותר היום החליטה הממשלה להגיב על המהלך הפלסטיני באו"ם ולאשר בנייה מיידית של כ-3,000 יחידות דיור במזרח ירושלים ובהתנחלויות בגדה המערבית. מקור מדיני בכיר ציין כי המשך הבנייה נעשה בהתאם למפת האינטרסים האסטרטגיים של ישראל. 

לדברי המקור המדיני, ישראל תקדם את הליכי התכנון והבנייה באזור E1 שמחבר בין ירושלים למעלה אדומים. מדובר בשטח מחלוקת שבניה בו תמנע רצף טריטוריטלי בין צפון הגדה המערבית לדרומה ותקשה מאוד על הקמת מדינה פלסטינית רציפה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כמו קודמיו אריאל שרון ואהוד אולמרט העניק בתחילת כהונתו התחייבות לממשל האמריקאי לא לבנות בשטח זה. אם אכן תקודם התוכנית ותבוצע בנייה באזור יהיה מדובר בהפרת התחייבות של נתניהו לנשיא ארה"ב אובמה.

הקמת מאחז חדש באיזור E1, בשנה שעברהצילום: מיכל פתאל

המקור המדיני הוסיף כי ישראל תקדם הליכי תכנון ובניה של אלפי יחידות דיור נוספות בגושי ההתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים ותשקול צעדי תגובה נוספים.

בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, גינה אף הוא את ההחלטה ואמר כי ישראל מתריסה כנגד כל הקהילה הבינלאומית ומתעקשת לחסל את פתרון שתי המדינות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ