נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שעל פי ההערכות החליט בתום התלבטות ממושכת שלא להתמודד בבחירות הקרובות, התייחס בסוף השבוע להחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם את הבנייה בהתנחלויות, בתגובה להכרה במדינה פלסטינית שאינה חברה באו"ם ביום חמישי.

"נראה כאילו הסוגיה הכי קריטית בשביל ישראל היא למנוע את שתי המדינות לשני עמים", אמר אולמרט באירוע שהתקיים במוצאי שבת במסגרת פורום סבן השנתי בוושינגטון, "זה רע כשכל העולם נגד ישראל במשהו שאנחנו בבסיס מעוניינים בו. להכריז על 3,000 יחידות דיור זו סטירת הלחי הכי גדולה בפנים של נשיא ארה"ב".

אולמרט גם התייחס לדברים שאמר קודם לכן בפורום, מקורבו של נשיא ארה"ב ברק אובמה ומי ששימש כראש הסגל שלו, ראש העיר שיקגו רם עמנואל, ולפיהם נתניהו הימר בבחירות בארה"ב - והפסיד. "אני לא חושב שזה משפיע על ביטחון ישראל, כי הנשיא אובמה הוא ידיד ישראל", אמר אולמרט והוסיף: "אבל אני חושב שהיתה כאן טעות - התערבות או מראית עין של התערבות - בפוליטיקה האמריקאית, ואם רם עמנואל אמר מה שאמר, זה כנראה משקף תחושה של רבים אחרים, וזה לא תורם ליחסים חמים בין המדינות. זה לא מענייננו מי צריך להיות הנשיא הבא של ארה"ב. אך ברק אובמה הוא ידיד מדינת ישראל, והוא לא יערב את הרגשות האישיים שלו עם מחויבותו היסודית לביטחון של מדינת ישראל".

אהוד אולמרטצילום: מרק ישראל סלם

בתשובה לשאלה האם בכל זאת יחליט לחזור לזירה הפוליטית ברגע האחרון, השיב אולמרט: "אני רץ! רצתי היום שבעה וחצי מייל בחדר הכושר!". לדבריו, "הצהרה הקשורה לפוליטיקה ישראלית ומכוונת לציבור הישראלי אני אעשה בישראל". עם זאת, ציין כי "ממשלת ליכוד ביתנו אינה מסוגלת לעשות דבר, ולכן יש להחליף אותה". 

תוכנית השלום שאולמרט הציע בעת כהונתו בראשות הממשלה ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), שמתוארת בהרחבה באוטוביוגרפיה החדשה של שרת החוץ של ארה"ב לשעבר, קונדוליסה רייס - זכתה להתייחסות מקיפה בדיון. בדבריו בנושא כינה אולמרט את עבאס "הפרטנר הכי טוב שהיה לנו אי פעם" , אך מנגד האשים כי הפלסטינים "הכשילו כל הזדמנות שהיתה להם". 

"לא נתתי לה (לרייס, נ"מ) את המפה, נתתי מפה לאבו מאזן, והוא אמר שהוא צריך לעבור עליה עם מומחים", סיפר אולמרט, "העובדה היא שהפלסטינים דחו את התוכנית הכי נועזת ומרחיקת לכת שהוצעה להם אי פעם. הם היו צריכים לענות מיד, והוא לא עשה זאת. היינו יכולים לסגור את העסקה תוך שלושה חודשים".

אולמרט טען עוד כי הסכם עתידי עם הפלסטינים יתבסס בכל מקרה על התוכנית המדוברת לה היה שותף, כמו גם על היוזמה הערבית. לדבריו, "כל ידיד ישראל צריך לצאת למסע שכנועים כדי לקדם את התוכנית. הזמן אוזל לא בשביל הפלסטינים - בשביל ישראל". "זה שובר לי את הלב כי אני יודע כמה קרובים היינו (להסכם שלום, נ"מ). אין דבר חשוב יותר, זה היה משנה את הכל", הוסיף אולמרט, "זה עדיין אפשרי - זה קשה ושובר את הלב, אך אפשרי. ישבתי מול אבו מאזן בתור ראש העיר לשעבר של ירושלים שנלחם כל חייו על אחדות העיר - והייתי מוכן לכך שחלקים מהעיר יהפכו לחלק מהמדינה הפלסטינית. סבלתי, אך לא היתה אלטרנטיבה. אם אתה רוצה לעשות שלום, אתה צריך להיות מוכן לקבל החלטות קשות, לא לעסוק בשטויות. השכונות הערביות של ירושלים יצטרכו להיות תחת שליטה ערבית. לא התפללנו לג'בל מוכאבר או עיסאוויה".

ההסכם האמור, לדברי אולמרט, לא חייב "להיות מושלם", אך הוא חייב להיחתם על-ידי נציג פלסטיני שנבחר בבחירות דמוקרטיות וזוכה להכרה בינלאומית. אז, גם אין צורך, לשיטתו, בהכרה בישראל בתור מדינה יהודית בתור תנאי מוקדם - "אם נגדיר גבולות, אוטומטית תהיה מדינה יהודית שתוכר ככזו על ידי כל העולם", אמר.

באשר ליציאה למבצע "עמוד ענן" בעזה, אמר אולמרט: "תמכתי בזה לגמרי, זה היה הדבר הנכון לעשות". עם זאת, הוסיף ראש הממשלה לשעבר כי "מה שהיה חסר אצל נתניהו היתה הלגיטימציה הבינלאומית. הממשלה שלי היתה מחויבת לשלום, וכשאתה מעורב בצורה אמיתית בתהליך השלום, הקהילה הבינלאומית מוכנה ללכת אתך. לצערי, לא השלמנו את המבצע בעזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ