למרות תום כהונתו, המשנה ליועמ"ש שנוא הימין ממשיך לעבוד

מקור הבקיא בסוגיה אמר ל"הארץ" כי לא ברור מה התשתית המשפטית המאפשרת את המשך העסקתו של מייק בלס, שעבודתו הופסקה בהחלטת ממשלה

חיים לוינסון
חיים לוינסון

המשנה ליועץ המשפטי לשעבר, עו"ד מייק בלס, ממשיך לטפל בנושאים מקצועיים במשרד המשפטים, למרות שכהונתו הסתיימה, בהחלטת ממשלה.

בלס מונה לתפקידו ב-2004, והחליף בתפקידו את מני מזוז שמונה ליועץ המשפטי לממשלה. בתפקידו, ובמיוחד בתקופת כהונתו של עו"ד יהודה וינשטיין, צבר עוצמה מקצועית רבה. וינשטיין, המתמחה במשפט פלילי, נזקק למומחיותו של בלס במשפט מנהלי בעניינים שונים. בין היתר, טיפל בלס בענייני גדר ההפרדה בשטחים, במינוי המתוכנן של יואב גלנט לרמטכ"ל שלא יצא לפועל ובאישור מינויה של פרקליטת מחוז תל אביב אריאלה סגל-אנטלר, למרות הביקורת שמתח עליה מבקר המדינה בפרשת חיים רמון. בעת תפקידו סומן בלס בחוגי ימין כמי שמוביל קו משפטי שמאלני המונע מהם "לפתור" בעיות שונות, בעיקר סביב פינוי מאחזים בגדה המערבית.

בלס היה אמור לסיים את תפקידו בפברואר 2012, אך כהונתו הוארכה בחצי שנה. בחודש ספטמבר החליטה הממשלה כי עו"ד דינה זילבר תחליף את בלס בתפקידו, וכהונתה – בת שמונה שנים – החלה ב-21 לספטמבר. למרות זאת, ל"הארץ" נודע כי בלס עדיין מטפל בעניינים משפטיים שונים, שהחל לטפל בהם בזמן ששימש כמשנה ליועץ.

מקור הבקיא בסוגיה אמר ל"הארץ" כי לא ברור מה התשתית המשפטית המאפשרת את המשך העסקתו של בלס. "הממשלה היא זו שהעבירה את סמכויותיו של בלס לזילבר. אם הממשלה היתה רוצה, היא יכלה להוציא מן הכלל את הנושאים שבהם כבר התחיל לטפל. בלי החלטת ממשלה, לא ברור באיזו סמכות הוא פועל".

ממשרד המשפטים נמסר כי "מייק בלס סיים את תפקידו כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה בחודש ספטמבר 2012. בימים אלה הוא נמצא בחופשה לקראת פרישה משירות המדינה, והוא התבקש, בטרם יפרוש, לסיים טיפול במספר נושאים הנמצאים בשלבי סיום". בתגובה לשאלה נוספת מה התשתית המשפטית המאפשרת את המשך טיפולו של בלס, נמסר בשנית כי "כעובד משרד המשפטים בחופשת פרישה, בלס מסייע במספר נושאים לבקשת המשרד. נדגיש, כי הקדנציה של מר בלס כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה הסתיימה, ובעניינים שבהם הוא מסייע, אין הוא משתמש בסמכויות המוקנות למשנה ליועץ".

המשך עבודתו של בלס היא לצנינים בעיני חוגי הימין. אורית סטרוק, המועמדת במקום העשירי ברשימת הבית היהודי-האיחוד הלאומי, אמרה ל"הארץ" כי "התנהלות משרד המשפטים שמה ללעג ולקלס החלטה חד-משמעית של ממשלה נבחרת. זהו שיא חדש בתרבות ה'פקידוקראטיה'. על ראש הממשלה להסביר כיצד ייתכן שע"ד בלס, הידוע בעמדותיו השמאלניות, ממשיך להוביל את המדינה למחוזות הנוגדים לחלוטין את
רצון הבוחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ