בכיר במשרד החוץ הבריטי: "יש תיאבון רב לנקוט בפעולות נגד ישראל"

לפי רשת סקיי ניוז הבריטית, לונדון תדון היום בצעדים נגד ישראל, ומלבד החזרת השגריר נשקלת השעיית הסכמי הסחר עם ישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגרירי ישראל בבריטניה, צרפת ושוודיה זומנו היום (שני) לשיחות נזיפה בעקבות תוכנית ישראל לקדם את תוכנית הבנייה בשטח E1 שבין ירושלים ומעלה אדומים. השגריר בלונדון, דניאל טאוב, בפאריס, יוסי גל, ובשטוקהולם, יצחק בחמן, שמעו מסר לפיו על ישראל לחזור בה מכוונתה לקדם את תוכנית הבנייה. לידי השגריר בשטוקהולם הועברה מחאה רשמית על גל הבנייה בהתנחלויות.

השר לענייני המזה"ת בממשלת בריטניה אמר לשגריר הישראלי בלונדון כי בריטניה מגנה את ההחלטה להאיץ את הבנייה בהתנחלויות ואת הפשרת הפרויקט ב-E1. "צעדים אלה מאיימים על פתרון שתי המדינות ואני קוראים לממשלת ישראל לחזור בה מהמלך", אמר השר אליסטר ברט לשגריר.

רשת החדשות הבריטית סקיי ניוז אישרה את הפרסום ב"הארץ" הבוקר, לפיו בריטניה שוקלת להחזיר את שגרירה בישראל בתגובה לקידום תוכנית הבנייה בשטח E1. בכיר במשרד החוץ הבריטי שצוטט בסקיי ניוז אמר כי "כל האופציות על השולחן". לפי הדיווח, ממשלת בריטניה תחליט בנושא מאוחר יותר היום, ובין הצעדים שנשקלים, לצד החזרת השגריר, גם השעיית הסכמי הסחר עם ישראל.

המקורות במשרד החוץ הבריטי אמרו לסקיי כי "יש תיאבון רב לנקוט בפעולות נגד ישראל, דוגמת השעיית חלק מהסעיפים בהסכם האסוציאציה בין ישראל לאיחוד האירופי". מנגד, במשרד החוץ הבריטי מסרו לבי-בי-סי כי הטענות לגבי השבת השגריר הן בגדר "ספקולציה". בצרפת הכחישו את הכוונה להשיב את השגריר בתגובה לתוכנית הבנייה. "יש דרכים אחרות בהן אנו יכולים להביע את חוסר שביעות הרצון שלנו", אמר גורם במשרד החוץ הצרפתי לסוכנות הידיעות רויטרס.

החלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקדם את תוכנית הבנייה ב-E-1 ולבנות 3,000 יחידות דיור נוספות בגושי ההתנחלויות ובמזרח ירושלים הכו בהלם את משרדי החוץ ואת לשכות המנהיגים בלונדון ופאריס. מעבר לעובדה שבריטניה וצרפת רואות בבנייה ב-E-1 "קו אדום", הכעס בשתי הבירות נבע מהתחושה שישראל השיבה במהלך כפוי טובה על התמיכה הרבה שקיבלה מבריטניה וצרפת בעת המבצע בעזה. "בלונדון זועמים על ההחלטה בנוגע ל-E-1", אמר דיפלומט אירופאי ל"הארץ".

לדברי דיפלומט אירופי בכיר, הבריטים והצרפתים החליטו לפעול בתיאום לגיבוש חבילת צעדים מעשיים שיינקטו בימים הקרובים ויבהירו לממשלת ישראל עד כמה גדול הכעס כלפיה. הדיונים בנושא החלו כבר ביום שישי והם צפויים להימשך היום (שני). הבריטים והצרפתים עדכנו במהלכיהם גם את הממשל האמריקאי ומדינות אירופיות נוספות כגון גרמניה. "הפעם לא מדובר בהודעות גינוי בלבד, יהיו פעולות ממשיות מול ישראל", אמר דיפלומט אירופי בכיר.

ממשלת גרמניה וממשלת רוסיה פרסמו בצהריים הודעות בהן קראו לישראל לחזור בה מההחלטה לקדם את תוכנית E1 ולבנות 3,000 יחידות דיור במזרח ירושלים ובגושי ההתנחלויות. דובר ממשלת גרמניה, שטפן שלברט, אמר היום כי גרמניה קוראת לישראל לחזור בה מתוכנית הבנייה בשטחים. יחד עם זאת, הוסיף שלברט כי ההחלטה אינה פוגעת בביקורו המתוכנן של בנימין נתניהו בגרמניה, ביום רביעי הקרוב.

גם רוסיה מתחה ביקורת על התגובה הישראלית למהלך הפלסטיני. בהודעה שהוציא משרד החוץ הרוסי נאמר כי ההחלטה הישראלית מצמצמת את הסיכוי למו"מ ישיר בין ישראל לפלסטינים בעתיד. "רוסיה מודאגת מאוד מהכוונות הישראליות. ליישום ההצהרות הישראליות תהיה השפעה שלילית על פתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני", נכתב בהודעה.

שר החוץ של שוודיה, קרל בילדט, כתב בבלוג שלו כי צעדיה של ישראל בעקבות ההצבעה באו"ם הינם "נקמה נגד הפלסטינים שעלולה להסלים את המצב באופן דרמטי".

שר האוצר, יובל שטייניץ, הגיב לסערה הדיפלומטית במהלך ראיון לגלי צה"ל. "לא היה לנו ספק שהאירופים והאמריקאים ישמיעו קולות מחאה נגד ההחלטה לבנות בשטחי E1, אני משוכנע שכולם מבינים שהיינו צריכים להגיב. לא ייתכן שישראל תושיט את הלחי השנייה למהלך הפלסטיני", אמר שטייניץ.

"עד כה התשובה הישראלית היא די מתונה", הוסיף שר האוצר. "לא החלטנו, כרגע, לרסק את הרשות באופן טוטאלי, אבל אנחנו לא יכולים שלא להגיב. גם האירופים והאמריקאים יודעים שהיינו חייבים להגיב. הם הזהירו את הפלסטינים שלא ללכת לאו"ם מכיוון שהם יפגעו", אמר שטייניץ.

יו"ר מפלגת "התנועה", ציפי לבני, הגיבה להתפתחויות המדיניות ואמרה כי "ממשלת נתניהו מסכנת את ישראל". לדברי לבני, "הידיעה האחרונה על צרפת ובריטניה מוכיחה פעם נוספת שצעדיה הדיפלומטיים של הממשלה רעים לישראל. ההכרזה על הבנייה מבודדת את ישראל, מזמינה לחץ בינלאומי וממילא לא תקויים. בחודש אחד של התנהלות ביטחונית ומדינית מסוכנת, הקים נתניהו מדינת חמאס בעזה, מדינה פלסטינית באו"ם, ועכשיו בתגובותיו הופך את ישראל לאשמה בעולם. מנהיג מקרב את העולם אלינו, פוליטיקאי מרחיק את העולם בשביל עצמו. זה חייב להיפסק".

ראש הצוות המדיני ביטחוני של מפלגת העבודה, בנימין (פואד) בן אליעזר, אומר כי "העולם מאבד את סבלנותו מול מדיניותו של הבלתי אחראית של ראש הממשלה. ההחלטה לבנות 3,000 יחידות דיור בירושלים ובשטחים כצעד ענישה בתגובה להחלטת האו"ם להעניק מעמד של משקיפה לרשות הפלסטינית לא תתרום דבר לאינטרסים הישראלים. ההחלטה אף מסכנת את התמיכה של ארצות הברית ושל מדינות אירופה בישראל, שבאה לידי ביטוי במבצע עמוד ענן".

בן אליעזר המשיך ואמר כי העולם מתחיל לומר לישראל 'עד כאן' ועצם העובדה שמדינות ידידות כמו בריטניה וצרפת שוקלות להשיב את שגריריהן היא תופעה שעלולה להוביל את ישראל לבידוד בינלאומי.

האם צעדי הממשלה מועילים לישראל או תורמים לבידודה הגובר?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ