אטלנטיק: ישראל ביקשה מירדן לתמוך בתקיפת הנשק הכימי הסורי

לפי הדיווח, נתניהו שלח פעמיים שליחים לעמאן כדי לתאם את המהלך, אולם הירדנים השיבו כי טרם בשלו התנאים למהלך זה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראל ביקשה מירדן פעמיים בחודשיים האחרונים "אור ירוק" לתקיפת מתקני הנשק הכימי של סוריה – כך דיווח העיתונאי ג'פרי גולדברג באתר האינטרנט של המגזין "אטלנטיק". לפי הדיווח, ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח פעמיים שליחים של המוסד לעמאן, כדי לתאם את הנושא עם הירדנים ולקבל את אישורם למהלך.

עם זאת, לפי גולדברג, הירדנים השיבו על כך בשלילה ולא נתנו הסכמתם לפעולה. גורמי מודיעין אמריקאים שצוטטו בכתבה, ציינו כי המסר הירדני היה שטרם בשלו התנאים למהלך שכזה. לפי גולדברג, אחד הבכירים איתם דיבר הסביר כי הפנייה הישראלית לעמאן נובעת מחשש להשפעות התקיפה הישראלית על יציבות המשטר בירדן.

"כמה מהאתרים נמצאים לא הרחק מהגבול הירדני", אמר המקור. "הירדנים נזהרים מאוד לא להכעיס את המשטר (הסורי) והם מניחים שהסורים יחשדו בשיתוף פעולה ירדני בתקיפה ישראלית". גולדברג טוען עוד כי לפי מקורות מודיעיניים, מל"טים אמריקאים וישראליים עוקבים מקרוב אחר מאגרי הנשק הסוריים.

רשת סי-אן-אן דיווחה היום כי צבא סוריה החל לבצע פעולות להכנת גז "סארין" לשימוש כנשק כימי נגד המורדים. בכיר אמריקאי אמר לרשת כי מידע מודיעיני חדש שהגיע לידי ארה"ב מצביע על התפתחויות מדאיגות בכל הנוגע לנשק הכימי של סוריה. לדבריו, ניתן להטעין את גז הסארין בפגזי ארטילריה.

דובר הבית הלבן ג'יי קרני הזהיר היום את המשטר הסורי שלא להשתמש בנשק הכימי שברשותו. "הדאגה שלנו גוברת מכך שהמשטר הסורי עלול לנקוט בצעד נואש ולהשתמש בנשק הכימי שברשותו", אמר קרני. "צעד כזה יהיה מבחינתנו חצייה של קו אדום. אסד צריך לדעת שהעולם מסתכל על מעשיו ושהוא יצטרך לתת את הדין אם ישתמש בנשק כימי או אם לא ישמור עליו בצורה ראויה".

קרני רמז כי ארה"ב שוקלת פעולה צבאית כדי למנוע שימוש בנשק כימי על ידי המשטר הסורי. "אנחנו חושבים שזה חשוב להתכונן לכל התסריטים. הכנת תכניות מגירה היא הדבר האחראי לעשות", אמר.

ה"ניו-יורק טיימס" דיווח אתמול מפי גורמי מודיעין אמריקאים, אירופאים וישראלים כי אותרו ראיות חדשות לפעילות באתרי נשק כימי בסוריה. הגורמים הבהירו כי אינם בטוחים אם כוחותיו של אסד מתכוננים להשתמש בנשק כמוצא אחרון מול צבאות המורדים, או לשגר מסר של אזהרה למערב, על ההשלכות הצפויות אם תועבר עוד תחמושת למתנגדי השלטון.

"במובן מסויים, הדברים דומים למה שביצעו בעבר", אמר גורם מודיעין אמריקאי בכיר לעיתון. "עם זאת, הם עושים דברים המעלים אפשרות כי בכוונתם להשתמש הפעם בנשק. הם לא רק מזיזים אותו ממקום למקום, זהו סוג שונה של פעילות". למרות זאת, אמר הגורם כי הסורים לא ביצעו את הפעולות הבוטות והשקופות ביותר המעידות על כוונתם להשתמש בנשק, כמו הכנת סוללות ארטילריה או הטענת מטוסי קרב בפצצות. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ