פרשת הרפז |

הדו"ח הסופי של מבקר המדינה הועבר למבוקרים המרכזיים

מפרסומים קודמים עולה כי המבקר מטיל את מירב האשמה על מחנהו של גבי אשכנזי. פרטי הדו"ח אסורים לפרסום ומועד חשיפתו לציבור ייקבע בכנסת

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

דו"ח מבקר המדינה בפרשת הרפז חולק היום (שני) למעורבים המרכזיים בפרשה ולשורת בכירים נוספים בהם: ראש הממשלה בנימין נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין והרמטכ"ל בני גנץ. ביום חמישי האחרון קיבל מבקר המדינה, יוסף שפירא, את הטיוטה הסופית של הדו"ח בפרשה.

חלוקת הדו"ח למבוקרים מקדמת את פרסומו ברבים, אם כי מועד זה ייקבע על ידי הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת, בראשות ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי). גם מחלקת ביטחון המידע של צה"ל, המלמ"ב (הממונה על הביטחון במשרד הביטחון) והשב"כ קיבלו עותקים מהדו"ח, כדי לבדוק אילו חלקים ממנו יוותרו חסויים ואילו לא. רק לאחר מכן יוכל ח"כ אריאל להתיר את פרסום הדו"ח. נכון להיום, על פרטי הדו"ח קיים צו איסור פרסום שהוציא בית המשפט העליון.

לפי פרסומים קודמים, משרד המבקר מטיל את מירב האשמה בפרשת המסמך על מחנהו של הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי. עוד ייקבע כי עוזרו של אשכנזו, אל"מ ארז וינר, פעל יחד עם סא"ל (מיל') בועז הרפז כדי לאסוף מידע לא מחמיא על שר הביטחון אהוד ברק ועל מקורביו.

מאז פרסום הטיוטה הראשונה, בחודש מארס, מותנה חלק מהביקורת שהופנתה לעבר אשכנזי ואילו ברק ספג יותר ביקורת, בעיקר בנוגע ליחסים ששררו בין הלשכות ולהליכי מינוי הרמטכ"ל.

ח"כ אריאל התבטא בחודש שעבר בחריפות ביחס לטיוטת דו"ח המבקר. "כמי שנחשף לחלק מהחומר - נחרדתי", אמר בכנס שנערך בים המלח, "זה מה שקורה במקומות הכי חשובים, שם מחליטים אם ילדינו יילכו למלחמה? חרדת אלוהים. קשה להאמין. עוסקים שם בלהשמיץ את שר הביטחון. אני לא חסיד גדול שלו, אבל לא יעלה על הדעת שראש הצבא עסוק באיסופי חומרים על שר הביטחון".

ח"כ אריאל הוא שהציע את חוק לינדנשטראוס, שנועד לאפשר למבקר המדינה הקודם להשלים את בדיקתו בפרשת המסמך תוך שלושה חודשים. הצעת חוק זו הטיבה באופן יחסי עם ברק. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ