ישראל מגיבה בביטול לזעם האירופי: ההחלטה על אישור הבנייה לא תשונה

השגרירים בבריטניה, צרפת, שוודיה, ספרד ודנמרק זומנו לנזיפה על אישור הבנייה באזור E-1. גורם ישראלי: לא צריך להתפלא שלא ישבנו בחיבוק ידיים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אחרי שתיקה בת כמה שעות הגיבו אחר הצהריים (שני) בלשכת ראש הממשלה לגינויים הרבים ממדינות אירופה על החלטתו של בנימין נתניהו לאשר בניית 3,000 יחידות דיור במזרח ירושלים ובגושי ההתנחלויות וכן לקדם את תוכנית הבנייה באזור E-1, שבין ירושלים למעלה אדומים. 

גורם בלשכת ראש הממשלה אמר הערב כי ישראל לא תחזור בה מההחלטה, שהתקבלה לאחר שדרוג מעמדה של פלסטין באו"ם למדינה משקיפה שאינה חברה. "נמשיך לעמוד על האינטרסים החיוניים שלנו גם מול לחצים בינלאומיים ולא יהיה שינוי בהחלטה שהתקבלה", אמרו בלשכת נתניהו והוסיפו כי לאור העובדה שהמהלך הפלסטיני באו"ם הוא הפרה של ההסכמים עם ישראל, "לא צריך להתפלא שישראל לא ישבה בחיבוק ידיים".

מקור בלשכת נתניהו התייחס גם לאפשרות שישראל תקדם צעדים נוספים נגד הפלסטינים, ואמר כי בירושלים יפעלו בהתאם להתנהגותם. "אם הם ימשיכו בצעדים החד צדדיים – ישראל תפעל בהתאם", אמר.

אחרי הגינוי האמריקאי והביקורת הנוקבת שנשמעה בכמה מבירות אירופה לתוכנית הבנייה, זומנו היום שגרירי ישראל בבריטניה, צרפת ושוודיה לשיחות נזיפה. השגריר בלונדון דניאל טאוב, השגריר בפאריס יוסי גל, והשגריר בשטוקהולם יצחק בחמן, שמעו מסר לפיו על ישראל לחזור בה מכוונתה. גם שגריר ישראל בספרד, אלון בר, זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ במדריד וכך גם שגריר ישראל בדנמרק.

השר לענייני המזרח התיכון בממשלת בריטניה, אליסטר ברט, אמר לשגריר טאוב כי לונדון מגנה את ההחלטה להאיץ את הבנייה בהתנחלויות ולהפשיר את פרויקט E-1. "צעדים אלה מאיימים על פתרון שתי המדינות. אנו קוראים לממשלת ישראל לחזור בה מהמהלך", אמר ברט.

במקביל, אישרה רשת החדשות סקיי את הפרסום ב"הארץ" הבוקר, לפיו בריטניה שוקלת להחזיר את שגרירה בישראל. בכיר במשרד החוץ הבריטי אמר לרשת כי "כל האופציות על השולחן". לפי הדיווח, בלונדון צפויה להתקבל החלטה בעניין מאוחר יותר היום, ובין הצעדים שנשקלים, לצד החזרת השגריר, גם השעיית הסכמי הסחר עם ישראל.

החלטתו של נתניהו לקדם את בניית 3,000 יחידות הדיור ואת תוכנית הבנייה ב-E-1 הכו בהלם את משרדי החוץ ולשכות המנהיגים באירופה, בעיקר בבריטניה וצרפת. הן בלונדון והן בפאריס רואים בבנייה ב-E-1 "קו אדום", אולם הכעס בשתי הבירות נובע בעיקר מהתחושה שישראל השיבה במהלך כפוי טובה על התמיכה הרבה שקיבלה מבריטניה וצרפת בעת מבצע "עמוד ענן".

לאן יגיע המשבר ביחסים עם אירופה? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ