שגריר ארה"ב לשעבר: הממשל זועם בשל טענה שהבנייה בי-ם נועדה לפגוע באובמה

דן קרצר טוען שבוושינגטון נדהמו מדברי פקיד ישראלי, שאמר כי המהלך הגיע כתגמול על כך שאובמה סירב להתחייב על עתיד גושי ההתיישבות; שגריר ישראל באוסטרליה זומן לשיחת נזיפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנכ"ל משרד החוץ של אוסטרליה זימן הלילה (שלישי) את שגריר ישראל בקנברה יובל רותם לשיחת נזיפה בעקבות ההחלטה לקדם את תכנית הבנייה בשטח E1 ולהחרים את כספי המסים הפלסטינים. "אוסטרליה מתנגדת לבנייה בהתנחלויות", אמר שר החוץ של האוסטרלי בוב קאר, "פעולות כאלה מאיימות על עתיד פתרון 2 המדינות".

קודם לכן הממשל האמריקאי החמיר את ביקורתו על החלטת ישראל לקדם את הבניה בשטח 1-E בתגובה לדבריו של פקיד ישראלי, שתיאר את המהלך כ"תגמול" ישראלי על סירובו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לאשרר את מכתבו של הנשיא בוש בקשר לעתיד גושי היישובים ביהודה ושומרון.

שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר, דן קרצר, מסר אמש (שני) ל"הארץ" שהאמריקאים זעמו לאחר שקראו את דברי הפקיד, שנאמרו בתדרוך רקע, על פיהם בשל סירובו של אובמה לעמוד מאחורי המכתב מ-2004 של בוש לראש הממשלה דאז אריאל שרון "איננו חשים עצמנו מחויבים להבטחות שנתנה ישראל לגבי 1-E".

"האמריקאים הבינו מזה שישראל רק חיכתה להזדמנות מתאימה ושהחלטת האו"ם סיפקה את הרגע המתאים", אמר קרצר, "זו הייתה מכה מתחת לחגורה, מבחינתם". מבדיקת "הארץ" עולה שפקיד ישראלי בכיר אכן אמר את הדברים בתדרוך רקע לכמה עיתונאים במהלך סוף השבוע.

קרצר, היום פרופסור למדיניות במזרח התיכון באוניברסיטת פרינסטון, אמר ש"ישראל יכלה בקלות להגיד שמדובר בתגובה להצבעה באו"ם על הכרה בפלסטין כמדינה משקיפה ושממילא ההחלטה נוגעת רק לתכנון בשלב הזה. אבל תדרוך הרקע הבהיר שמדובר ביעד כפול: הענשת הפלסטינים באמצעות החרמת חוב של מאה מיליון דולר של הפלסטינים לחברת החשמל – ופעולת עונשין נגד אובמה על כך שלא אשרר את המכתב".

קרצר (מימין) עם אריאל שרון ובנימין נתניהו, 2003צילום: ליאור מזרחי / באובאו

"מדובר בפעולת תגמול לה חיכו כבר ארבע שנים", הוא הוסיף, "והיא נועדה לפגוע לא רק בפלסטינים, אלא גם באובמה". קרצר סיפר כי האמריקאים רתחו מזעם כשקראו את דברי הפקיד.

במכתבו מה-14 לאפריל 2004, שהיווה חלק מחילופי המכתבים בין בוש ושרון לקראת ההתנתקות הישראלית מרצועת עזה, כתב הנשיא האמריקאי: "לאור המציאות החדשה בשטח, לרבות קיומם של מרכזי אוכלוסייה ישראליים גדולים, אין זה מציאותי לצפות שתוצאת המשא ומתן על הסדר הקבע תהיה חזרה מלאה ושלמה לקווי שביתת הנשק של 1949, וכל המאמצים בעבר לשאת ולתת בדבר פתרון של שתי מדינות הגיעו לאותה המסקנה. יהא זה מעשי לצפות שכל הסדר קבע יתבסס על שינויים המוסכמים על שני הצדדים, אשר משקפים את אותה המציאות".

בתחילת כהונתו של אובמה נכשלה ישראל בניסיונה לשכנע את הנשיא לעמוד מאחורי המכתב כדי שישמש בסיס לנוסחה האמריקאית בקשר לגבולות העתידיים בכל הסדר קבע. המתיחות שנוצרה בין הצדדים הגיעה לכדי קרע גלוי בעקבות נאומו של הנשיא אובמה ב-19 במאי 2011 שבו אמר ש"הגבולות בין ישראל ופלסטין צריכים להתבסס על קווי 1967 עם שינויים הדדיים מוסכמים" – מבלי להזכיר את גושי ההתיישבות.

קרצר הוא העורך של ספר חדש הכולל קובץ מאמרים העוסקים בניתוח המדיניות האמריקאית כלפי הסכסוך הישראלי-ערבי ובהמלצות לממשל כיצד לחדשו. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ