האלוף במיל' סמיה יבדוק הקשר בין הרפז לקציני המ"מ

מינוי הוועדה שבראשה יעמוד נחשב לחריג, בייחוד לאור העובדה שאמ"ן בדק ב-2012 את השלכות מסמך הרפז. אתמול חולק דו"ח המבקר למעורבים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

האלוף במילואים יום טוב סמיה מונה לראשות ועדת החקירה שמינה הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, לבדיקת קשריו של סא"ל במילואים בועז הרפז עם קצינים במערך המבצעים המיוחדים (מ"מ) של צה"ל. בנוסף, מונה גם קצין בודק לבדיקת הנושא במסגרת פעילות הוועדה – האלוף קובי ברק, המכהן כראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה.

מינוי ועדת החקירה נחשב לדבר חריג, בייחוד לאור העובדה כי אגף המודיעין בדק עוד בחודש נובמבר 2010 את השלכות פרשת מסמך הרפז. על הקמת הוועדה דאז הנחה ראש האגף הקודם, האלוף עמוס ידלין, ובאישור הרמטכ"ל באותה עת, גבי אשכנזי. תפקידה היה לבדוק לא רק את המעמד לו זכה סא"ל במיל' הרפז, אלא גם את החשד כי יצר קשרים לא תקינים עם אנשי מערך המבצעים המיוחדים באגף.

דובר צה"ל מסר אתמול בהקשר זה כי "בעקבות ממצאים שהגיעו ללשכת הרמטכ"ל בנושא דו"ח הרפז, הנחה הרמטכ"ל לפני מספר שבועות להקים ועדת בדיקה וחקירה באחת היחידות באגף המודיעין".

אתמול חולק דו"ח המבקר בפרשת הרפז למעורבים המרכזיים בפרשה, וכן לשורת בכירים, ביניהם ראש הממשלה, הרמטכ"ל והיועץ המשפטי לממשלה. פרסום הדו"ח בהמשך ברבים יקבע רק לאחר תהליך של בדיקת תוכנו על ידי גופי ביטחון המידע, ועל פי החלטת הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת, בראשות ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי).

זרעים של פירות באושים: טור דעה של יום טוב סמיה שפורסם ב"הארץ" ב-2011

לפי פרסומים קודמים, משרד המבקר מטיל את מירב האשמה בפרשת המסמך על מחנהו של הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי. עוד ייקבע כי עוזרו של אשכנזי, אל"מ ארז וינר, פעל יחד עם סא"ל (מיל') בועז הרפז כדי לאסוף מידע לא מחמיא על שר הביטחון אהוד ברק ועל מקורביו. מאז פרסום הטיוטה הראשונה, בחודש מארס, מותנה חלק מהביקורת שהופנתה לעבר אשכנזי ואילו ברק ספג יותר ביקורת, בעיקר בנוגע ליחסים ששררו בין הלשכות ולהליכי מינוי הרמטכ"ל.

ח"כ אריאל התבטא בחודש שעבר בחריפות ביחס לטיוטת דו"ח המבקר. "כמי שנחשף לחלק מהחומר - נחרדתי", אמר בכנס שנערך בים המלח, "זה מה שקורה במקומות הכי חשובים, שם מחליטים אם ילדינו יילכו למלחמה? חרדת אלוהים. קשה להאמין. עוסקים שם בלהשמיץ את שר הביטחון. אני לא חסיד גדול שלו, אבל לא יעלה על הדעת שראש הצבא עסוק באיסופי חומרים על שר הביטחון". ח"כ אריאל הוא שהציע את חוק לינדנשטראוס, שנועד לאפשר למבקר המדינה הקודם להשלים את בדיקתו בפרשת המסמך תוך שלושה חודשים. הצעת חוק זו הטיבה באופן יחסי עם ברק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ