בכיר במערכת הביטחון: ישראל תבצע בקרוב ניסוי של חץ 3

יאיר רמתי, ראש מנהלת חומה, רמז כי הניסוי יכלול רק שיגור של הטיל, ללא יירוט. המערכת המשודרגת צפוייה להפוך למבצעית בעוד שלוש שנים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מערכת הביטחון תקיים בקרוב ניסוי שיגור למערכת ה"חץ 3", המיועדת ליירט טילים שיגיעו מאיראן. יאיר רמתי, ראש מנהלת "חומה" במשרד הביטחון, אמר הערב (שלישי) בכנס בוגרי המכללה לביטחון לאומי כי הוא "מקווה מאוד שדי בקרוב אנחנו נבצע את השיגורים של מיירטי החץ 3". לפי דבריו של רמתי, הניסוי עצמו לא צפוי להיות ניסוי יירוט, אלא ניסוי שיגור בלבד.

בשנים האחרונות האיצה ישראל את הפיתוח של ה"חץ 3", שמכונה במערכת הביטחון "בני רשף" – מערכת הגנה מפני טילים בליסטיים ארוכי טווח. הערב הגדיר רמתי את המערכת כ"טיל להגנה מפני טילים בליסטיים מאיראן, נושאי ראש להשמדה המונית". השיפור העיקרי בין חץ 3 למערכת ה"חץ" הפעילה כיום בישראל היא במיירט עצמו, שהינו בעל משקל קל יותר ויכול לפעול לטווחים ארוכים יותר. במערכת הביטחון הסבירו כי הטיל המיירט, המכונה "רשף", יכול לצאת אל מחוץ לאטמוספירה, שם הוא מבצע תמרונים ולמעשה "רודף" אחר המטרה. לפי הערכות שונות, מערכת "חץ 3" תהיה מבצעית בעוד כשלוש שנים.

מערכת הביטחון השלימה בשנה האחרונה גם סדרת שיפורים משמעותיים במערכת יירוט הטילים ארוכי הטווח "חץ 2", שנועדו להגן גם מפני רקטות לטווח בינוני. לפני כעשרה ימים השלימו במשרד הביטחון את ניסוי היירוט הראשון למערכת "שרביט קסמים", המיועדת להגנה מפני רקטות לטווח בינוני, בעיקר אלו הנמצאות בידי חיזבאללה.

קרדיט: דובר צה"ל

ניסוי היירוט של מערכת "שרביט קסמים" לפני כעשרה ימים

לפי הערכת מערכת הביטחון, כיום בידי הארגון כ-60 אלף רקטות, מהן כ-5,000 רקטות המסוגלות להגיע לאזור המרכז. במערכת הביטחון סבורים כי בידי איראן מאות טילי ה"שיאהב 3" מתקדמים, המסוגלים להגיע לטווח של אלפי קילומטרים.

בפברואר אשתקד בוצע ניסוי מוצלח בדגם משודרג של טיל החץ 2. הניסוי התרחש בחוף המערבי של ארצות הברית, במשולב עם המנהל האמריקאי להגנת טילי. בניסוי שוגר טיל חץ 2 מדגם "בלוק 4" אל עבר טיל מטרה שנורה מספינה של הצי האמריקאי באוקיינוס השקט. הטיל המיירט פגע במטרה והשמיד אותה. הניסוי בדק בעיקר שיפורים בתוכנת הטיל, המאפשרת למערכת החץ יכולת טובה יותר נגד טילים מתקדמים איראניים דוגמת השיהאב 3.

"בלוק 4", שהפך מאז הניסוי למבצעי, הוא הדגם המתקדם ביותר של החץ, עד לקליטתו של חץ 3, הנמצא כרגע בשלבי פיתוח וצפוי להיכנס לפעילות בעוד כארבע שנים.

מנהלת חומה היא הכלי המרכזי של מערכת הביטחון בפיתוח יכולות להגנה על העורף. בראשה עומד יאיר רמתי, שנכנס לתפקיד בשנה שעברה. רמתי, היה קודם לכן סמנכ"ל השיווק של התעשייה האווירית, והוא החליף את בתפקיד את אריה הרצוג.

ניסוי בטיל החץ שהתקיים בפלמחים ב-2003צילום: אוריאל סיני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ