מרקל תזהיר את נתניהו: ישראל בדרך לבידוד בינלאומי חמור

השניים ייפגשו הערב, על רקע המשבר המדיני בין ישראל לאירופה. מרקל תדרוש מנתניהו להתחייב שלא ליישם את ההחלטה לבנות במתחם E1

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע המשבר המדיני החמור בין ישראל לאיחוד האירופי, ייפגש הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו בברלין עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. האחרונה, שיחסיה עם נתניהו היו מתוחים ביותר בארבע השנים האחרונות, תדגיש בפני נתניהו כי עליו לבחור בין קידום תהליך השלום והקמת מדינה פלסטינית, לבין הידרדרות לבידוד בינלאומי חמור.

נתניהו ישמע ממרקל מסרים חריפים ביותר בנוגע לצעדי הענישה שישראל נקטה כלפי הרשות הפלסטינית ובעיקר בנוגע להחלטתו לקדם את תכנית E1, לחיבור מעלה אדומים לירושלים ובניית 3,000 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. הקנצלרית תדרוש מנתניהו לחזור בו מההחלטה או לפחות להתחייב להקפיא את יישומה מיד לאחר הבחירות בישראל.

אתמול המשיכו מדינות בעולם במחאה נגד צעדי ישראל: שר החוץ של בריטניה, וויליאם הייג, הזהיר את ישראל כי אם לא תחזור בה, יישקלו צעדים נוספים שמדינות אירופה יוכלו לנקוט נגדה. הייג הבהיר שבשלב זה לא נשקלת הטלת סנקציות כלכליות על ישראל אלא "גיבוש נוסחה של תמריצים ועונשים".

כמו כן, שגרירי מדינת ישראל באוסטרליה, ברזיל, אירלנד, פינלנד ומצרים זומנו לשיחות נזיפה במשרדי החוץ. בכל השיחות התבקשו השגרירים להעביר לממשלה בירושלים את המסר לפיו היא מתבקשת לחזור בה מההחלטה.

נתניהו ומרקל בביקורה בישראל בינואר 2011צילום: מיכל פתאל

בניגוד לעמיתיה בבריטניה וצרפת, מרקל לא נקטה צעדים כמו זימון שגריר ישראל לשיחת נזיפה והיא תרצה לקיים את הדיאלוג הנוקב עם נתניהו בעצמה. מרקל צפויה לומר לנתניהו שעליו לבחור בין קידום תהליך השלום והקמת מדינה פלסטינית שתבטיח את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, לבין המשך ההתנחלויות והידרדרות למסלול שיהפוך את המדינה היהודית והדמוקרטית למדינת אפרטהייד, שתהיה מבודדת לחלוטין בעולם.

חרף המשבר הדיפלומטי והמתיחות עם נתניהו, מרקל התעקשה לקיים את פסגת הממשלות עם ישראל, שתיפתח ביום חמישי בברלין. פקיד גרמני בכיר ציין כי מרקל גם לא העלתה על דעתה נקיטת סנקציות דוגמת השעיית אספקת הצוללות לישראל, כיוון "שבעבורה ביטחון ישראל הוא קדוש".

הבכיר הגרמני ציין כי פסגת הממשלות היתה רעיון של מרקל שנועד לאפשר לבצר את יחסי ישראל-גרמניה, למסד ולבסס אותם, בצורה שלא יהיו תלויים בשינויים פוליטיים ובתחלופת הממשלות בשתי המדינות. פסגת הממשלות השנה תתמקד במדע וחדשנות והוזמנו אליה, לצד שרים בכירים, גם מדענים מובילים משתי המדינות.

נתניהו ינחת בברלין פחות משבוע אחרי ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם על הכרה בפלסטין כמדינה משקיפה. בניגוד לשנים קודמות, גרמניה נמנעה מלסייע לישראל במאמצי השתדלנות באו"ם. הקנצלרית רתחה על התנהלותו של נתניהו והחליטה לשנות ברגע האחרון את עמדתה מהצבעה נגד להימנעות.

נתניהו זעם על עמדתה של הקנצלרית בהצבעה באו"ם ויועצו לביטחון לאומי יעקב עמידרור ניהל שיחת טלפון קשה בטונים גבוהים עם יועצה הבכיר של מרקל, כריסטוף הוייסגן.

להחלטה של מרקל היו שתי סיבות. ראשית, היא ביקשה במשך ארבע שנים מנתניהו לנקוט מחוות בנושא הבנייה בהתנחלויות, אך הוא סירב. שנית, מרקל חשה שנתניהו לוקח את תמיכתה של גרמניה כמובנת מאליה ומשתמש בה ככלי משחק במגעיו מול שאר מדינות האיחוד האירופי בנושא הפלסטיני.

המגזין "דר שפיגל" דיווח שלשום על סיבה נוספת שבעטיה החליטה מרקל להימנע ולא להתנגד. ערב ההצבעה היא קיבלה שיחת טלפון מהמנצח הישראלי דניאל בארנבוים, שמשמש כמנהל המוזיקלי של האופרה של ברלין. בארנבוים, שידוע כמבקר חריף של מדיניות ישראל בשטחים, ביקש מהקנצלרית לא להתנגד למהלך הפלסטיני באו"ם וציין לפניה שנוסח ההחלטה מזכיר את פתרון שתי המדינות והכרה בזכותה של ישראל להתקיים.

מאז נכנס בנימין נתניהו ללשכת ראש הממשלה היו יחסיו עם מרקל מתוחים מאוד והשניים התעמתו כמה פעמים בנושא הבנייה בהתנחלויות. הקנצלרית חשה במספר מקרים כי נתניהו רימה אותה, הדליף בצורה מניפולטיבית קטעים משיחותיהם ולא עמד בהבטחות שנתן לה בעניין הפלסטיני.

הסוד הגלוי במערכת המדינית בברלין הוא שהקנצלרית התייאשה מנתניהו. אין לה אשליות לגבי כוונותיו בנושא תהליך השלום והיא הפסיקה לקוות שהוא יפתיע וישנה כיוון. בראייתה של מרקל, נתניהו עסוק יותר בטקטיקה ובהישרדות פוליטית ופחות באסטרטגיה ובנסיון להבטיח את עתידה של מדינת ישראל והעם היהודי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ