הוויכוח על הבנייה בשטחים מסעיר גם את יהדות ארה"ב

התנועה הרפורמית בצפון אמריקה גינתה את החלטת הממשלה לבנות באזור E1: "היא אינה עולה בקנה אחד עם המחויבות לפתרון של שתי מדינות"

ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק

התנועה הרפורמית בצפון אמריקה מגנה את החלטת הממשלה על בניה חדשה בשטחים, במיוחד באזור E1, וטוענת שזו "אינה עולה בקנה אחד עם המחויבות המוצהרת של הממשלה לפתרון של שתי מדינות".

בהצהרה רשמית שאומצה על ידי חבר הנאמנים של התנועה הרפורמית, המייצגת את הזרם הגדול ביותר ביהדות ארצות הברית, נאמר שהבניה ב-E1 "תנתק את אזור רמאללה מבית לחם, תפצל את הגדה המערבית לשניים ותהפוך את הקמת המדינה הפלסטינית הרציפה לבלתי אפשרית. מסיבה זו, ממשלות ישראל נמנעו עד כה מבניה באזור זה".

הביקורת הפומבית והישירה של הרפורמים, הידועים בהשקפת עולמם הליברלית, באה לאחר הפוגה ארוכה יחסית בעימות הפנימי בקרב יהודי ארצות הברית בנושאים הקשורים לתהליך השלום עם הפלסטינים והתמקדות באיום האיראני ובמערכת הבחירות לנשיאות.

שכונה במעלה אדומים ומאחוריה אזור E1צילום: אי–פי

ראשי התנועה אמנם נוהגים להשמיע ביקורת חריפה על השליטה האורתודוכסית בישראל ועל נושאים הקשורים להדרת נשים או לחקיקה אנטי-דמוקרטית בכנסת, אך בדרך כלל שומרים על חזית אחידה עם שאר הארגונים בארצות הברית בכל הקשור לתהליך השלום – אולי מסיבה הפשוטה שזה לא היה קיים.

החלטת התנועה הרפורמית, שאומצה גם על ידי הגוף הרבני המסונף אליה, עלולה לעורר מחדש את הוויכוח הפנימי בקרב יהדות ארצות הברית בקשר ליחס הראוי כלפי ממשלתה הנבחרת של ישראל ולגבולות הביקורת הלגיטימית עליה.

יש לציין שהחלטת התנועה נפתחת בגינוי הרשות הפלסטינית "על ההחלטה החד צדדית לקבל מעמד משודרג באו"ם, שאיננה מועילה לקידום השלום". התנועה גם משבחת את ארצות הברית וקנדה על תמיכתן בישראל ועל ניסיונן לסכל את המהלך הפלסטיני – אך קוראת למדינות אלה להימנע מצעדי עונשין, כמו קיצוץ בסיוע לרשות הפלסטינית, "שעלולים לסכן את קיומה של הרשות ולחזק את החמאס ובעלי בריתו". 

התנועה מבהירה, עם זאת, שתתמוך בצעדי עונשין אם ינצלו הפלסטינים את מעמדם החדש כדי לתבוע את ישראל בפני בית הדין הבינלאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ