ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לשכת ראש הממשלה דרשה לבטל את השתתפותה של פרופסורית ישראלית מאוניברסיטת תל אביב במפגש של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם אנשי אקדמיה ישראלים וגרמנים בברלין, וזאת על רקע עמדותיה הפוליטיות והביקורת שהשמיעה כלפי מדיניות הממשלה.

פרופ' רבקה פלדחי, ראש מרכז מינרווה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב, הוזמנה כבר לפני כמה שבועות על ידי שגרירות גרמניה בישראל לאירוע, שאמור להיות גולת הכותרת של פסגת הממשלות שתתקיים מחר (חמישי) בברלין. 

במסגרת פסגת הממשלות יתקיים אירוע שולחן עגול בו ישתתפו הקנצלרית מרקל וראש הממשלה נתניהו יחד עם כעשרה אנשי אקדמיה ומדענים מגרמניה וישראל. אחרי הצהרות קצרות של שני המנהיגים, היה אמור כל איש אקדמיה לשאת דברים קצרים בתחום המחקר שלו. 

נתניהו ועמידרור. לדברי פלדחי, היועץ לביטחון לאומי סירב לאשר את השתתפותהצילום: תומר אפלבאום

פרופ' פלדחי, אשתו של המשפטן פרופ' מרדכי קרמניצר, מראשי המכון הישראלי לדמוקרטיה, כבר הגיעה לברלין, אולם הבוקר קיבלה שיחת טלפון משגרירות גרמניה בישראל, שבה התבשרה כי לא תוכל להשתתף באירוע. "נספחת התרבות דיברה איתי בבוקר ואמרה לי שהשתתפותי מבוטלת", אמרה פרופ' פלדחי בשיחה עם "הארץ" מברלין. "כששאלתי למה, הסבירו לי בשגרירות גרמניה שהיועץ לביטחון לאומי, האלוף במילואים יעקב עמידרור, סירב לאשר את השתתפותי כי השמעתי דברי ביקורת נגד הממשלה". 

בשנים האחרונות השמיעה פלדחי ביקורת חריפה נגד מדיניות הממשלה בגדה המערבית, ובארבע השנים האחרונות מתחה ביקורת חריפה על הפגיעה בחופש האקדמי. פלדחי יצאה נגד הכוונה לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וכן תקפה את הכוונה להכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה.

פלדחי אמרה היום כי כלל לא התכוונה לדבר בפאנל עם נתניהו ומרקל על נושאים פוליטיים, אלא על תחום המחקר האקדמי שלה ועל חשיבותם של מדעי הרוח בכל חברה. פלדחי ציינה עוד כי התבטאויותיה הביקורתיות כלפי מדיניות הממשלות השונות ב-10 השנים האחרונות היו בתחום ההגנה על החופש האקדמי. 

"המהלך הזה הוא סתימת פיות של אקדמאים ופגיעה בחופש הדיבור", ציינה הפרופסור פלדחי. "אסור לעבור לסדר היום על התנהלות שלטונית שבה המועצה לביטחון לאומי עוסקת באיתור אויבים מבפנים, היינו מי שמבקר את הממשלה, ועקב כך חוסמת הצגת פרויקטים מדעיים. קשה להאמין שכך נראית ישראל של שנת 2012".

גורם בפמליית ראש הממשלה בגרמניה אישר שעמידרור הטיל וטו על השתתפותה של פרופ' פלדחי במפגש עם הקנצלרית מרקל. לדבריו, היא חתמה ב-2008 על עצומה שתמכה בחיילים שמסרבים לבצע פעילות מבצעית בשטחים. "ראש הממשלה הגיע לאירופה גם כדי לדבר בזכות חיילי צה"ל, שעושים הכל על מנת למנוע פגיעה באזרחים בזמן שהצד השני עושה מאמצים מכוונים לפגוע בכמה שיותר אזרחים, ולכן סירבנו לשתף את החוקרת באירוע". פרופ' פלדחי אמרה בתשובה לשאלת "הארץ" כי אינה זוכרת שחתמה על העצומה המדוברת.

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה לביטול השתתפותה של פלדחי במפגש: "רוח רעה של מקארתיזם מנשבת מממשלת ישראל ומבאישה את ריחה של ישראל בעולם הדמוקרטי כולו. פרופסור פלדחי משמיעה ביקורת שמרצ ואזרחים ואזרחיות רבים שותפים לה. נתניהו הופך מיום ליום דומה יותר לשותפו ליברמן". 

חבר צוות התגובות של מפלגת העבודה, ח"כ נחמן שי: "מדובר בניסיון של נתניהו לסתום פיות ובהתנהלות אנטי דמוקרטית. במקום להציג לגרמניה את ישראל הפלורליסטית והחופשית, מעדיפה לשכת ראש הממשלה לכתוב את המוזיקה באופן שינעם לאוזניו של נתניהו, אך בצלילים שספק אם יהיו ערבים לאוזניים גרמניות". 

לדברי יו"ר התנועה, ציפי לבני: "צריך להילחם נגד ממשלת נתניהו, שהופכת את ישראל למדינה שבה כל מי שחושב אחרת מהממשלה מוגדר כאויב, ולדיקטטורה של סתימת פיות ומשטרת מחשבות".

בכירים בממשלת גרמניה סירבו להתייחס לדברים או להגיב לפניית "הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ