חשד: חלקים ממנועי אף-16 נגנבו מבסיס במרכז הארץ

מדובר בטבעות מתכת גדולות וכבדות שהיו בשיפוץ בבית המלאכה של הבסיס ושינוען מורכב ודורש תכנון מקדים. מצ"ח פתחה בחקירה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
גילי כהן
גילי כהן

בבסיס חיל האוויר במרכז הארץ גילו בימים האחרונים כי חלקים ייעודיים של מנוע מטוס הקרב מסוג "ברק" (אחד מדגמי אף-16), שהיו באותה עת בשיפוץ בבית המלאכה של הבסיס, נעלמו. העבודה על חלקי המתכת הללו הסתיימה והם היו אמורים להימסר בקרוב לטייסות הרלוונטיות, אך כעת לא ברור היכן הם נמצאים. מדובר במעין טבעת מתכתית גדולה מאוד, המורכבת על גבי מנוע מטוס הקרב, ולפיכך העברתה ממקום אחד למשנהו צריכה להתבצע על גבי משאית ותוך תכנון מקדים.

בחיל האוויר פנו בנושא למשטרה הצבאית החוקרת, שפתחה בחקירה. לפי החשד, מדובר בשיתוף פעולה פנימי, של גורמים בתוך הבסיס עם גורמים פליליים, מאחר שזהו כאמור אמצעי כבד שדורש שינוע מורכב ואף לא נמצאו סימני פריצה לבסיס.

בסיסי חיל האוויר נחשבים למאובטחים במיוחד והכניסה אליהם מתאפשרת רק לבעלי היתר מיוחד שניתן מראש. כך, גם חיילים מחוץ ליחידות החיל יידרשו להנפיק רישיון כניסה מיוחד לבסיסיו ולא יורשו להיכנס אליהם באמצעות תעודת החוגר שלהם, ועל כן ההערכה היא שגורמים מתוך הבסיס הם המעורבים המרכזיים באירוע.

מטוס אף-16צילום: ניר כפרי

עם זאת, כאשר עלתה בחקירה הסברה כי מדובר בגנבי מתכות, התברר כי באותו בית מלאכה היו באותה עת חלקים מתכתיים רבים אחרים שדווקא לא נגנבו. בהתאם לכך לא ברור עדיין מה מטרת הגניבה מאחר שמדובר, כפי שצוין, באמצעי ייעודי למטוסי הקרב מסוג זה.

מדובר צה"ל נמסר כי "נפתחה חקירת מצ"ח שמסקנותיה יובאו בפני הפרקליטות הצבאית".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ